Duněla tu letadla a vojenská technika. Teď odborníci řeší, co s Ralskem

  16:16aktualizováno  16:16
Plejáda architektů i sociologů spojí síly na vypracování územní studie, která má s citem pro zachování současné krajiny pomoci nastartovat obnovu někdejšího vojenského újezdu Ralsko. Pro Liberecký kraj ji vypracuje tým pod záštitou Technické univerzity v Liberci.

Před čtvrtstoletím tu duněla letadla a vojenská technika. Dnes Ralsko připomíná spálenou zem protkanou zablácenými panelovými silnicemi z nichž raší tráva a plnou ruin nejrůznějších budov. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Studie navrhne plán obnovy území. Určí možnosti, jak plán uskutečnit a v jakém čase. Bude hotová do září tohoto roku.

„Jsem přesvědčen o tom, že řešitelský tým zvládne nelehký úkol a pomůže bývalému vojenskému prostoru vdechnout nový život a zároveň zachovat jeho jedinečnost,“ řekl hejtman Martin Půta.

„Díky studii se můžeme předem připravit na okamžik, kdy v území skončí všechny demolice a sanace, a my budeme moci plynule pokračovat dál,“ nastínila smysl studie náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

Jasná představa o budoucí podobě území je podmínkou ministerstva pro místní rozvoj pro to, aby se Ralsko stalo součástí akčního plánu státu a kraj mohl na jeho obnovu čerpat dotace. To zatím kraje nemohly.

Odborníci se poradí s místními

„Kromě českých architektů se na vypracování studie budou podílet i kolegové z Belgie. V našem týmu máme i sociology, kteří se dlouhodobě věnují problematice Ralska. Naši koncepci budeme v brzké době také konzultovat s lidmi, kteří v místě žijí,“ popsal přístup univerzity její prorektor a vedoucí katedry urbanismu Radek Suchánek.

Architekti vnímají jedinečnost celého území. Celý prostor má skloubit rozvoj obydlených částí Ralska a přitom zachovat cenný ráz krajiny.

„Rozhodně neplánujeme ve studii zásadní rozšiřování zastavitelného území, které tam historicky bylo. Krajina je tam zásadní prvek, který je potřeba zachovat. Historická stopa je naprosto zásadní. Její přemazávání nevede k dobrým cílům. Jsme ale zároveň otevřeni debatě,“ poznamenal Suchánek.

Satelitními městečku by mělo Ralsko odolat

„Slýchám názory, že ve srovnání s Milovicemi je Ralsko pořád stejné. Je to ale možná jeho výhoda. Díky vzdálenosti od Prahy tam o budoucnosti nerozhodli developeři a vlastníci pozemků, ale je tu šance to celé nastavit trochu jinak. To je myslím unikátní příležitost,“ domnívá se hejtman.

Podle něj v budoucnosti nepůjde o satelit Mladé Boleslavi ani České Lípy. „Je tu možnost otestovat nové trendy, které v České republice třeba vůbec nejsou,“ říká.

Na základě univerzitní studie vznikne ještě jedna podrobnější. V ní už budou jednotlivé projekty rozpracované tak, aby bylo možné vytvořit zadávací dokumentaci k jejich následnému uskutečnění.

„Jsme teprve na začátku dlouhé cesty, ale vzhledem k finanční náročnosti celé akce chceme mít naprostou jistotu, že budoucí podoba bývalého vojenského prostoru Ralsko bude účelná a udržitelná i pro další generace,“ dodala náměstkyně Volfová.

Od odchodu sovětských vojsk z vojenského prostoru uplynulo už téměř 30 let. Kraj část vojenského újezdu převzal od státu v roce 2007. Od té doby se objevila řada návrhů, jak jej využít. Mluvilo se o turistickém cíli i průmyslové zóně a velkých investorech, kteří měli s rozvojem této lokality kraji pomoci.

Autor:


Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....

Primátor Liberce se nedostal do zastupitelstva. Jsem zdevastovaný, říká

Poslední liberecký primátor Tibor Batthyány se svojí kandidátkou PRO 2016...

Dosluhující primátor Tibor Batthyány je jediným porevolučním představitelem Liberce, který se znovu neprobojoval ani do...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

U Raspenavy na Liberecku hořel les, s hašením pomáhal i vrtulník

U Raspenavy hoří les.

U Raspenavy na Liberecku hořel les. Zasaženo bylo území o rozloze pěti až šesti hektarů. Hasiči na pomoc povolali i...

OBRAZEM: Sníh před devíti lety paralyzoval Jablonec, letos je teplo

Kalamita v Jablonci v říjnu 2009.

Před devíti lety, 15. října 2009, zasáhla Liberecký kraj nevídaná sněhová kalamita a v některých areálech se i začalo...

Děti v Lípě mají nové oddělení. Jsme jako středisko NASA, chválí primář

Předčasně narozené děti míří do inkubátorů. Na snímku sestra Eva Astalošová s...

Novou jednotku intenzívní péče (JIP) pro novorozence uvedli do provozu v českolipské nemocnici. Zařízení je schopné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz