Pila Jaroslava Sluky dává práci 12 lidem. Pokud by se rozhodl kvůli nejisté...

Pila Jaroslava Sluky dává práci 12 lidem. Pokud by se rozhodl kvůli nejisté budoucnosti se svým podnikáním na letišti skončit, řada zaměstnanců by se dostala do potíží. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Chceme pozemky a kraj nás brzdí, volají podnikatelé z letiště v Ralsku

  • 1
Podnikatelé na letišti v Ralsku na Českolipsku by rádi získali pozemky, na kterých jejich firmy působí. Kraj, který je jejich vlastníkem, ale s převody otálí. Jedním z těch, kteří o pozemky usilují, je i provozovatel tamější pily Jaroslav Sluka.

Na příkladu jeho firmy se obnažuje kontrast mezi smělými plány na využití někdejšího vojenského prostoru, které měly všechny krajské vlády, a realitou.

„Těch vizí jsem od odchodu sovětské armády slyšel celou řadu a jsem už k nim hodně skeptický. Nám by přitom stačilo jen to, kdyby nám kraj prodal pozemky v okolí hangárů, abychom se mohli jako firma rozvíjet. Nemůžeme se na tom domluvit. Na nájmech jsme už zaplatili dva a půl milionu korun. Ve skutečnosti jsme zatím nedostali ani delší pronájem než na rok. Také to brzdí náš rozvoj,“ posteskl si Sluka.

Jeho pila dává práci dvanácti lidem. Pokud by se podnikatel rozhodl kvůli vysokým nákladům a nejisté budoucnosti se svým podnikáním na letišti skončit, řada zaměstnanců se dostane do potíží se sháněním jiné práce. A využití čtyř hangárů by se znovu zkomplikovalo.

Se svým problémem se podnikatel neváhal obrátit na prezidenta Miloše Zemana během jeho letošní návštěvy v Mimoni.

„Byl bych hrozně rád, kdyby se konečně rozhodlo, jestli hradčanské letiště, které je vybaveno tak, že na něm mohou přistávat i velkokapacitní letadla, bylo v rámci rozvoje území použito k tomu, aby se celá tato oblast revitalizovala,“ odpověděl prezident Zeman.

„Chápu, že z pohledu dlouhodobého podnikání je rozdíl být v nájmu a ve vlastním. Situaci řešíme,“ odpověděl na setkání hejtman Martin Půta na dotaz, který patřil spíš vedení kraje.

Firem, které mají stejné potíže jako Sluka, je v Hradčanech několik. „Omezuje nás to. Platíme, ale jistotu nemáme,“ přiznala třeba pracovnice firmy, co na letišti vyrábí sruby.

Jistotu podnikatelé nemají ani teď, když Ralsko po letech schválilo územní plán. „Kraj se vymlouval na to, že není územní plán. Ten už je ale hotový, tak uvidíme, jak to bude s prodejem dál,“ doufá v posun podnikatel Sluka.

Situaci chceme řešit. Pořád jednáme, vzkazuje kraj

Kraj má zájem na tom změnit současný polodivoký stav. Nechce proto pozemky prodávat, dokud nejsou vyřešeny příjezdové silnice na letiště. Prvním krokem mají být víceleté nájmy, pak by podle hejtmana následovaly přímé převody.

„Máme zájem těm, co pozemky využívají, je dlouhodobě pronajmout. Když někomu prodáme pozemek, obtížně budeme moci zajistit lepší přístup, než je tam nyní. Vstříc už jsme s dlouhodobou smlouvou vyšli například leteckému klubu. Další na řadě bude i pan Sluka,“ slíbil hejtman Martin Půta.

Kraj chce podle něj problém celého prostoru nadále řešit. Letos jej například navštívili ministr obrany i životního prostředí zároveň.

„Příští rok chceme zahájit demolice nevyužitých objektů. Pořád jednáme i o vylepšení dopravní infrastruktury a lepšího napojení prostoru směrem na Liberec,“ zdůraznil hejtman.