(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lesníci vypustí do bývalé tankové střelnice u Ralska stádo zubrů

  • 7
Do bývalého vojenského prostoru v Ralsku se stěhuje osmihlavé stádo zubrů. Během ledna je lesníci vypustí do velké obory Židlov. V budoucnu k nim přibudou další. Ralské stádo tak bude největší v Česku.

Zubři na českém území vyhynuli už v polovině osmnáctého století. Letos v lednu přicestovali noví z Polska a doposud žili v karanténě oddělení od ostatních zvířat (čtěte zde). "Tři samice porodily. Mláďatům se daří dobře," uvedl ředitel Vojenských lesů a statků Jiří Janota.

Zubr evropský

Zubr evropský je o něco menší než jeho příbuzný bizon americký. Dospělý jedinec dosahuje v kohoutku výšky až 195 centimetrů a délky téměř tří metrů. Dospělý jedinec může vážit až přes tunu.

V lednu se přestěhují do bývalé tankové střelnice, která má rozlohu čtyři tisíce hektarů. Stádo tvoří býk, čtyř krávy a tři telata.

"Zubry jsme do Ralska přivezli z Polska. Samec pochází z Kampinoského národního parku, všechny samice jsou z Bělověžského parku," popsal ředitel Janota. Býk se jmenuje Porto, samice mají jména Karvina, Kasztelanka, Kartinka a Kahunka.

V Ralsku by mělo postupně vzniknout stádo s pětadvaceti až třiceti kusy. Zubři budou v oboře žít společně s jelení a mufloní zvěří. "Vysoké zvěře tu máme 850 kusů, mufloní pak na dvě stě," doplnil ředitel.

Na zubry mohou narazit i turisté a houbaři

Zubři jsou plachá zvířata. Přesto budou moci v Ralsku na tohoto největšího evropského přežvýkavce podobného bizonu narazit turisté či houbaři. Kolem ohrady v Židlově proto visí výstražné cedule s návodem, jak se při setkání se zubrem chovat.

"Prostor Ralska znám velmi dobře, protože tam jezdím často na kole. Pro chov zubrů tam jsou ideální podmínky. Může to být úžasný zážitek potkat ve volné přírodě stádo tak velkých zvířat. Jen bych doporučoval se k nim příliš nepřibližovat. Hlavně v době říje. Přestože to jsou plachá zvířata, dokážou být v tu dobu vzhledem ke své velikosti dost nebezpečná," upozornil před časem ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo.

Zubři žili v minulosti nejen v okolí Ralska, ale také u Brandýsa nad Labem a na Křivoklátsku. Nejvíc se jim dařilo v šestnáctém století. O tři století později z tehdejšího českého území zmizeli. Na vině byla těžba dřeva a masivní kácení lesů.