Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Liberecká radnice bojuje se šmejdy, seniory budou varovat pečovatelé

  • 1
Spojenectví v boji proti takzvaným šmejdům uzavřely liberecká radnice a Česká obchodní inspekce. Radnice hodlá seniory varovat například prostřednictvím pečovatelů, kteří za nimi docházejí do jejich domovů. Od nich se dozvědí o nebezpečných předváděcích akcích.

Loni inspektoři zjistili, že v Libereckém a Ústeckém kraji porušují prodejci na předváděcích akcích zákon ve třech ze čtyř případů. Vyrazili na 109 kontrol a rozdali pokuty za více než osm milionů korun. V celém Česku přesáhly sankce 29 milionů korun.

„Chceme ochránit seniory před nekalými praktikami,“ řekl náměstek primátora Ivan Langr (Změna). „Inspekce nám každý týden oznámí, kdy a kde se budou v Liberci prodejní předváděcí akce konat.“

Liberecká radnice nechce zprávy o předváděcích akcích zveřejňovat, aby nenarušovala zátahy ČOI na podvádějící prodejce. Do spolků, v nichž se senioři scházejí, a také k osamělým starším lidem je dostane bez „roztrubování“ po celém městě.

Radnice hodlá seniory varovat svými „kanály“ - především pak s pomocí Komunitního střediska Kontakt a Centra zdravotní a sociální péče (CZaSP), které se v Liberci věnují penzistům.

„Nejdůležitější je o prodejních předváděcích akcích stále mluvit. Důvěřivost seniorů je totiž téměř nekonečná,“ upozornil ředitel Kontaktu Michael Dufek. „Na předváděcí akce chodí, protože se doma cítí osamělí.“

Kontakt sdružuje sedm set seniorů

Kontakt má pod sebou šestnáct klubů, v nichž se sdružuje sedm set seniorů. Radnice předpokládá, že zprávy o nebezpečných předváděcích akcích rozšíří mezi své vrstevníky v místech, kde žijí.

CZaSP nasadí do boje proti šmejdům pečovatele, kteří docházejí za seniory do jejich domovů. Od nich se dozví o nebezpečných předváděcích akcích.

„Když se podomní prodejci neoprávněně pohybují po domech s pečovatelskou službou, přivolají naši zaměstnanci policii,“ dodala ředitelka CZaSP Lenka Škodová.

Pořadatelé předváděcích akcí často zneužívají velmi nízkých schopností starých lidí bránit se nekalým praktikám. Vnutí jim zboží za předražené ceny.

„I přes veškerou snahu nejsou naše opatření všespásná,“ prohlásila ředitelka inspekce v Libereckém a Ústeckém kraji Renata Linhartová. „Počet rizikových předváděcích akcí se výrazně nesníží, pokud o ně bude zájem.“

Před těmi, kdo akci neohlásí, magistrát neochrání

Dohoda mezi libereckým magistrátem a inspekcí ale neochrání seniory před podvodnými firmami, které předváděcí akce neohlásí. Starší lidi klamou rovněž podomní prodejci a pořadatelé domácích party, kde se nabízejí předražené výrobky.

„Vstřícnost inspekce však pomůže alespoň části seniorů, kteří by jinak byli vůči podvodným praktikám bezbranní,“ konstatoval Langr.

„Využijeme nabídku inspekce na bezplatné veřejné přednášky a zprostředkujeme je přes Kontakt a CZaSP například v domech s pečovatelskou službou. Rádi bychom spolupracovali i s dalšími neziskovými organizacemi poskytujícími seniorům služby.“

V Liberci existují také důchodci, z nichž se stali kurýři prevence kriminality. V boji s porušováním zákonů pomáhají městské policii. „Počítáme s nimi i při ochraně seniorů před podvody při předváděcích akcích,“ uvedl Langr.