Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Nadšenci v Liberci lezou po osmnáctimetrové ledové stěně

  16:06aktualizováno  16:06
V ulici Mlýnská, která se nalézá v části Liberce Na Bídě, začala sezóna ledového horolezení. V zadním traktu starých činžáků na stěně vysoké osmnáct metrů, která je pozůstatkem po bývalém lomu, mívá led tloušťku až desítky centimetrů. Redaktorka MF DNES si lezení vyzkoušela.

Nedaleko centra Liberce vyrostla ledová stěna, na které si mohou zájemci vyzkoušet svoji zručnost. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Cepín je ostrá zbraň. Kamkoli půjde jinam než do ledu, bolí to. Rána do hlavy taky bolí, helma vás ochrání jen tehdy, když je naražená až do očí. Když ji máte na frajera, bouchnete se do čela, do nosu a do zubů. Cepín nerozbijete, zuby ano,“ varuje správce areálu Václav Balšánek.

Zkouším svou zdatnost spolu s prvními nadšenci. „V něčem je i lepší, že nemáte s lezením zkušenosti. Alespoň nemáte žádné špatné návyky,“ ujišťuje mě Václav Balšánek, zatímco mi na lyžařské boty přidělává mačky.

A pokračuje. „Skálu bez ledu musíte umět číst, navíc je člověk odkázaný na vstupy a úchyty, které na ní jsou. Ledolezení je v tomhle víc jednodušší, chyty si lezec vytváří sám každým seknutím cepínu,“ dodává.

Mí kolegové v lezení žádní začátečníci nejsou, na ledu to ale zkouší poprvé. Stejně jako já. „Polezete v takovém obdélníku. Nohy držte na šířku ramen, cepíny taky tak, klidně trochu dál, když vyklouznou, ať jdou mimo hlavu. A šetřte síly,“ vysvětluje Balšánek.

Svou techniku má i zaseknutí cepínu. Napřahovat se s velkou silou většinou nemá smysl, pohyb je v zápěstí. Tak je to i nejméně energeticky náročné.

„Každý takový velký pohyb stojí hodně sil, vyháníte si tím krev z ruky, ta pak začne dřív mrznout,“ dodává.

Pro nohy je dobré hledat boule v ledu, na které se dá postavit, když k dispozici nejsou, musí se noha zaseknout. Tady odvádějí práci jak mačky, tak i dobrá technika.

„Dejte koleno ke stěně a zvedněte nohu, jako byste se chtěla kopnout do zadku. Teď kopněte do ledu a zasekněte, fajn, dorovnejte druhou nohu a postavte se kolmo k ledu,“ naviguje správce areálu.

Oddychnu si, když mám pod sebou zase pevnou zem, sice jsem nelezla moc vysoko, ale na začátečníka to prý nebylo špatné. Navíc, za ten adrenalin to určitě stálo. To je ostatně i jeden z důvodů, proč je o takzvané ledolezení takový zájem.

Aby se vytvořila požadovaná vrstva ledu, musí mrznout minimálně pět dní v kuse. Nyní počasí lezcům moc nepřeje. Záhy by to mohlo být podle předpovědí lepší.

6. února tu proběhne mistrovství ČR v ledovém lezení na rychlost. Ti nejlepší jsou schopni zdolat osmnáct metrů vysokou stěnu za půl minuty.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Liberci hrozí žaloby za chyby v územním plánu, varuje náměstkyně

Liberecká radnice.

Veřejné projednávání by se mělo udělat celé znovu, teď si město hodně koleduje. Tak vnímá práci na novém územním plánu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz