Poslední přípravy před otevřením. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

ZMAŘENÉ DOTACE: V chrastavských lázních se utopily desítky milionů z EU

  • 28
Za relaxací, zábavou, ale i za sportem měli jezdit lidé z celé republiky do Chrastavy. Investoři přišli před pěti lety s megalomanským projektem za 230 milionů korun, na jehož konci se mělo město chlubit lázeňským komplexem. Ale všechno je jinak, ukazuje první díl nového seriálu MF DNES o zmařených eurodotacích.

Z velkolepých plánů zbyly dnes pouze termální lázně, které jdou v březnu už počtvrté do dražby. Projekt, na nějž přispěla 121 miliony korun Evropská unie, vymyslela firma Dům pohody, jejímž majitelem byla společnost Jana Imlaufa Imstav. A ta poslala firmu do insolvence. O celý nápad se začala brzy zajímat také policie, která měla podezření, že došlo k machinacím s evropskými dotacemi.

Už v roce 2014 spustila rozsáhlé vyšetřování, v němž figuruje jedenáct obviněných. Ti měli poškodit zájmy Evropské unie, dopustit se dotačního podvodu a pletich kolem veřejných zakázek. Obvinění z přijetí úplatku si vyslechl i bývalý krajský předseda ČSSD v Libereckém kraji Robert Dušek.

Vraťme se ale na začátek, k plánům investorů. Z těch, které se jim podařilo opravdu uskutečnit, zbyl velký bazén s vodním grilem. Nachází se v něm skoro 130 metrů krychlových železité vody, bohaté na minerály. A teplé.

Aby dostály svému jménu termální, dosahuje voda až devětatřiceti stupňů. Původně měla vyvěrat z hlubin země, jenže nakonec proudí nahoru z mělkého vrtu a na požadovanou teplotu se musí paradoxně ohřívat. Kdyby šel vrt více do hloubky, hodně by se prodražil a vynaložené náklady by se firmě prý nikdy nevrátily.

V plánu byl i akvapark a sportovní hala

Kromě lázní počítal projekt i s vybudováním víceúčelové arény, kde měl vzniknout vnitřní bazén pro děti a velký sál pro kulturní akce nebo konference, který se mohl kdykoli přeměnit na sportovní halu. Investoři ještě stihli zrekonstruovat budovu Zámečku s restaurací a ubytováním a před dokončením je Benešova vila, v níž měly být další pokoje pro hosty.

Plánovaný akvapark a sportovní hala jsou v hrubé stavbě. A územní rozhodnutí je vydané i na stavbu rybníka s kempem.

Areál termálních lázní leží v Chrastavě u rychlostní silnice zhruba 11 kilometrů od Liberce. Má vlastní zdroje vody a parkoviště, je napojen i na obecní vodovod, kanalizaci a plynovod. Lidem slouží lázně od 3. prosince 2012.

Věřitelům dluží lázně téměř 229 milionů korun. Největším je Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod, která na výstavbu lázní poskytla dotaci, v konkurzu žádá přes 121 milionů.

„Úřad Regionální rady při kontrole zjistil, že vyúčtované práce nesouhlasí se skutečným stavem, což je považováno za hrubé porušení dotačních podmínek. S ohledem na toto porušení Regionální rada vyčíslila neoprávněně vyplacenou dotaci a podala trestní oznámení,“ uvedla Sylvie Špryňarová, mluvčí úřadu.

Vyvolávací cena: nejdřív 60 milionů, teď už jen 25

Ten bude chtít získat zpátky co největší obnos peněz, proto také čeká, jak dopadne plánovaná dražba. „Rádi bychom z ní vytěžili nějaké peníze. Samozřejmě ale budeme využívat všech zákonných prostředků k vymožení pokud možno celé částky poskytnuté dotace,“ doplnila mluvčí.

Areál termálních lázní nabízeli dražitelé poprvé před rokem za téměř šedesát milionů korun, tedy o dva miliony méně, než na jakou částku jej ohodnotil znalec. Podruhé se cena snížila na 47 milionů a naposledy, v listopadu loňského roku, jej mohli zájemci pořídit za 39 milionů korun.

Ani tehdy o ně nikdo nestál, a tak 23. března jdou do dražby počtvrté, tentokrát za pouhých 25 milionů korun. „Pokud by se lázně prodávaly už od začátku za obdobnou cenu, pak by se vydražily okamžitě,“ myslí si Libor Nevšímal, obchodní ředitel společnosti Naxos, která dražbu realizuje.

V tuto chvíli už prý má o areál zájem několik lidí hlavně z oborů wellness, hotelnictví i gastronomie. Zda se tedy nakonec dostanou lázně do rukou tomu, kdo se dál postará o jejich rozvoj, jisté není.