Interiér zrekonstruovaných lázní.

Interiér zrekonstruovaných lázní. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Libereckým lázním hrozí uzavření. Půl roku od otevření do nich zatéká

  • 8
Půl roku po velkolepém otevření liberecké Oblastní galerie přestavěné za 360 milionů z městských lázní hrozí budově zavření. Možná až na dva měsíce. Do zdí prosakuje voda. Jde sice o bývalé lázně, vodu v nich ale už dnes nikdo nechce. Liberec problém reklamuje.

Podle náměstka primátorky Jiřího Šolce je na budově dokonce celá řada závad, které je potřeba reklamovat.

„Jsou tam ale závady, jejichž odstranění si vyžádá minimálně omezení, ne-li zcela uzavření toho objektu,“ upozornil náměstek Šolc.

Galerií zatéká do anglických dvorků neboli sklepních světlíků, které osvětlují a větrají prostory pod úrovní terénu. Náměstek Šolc před radními parafrázoval upozornění techniků, kteří problém řeší.

Podle nich čeká budovu „demontáž betonových předsádek, odkopání celého objektu až na základy a předělání izolace, což je stavební akce na dva měsíce.“

Reklamační řízení město řeší se zástupcem zhotovitele, společností Investing CZ. A i se společností SIAL, architekti a inženýři, jež zpracovala projektovou dokumentaci.

„Na odstraňování pracujeme, zhotovitel stavby Chládek a Tintěra je velmi vstřícný a profesionální. Stavba jako celek funguje skvěle,“ poznamenal Šolc.

Příčina prosakování se zjišťuje

Příčina prosakování spodních vod se zjišťuje. „Nelze říci, kdy to bude, ani jak se závada odstraní,“ dodal Šolc.

Poškození děl podle něj nehrozí. Nepoškodí prý ani budovu. Ta je ostatně přihlášena do soutěže Stavba roku.

„V galerii je plno reklamačních závad, ale že by tam bylo něco, co by ohrožovalo provoz galerie či sbírky, o tom nic nevíme. Město s námi zatím nic takového neprojednávalo,“ reagovala na dotaz MF DNES krajská náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch, památkovou péči a kulturu Hana Maierová.

Sbírky uměleckých děl jsou sice kraje, budova bývalých lázní, v nichž galerie sídlí, ale po dobu pěti let, bude vlastnit Liberec.

Město bylo investorem opravy a sepsalo smlouvu s pardubickou stavební firmou Chládek a Tintěra. Firma ani společnost Investing se k otázce reklamace nevyjádřily.

Umělecká díla v ohrožení nejsou

„Problém s anglickým dvorkem kolem lázní opravdu je, vlhkost je ale zatím jen ve sklepních prostorách, kde máme technické zázemí. Informace o tom, že by se měla dělat nová izolace, je ale pro mě nová. Osobně si myslím, že i kdyby došlo k takovému stavebnímu zásahu, že se to dá řešit za provozu,“ komentoval z dovolené ředitel Oblastní galerie v Liberci Jan Randáček.

Ani podle něj nejsou umělecká díla v ohrožení.

Přestavba chátrající budovy lázní postavených v letech 1901 až 1902 skončila letos v únoru. Byla spolufinancovaná z evropských peněz. Celkové náklady činily 360 milionů korun včetně daně. Celkem 85 procent nákladů pokryly evropské dotace.