Letní kino v Jablonci.

Letní kino v Jablonci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Letní kina v kraji přežila, atmosféra pod hvězdami láká tisíce lidí

  • 4
Poslední dvě letní kina v Libereckém kraji vyvracejí teorii, že éra promítání pod hvězdnou oblohou je už pryč. V Jablonci nad Nisou i Turnově chodí na filmy pod širákem tisíce lidí.

Když v 80. letech minulého století pustili soudruzi v létě do kin ideologicky nezávadný americký film E. T. – Mimozemšťan, přišlo na něj do letního kina v Turnově neuvěřitelných 1200 lidí. Hlad po všem americkém způsobil, že diváci seděli na ochozech, opřeni o plot, dokonce na plátno zírali z větví okolních stromů. Nebyl tenkrát internet, DVD, vlastně ani videokazety.

Posuňte se v čase o 35 let. Ve stejném kině má premiéru třetí pokračování animáku Já, padouch. Na stromech se sice už nesedí, ale film nasbírá za dva dny slušných tisíc diváků. Jak je to v době, kdy je film v den premiéry ke stažení na internetu vůbec možné? Navíc v letním kině, kde se o komfortu polstrovaných sedaček a 3D zvuku může lidem jenom zdát?

Turnov letos očekává rekord

„Atmosféra filmu sledovaného pod hvězdami je neopakovatelná, to v kamenném kině nikdy nezažijete,“ zamýšlí se vedoucí turnovských kin Pavel Krupař. O uplynulém víkendu kino pořádalo Filmový víkend – maraton, kdy se během dvou nocí promítlo šest filmových novinek. Přesná čísla ještě nejsou k dispozici, ale je jisté, že do posledních míst zaplněné kino hostilo nejméně tisícovku fanoušků.

Za loňský rok si turnovské letní kino připsalo bezmála 9 tisíc diváků. A i letošek bude možná rekordní. Zdá se, že devět tisíc diváků kino dosáhne i letos. Stalo by se tak opět nejnavštěvovanějším českým letník kinem hned po Praze.

Odpověď, proč je letní kino v Turnově tak oblíbené, můžeme najít hned v několika faktorech. Kino je v opravdu romantickém prostředí parku u Skálovy ulice, je v téměř minutové docházkové vzdálenosti z centra a oproti multiplexům si drží výrazně nižší vstupné.

„Lidi už jsou přejedeni klimatizovaných multiplexů“

Díky tomu, že digitální promítačka se sem vždy na léto přestěhuje z kamenného kina Sféra, může pouštět filmy v den své premiéry. A pak už stačí přidat benefity, jako jsou točené pivo, párek, popcorn a pro někoho o nezbytná cigareta, kterou si lze pod širým nebem zapálit.

„Lidi už jsou přejedeni klimatizovaných multiplexů s měkkými sedačkami, kde vás z dvaceti centimetrů ovívá česnekový dech souseda a musíte přetrpět čtvrt hodiny reklam a chichotání puberťáků v řadě nad vámi. Letní kino hraje až po setmění, proto mi víc evokuje skutečný večerní zážitek, nebaví mě chodit na filmy od půl šesté,“ komentuje Marek Liška z Turnova, pravidelný návštěvník letního kina. V letním kině se seznámil se svou nynější manželkou Magdou. Bylo to v roce 1998 při filmu Armageddon.

„Dodnes máme schovanou vstupenku. Když Bruce Willis na konci umřel, ona se rozbrečela a já v řadě nad ní zavolal:,Jupíjájej, šmejde‘, což je hláška Bruce Willise ze Smrtonosné zbraně, který jeho fanoušci důvěrně znají. Celý kino vybuchlo smíchem a ona přestala brečet, ale začala se smát taky. Z kina už jsme šli spolu,“ vzpomíná na zrod téměř dvacetiletého vztahu Liška. Dnes bere do letního kina i svoji dvanáctiletou dceru Kristýnu.

Do jabloneckého letního kina chodí přes sezonu kolem 6 tisíc diváků. Je to méně než v Turnově, ale vedoucí jabloneckých kin Adam Kocián zdůrazňuje, že návštěvnost se odvíjí od další nabídky kulturních akcí v Jablonci. A ta je větší než v Turnově, takže je i větší konkurence.

„Když je tu někde rockový koncert, tak už předem vím, že lidi nepřijdou, i kdybych hrál největší hit sezony,“ připouští Kocián. Navzdory tomu si jablonecké letní kino stojí dobře. I díky doprovodným akcím, které tu pořádají. Kupříkladu akce Piknik, při níž mohou lidé přijít do kina už od odpoledne, svalit se na deku, koupit si piknikový koš s občerstvením a večer pak zhlédnout film.

„Lidi si tu můžou koupit pivo, půjčujeme deky i deštníky. Navíc hrajeme i pro jednoho diváka, takže návštěvníci vědí, že je nezklameme a zůstávají nám věrní,“ dodává Kocián.

Ostatní kina propásla éru digitalizace

Jablonecké letní kino je spolu s turnovským posledním v kraji, kde se ještě promítá. Ostatní propásla éru digitalizace, kdy se čím dál míň filmů přestávalo dodávat na filmovém pásu. Brzy pak neměla co promítat. A existovat jen z repríz Rozmarného léta nebo Vesničky mé střediskové by nedávalo ekonomický smysl. Se zrodem multiplexů zažila navíc městská kina masivní odliv diváků, takže investovat do kamenných i letních kin se radnicím moc nechtělo.

Řada areálů letních kin proto chátrá a nebo již byla přímo zlikvidována. To je případ třeba mimoňského letního kina, jemuž odtikávají poslední týdny života. Naposledy se tu promítalo před 25 lety a areál se postupně rozpadá, přestože občas posloužil různým kulturním akcím. Teď jej budou bourat.

„Po letním kině nebyla poptávka, o obnově ani neuvažujeme,“ lakonicky shrnuje mimoňský místostarosta Stanislav Baloun. Areál se zarovná a přemění na klidovou zónu a součást parku. Kuriózní je, že ve stejném městě funguje kamenné digitální kino s nejmodernější laserovou technologií v Česku.

Obnovit v roce 2003 zaniklé kino nechtějí ani v Doksech. I když se zdá, že lidem tu chybí. Letos poprvé promítali v zahradě zámku improvizovaně z DVD promítačky dva roky starý film Život je život a přišlo na něj 190 lidí.

Právě promítání filmů z DVD nebo Blu-Ray disku na improvizované plátno se stává náhražkou letních kin i jinde. Promítají tak v autokempu Nedamov v Dubé, na hradu Lipý v České Lípě nebo v Horových sadech v Novém Boru. Taková kina však mají jednu nevýhodu – nemohou promítat filmové premiéry.