Jablonecké lázně ožívají pod rukama spolku ArtproProstor. Studenty a umělce teď...

Jablonecké lázně ožívají pod rukama spolku ArtproProstor. Studenty a umělce teď čekají opravy a uklízení. | foto: Tomáš Droppa

Zkáza opuštěných jabloneckých lázní skončí, chtějí je oživit umělci

  • 3
Chátrající secesní budově jabloneckých lázní, která se už dlouhá léta pomalu přibližuje své zkáze, nyní svitla naděje. Spolek ArtproProstor tu chce otevřít kulturní a společenské centrum plné divadla, tance a tematických večerů.

S nápadem přišla studentka Anna Strnadová. „Dlouho jsem měla v hlavě myšlenku vytváření vlastních uměleckých projektů a vysnila jsem si obrovské opuštěné prostory, které budou mít své kouzlo. Nejdříve jsem celý projekt plánovala v Praze, ale pak jsem s tím přišla za svými přáteli zde v Jablonci.“

Mladé lidi napadlo využít jablonecké lázně. Vše do sebe začalo zapadat. „Nedostatečná kulturní nabídka ve městě, problém s krásným chátrajícím objektem a zároveň utvoření nadšené party, která se pustila do uskutečnění snu,“ říká Strnadová, která studuje Art management na vysoké škole ekonomické.

Strnadová hledala inspiraci v obdobných projektech napříč republikou. Vzorem jí bylo pražské centrum Meet Factory, které spravuje David Černý. Další inspiraci našla ve Valdštejnské lodžii v Jičíně či libereckém kinu Varšava.

ArtproProstor chce do Jablonce přivést progresivní umělce, studenty a absolventy pražských uměleckých škol, jako je HAMU či pražská taneční konzervatoř Duncan centre.

Zároveň by spolek rád podpořil absolventy a studenty místní střední uměleckoprůmyslové školy a poskytl vhodné a zajímavé prostory pro vystavování prací studentů.

Přestože spolek oficiálně vznikl teprve před několika měsíci, o nezájem ze stran umělců si nestěžuje.

„Překvapilo mě, že jsme ještě ani nezačali a už se nám ozvalo asi pět umělců, kteří by měli zájem v lázních ukázat svou tvorbu. To nás velmi těší. Chceme, aby se z objektu stalo otevřené místo pro kreativní lidi. Našim cílem je také dostat některé pražské umělce do Jablonce a držet úroveň akcí pořádaných v lázních co nejvýše,“ říká Strnadová.

Stav lázní není úplně růžový, ale zatím podle ní není důvod k panice. „Po statické stránce je objekt v pořádku, ovšem uvnitř už je to horší. Voda ani původní osvětlení nejsou funkční. My pro naše účely budeme zprovozňovat jeden okruh elektrického obvodu. Omítky už na mnoha místech také opadávají,“ přibližuje Strnadová.

Městu se nápad umělců líbí, nabídlo spolku pronájem

Členové spolku, mezi kterými jsou absolventi a studenti uměleckých škol, ale také osobnosti, které se umění věnují ve svém profesním životě, budou během prázdninových měsíců lázně upravovat do podoby, kterou poté představí obyvatelům Jablonce.

Jak se daří uskutečňovat plány umělců se můžou návštěvníci přijít přesvědčit 19. září v rámci akce Probuďme lázně k životu.

Jablonecký magistrát aktivitu spolku vítá. „Věříme, že zájem veřejnosti může přilákat investora, který by přišel s vhodným projektem a lázně zachránil. Lázně jsou významným objektem v centru města, kulturní památkou. Hodnotná není jen budova, ale i její blízké okolí,“ říká primátor Petr Beitl. Jablonec už spolku nabídl smlouvu o pronájmu do konce roku.

Renesanční budova jabloneckých lázní z roku 1910 už desítky let nehostí plavce.

Město si v minulosti nechalo vytvořit studii, co by v lázních mělo být. Studie počítala s přestavěním objektu na knihovnu. Poté, co město nezískalo dotaci, však od návrhu ustoupilo.

„Jako další možnosti využití se nabízejí například pobočka Severočeského muzea se zvláštní expozicí z historie Jablonce, obnovení lázeňské a rehabilitační činnosti, po tomto volají zejména senioři, nebo vybudování centra současného sklářského a bižuterního průmyslu. Při jednáních se zájemci z podnikatelského prostředí jsme zaznamenali i další plány na nahrávací studio či městský pivovar. Nicméně žádný investor, který by byl ochoten objekt lázní využít, zaplatit rekonstrukci a financovat provoz, se dosud neobjevil,“ říká mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.