Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberečtí lékaři prosí o miliardy. Potřebujeme nutně novou nemocnici, tvrdí

  8:00aktualizováno  8:00
V Liberci by měla vyrůst úplně nová krajská nemocnice za tři až čtyři miliardy korun, soudí primáři. O jejím osudu však nebudou rozhodovat sami. Velká role připadne i politikům, architektům nebo univerzitě.

Liberecká nemocnice podle lékařů nutně potřebuje najít nové místo. Na snímku její interiéry. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Pokud se nic nezmění, tak budeme mít v Liberci už za několik let přiskřípnutou nemocnici," řekl lékařský ředitel Richard Lukáš. "Naši práci provázejí improvizace a provizorium. Například přesuny pacientů po nemocničních budovách jsou dramaticky nevýhodné."

Podle Lukáše hrozí, že se v nevyhovující nemocnici nepodaří udržet špičkovou péči na specializovaných odděleních, kam se řadí například kardiologie, onkologie, neurologie, nebo traumatologie.

"Menším oddělením chybí vlastní operační sály," konstatoval Lukáš. Lékařský ředitel se přimlouvá za velkorysý projekt na úplně novou nemocnici. "Příštipkaření jsme si užili za posledních třicet pět let dost," vysvětlil.

Modernizace za stovky milionů, nová budova za miliardy

Nová nemocnice by ovšem stála tři až čtyři miliardy korun, zatímco modernizace současného areálu v Husově ulici by vyšla na několik set milionů korun. "Rekonstrukce za plného provozu by nám však přinesla velké komplikace," upozornil ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Podle něj by se v nové nemocnici mohla rozvíjet takzvaná superspeciální péče, díky níž by Liberec dokázal konkuroval velkým fakultním nemocnicím. "Přál bych si, aby naše krajská nemocnice hrála stejně dominantní roli jako budějovická nemocnice v Jihočeském kraji," prohlásil Nečesaný.

Nová nemocnice by byla pravděpodobně menší než současná. Nečesaný by ji chtěl do roku 2020. Uvedl, že by neubírala práci menším nemocnicím v kraji. Tam by se pacientům poskytovala základní péče, zatímco v Liberci vysoce odborná.

Budoucnost liberecké nemocnice však neleží jen v rukou lékařů. Své si řeknou také politici, architekti nebo univerzitní profesoři. Vznikla z nich expertní komise, která už letos na jaře doporučí, jestli stavět novou nemocnici, nebo raději modernizovat starou.

Financování má řešit dotace z Evropské unie

Nemocnici vlastní Liberecký kraj s městy Liberec a Turnov. Ať už se majitelé pustí do výstavby nové nebo do modernizace současné nemocnice, počítají s příspěvkem od Evropské unie. V nejlepším případě by dotace pokryla 85 procent nákladů.

České zdravotnictví ale ztratilo v uplynulých letech dobrou pověst. Zpráva Evropské komise ho odsoudila jako prostředí, kde kvete korupce a kde mafie bohatne na předražených zakázkách.

"Nelze vyloučit, že na nás i v liberecké nemocnici vyskočí ze skříně nějací kostlivci," řekl předseda dozorčí rady nemocnice Josef Šedlbauer (Změna). Změna a Starostové ovládli Liberecký kraj a také nemocnici po volbách v roce 2012. Loni tam vyměnili vedení.

"Z minulých let nevíme skoro nic. Předchozí dozorčí rada nám nezanechala žádná data," poznamenal Šedlbauer. "V současné době zveřejňujeme detailně všechny soutěže o zakázky a snažíme se problémům předcházet."

Nemocnice potřebuje nový centrální příjem

Nyní potřebuje nemocnice naléhavě především nový centrální příjem, kam vozí záchranná služba pacienty v ohrožení života. Zanedlouho se pustí do budování bunkru pro lineární urychlovač na léčbu lidí s rakovinou.

Pakliže by v Liberci vyrostla nová nemocnice, majitelé by museli pro opuštěný areál najít nový smysl. Jednou z variant je proměna pavilonů na bytové domy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Umělci ryli do pískovcových skal, schytali kritiku za neúctu k přírodě

Výtvory ve skalách vyvolaly řadu kritických ohlasů, ale i chválu.

Značné rozpaky a nevoli vyvolala u geologů i historiků nová stezka v pískovcových skalách u obce Brniště na...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Konec nadějí na Euro. Fotbalová jedenadvacítka podlehla Řecku

Český fotbalista Aleš Matějů (vlevo) v souboji s Thanasisem Andrutsosem z Řecka.

Čeští fotbalisté už nemohou postoupit na mistrovství Evropy do 21 let, které se koná příští rok v Itálii a v San...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Liberecká spalovna je po explozi vyhaslá. Zraněného zachránil kolega

Kotel vybuchl v sobotu dopoledne v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára...

Nehodu v liberecké spalovně Termizo, při které v sobotu dopoledne utrpěl jeden zaměstnanec těžké zranění, zavinila...

Studenec postavil seniorům nový domov, vystačil si se svými penězi

Domov pro seniory s jedenácti byty vyšel obec Studenec na 22,3 milionu korun....

Jedenáct bytů se nachází v Domově pro seniory, který vyrostl v podkrkonošském Studenci. Obec ho otevřela minulý týden.

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Najdete na iDNES.cz