Liberci chybí dvacet milionů. Zvažuje zdvojnásobit daň z nemovitosti

  8:22aktualizováno  8:22
Liberci chybí v rozpočtu dvacet milionů korun. Místní živnostníci odvedli nižší daně, než si magistrát naplánoval. Město proto chce prodat některé domy a zvýšit daň z nemovitosti.
Liberec

Liberec | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Živnostníkům se v minulém roce zřejmě dařilo špatně a stát tak od nich na daních vybral méně, než se předpokládalo. Takže nám přeposlal o třicet tři a půl milionů korun méně, než jsme v letošním roce počítali," říká ekonomický náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

Daň z nemovitosti v Liberci

Vyhláška o dani je z roku 2002.

Výše daně ve vyhlášce není pro všechny oblasti stejná. V některých ulicích a částech města je nižší, některé jsou od ní jsou osvobozené.

Rozdíly jsou dané třeba tím, že v některé ulici nebyla kanalizace nebo do ní nezajížděl autobus.

Dnes se situace na mnoha místech změnila a v nové vyhlášce by se změny měly odrazit.

U zaměstnanců i u podílu daně z přidané hodnoty jsou sice částky vyšší, jenže do minusu jdou zase příjmy z daní od právnických osob. "Je to taková houpačka a po ní nám chybí dvacet milionů," upřesnil náměstek.

Liberec přitom nemá moc možností, jak pokladnu naplnit. Městský majetek už je skoro všechen pryč a rozpočet navíc zatěžují dluhy z minulosti.

"Pokud nebude zbytí, můžeme prodat liberecké letiště. To je majetek tak za sto milionů korun. Ale to by musel městu hrozit třeba konkurz. Dokud nám nepůjde o krk, letiště prodávat nebudeme," upozornil Šolc.

Město chce prodat některé domy

Město se zatím snaží prodat majetek, který ani vlastnit nechce. Do téhle kategorie spadá třeba předválečná vila v Husově ulici, kde dříve sídlil Kojenecký ústav. Radnice za ni chce sedmnáct milionů korun.

"Je to prázdný dům, akorát nás stojí peníze ho udržovat a temperovat. Navíc víme, že ho na nic nepotřebujeme," zmínil Šolc.

Ve hře je i prodej vily na Masarykově ulici, kde jsou dnes nastěhovaní úředníci. Pokud se městu nepodaří pronajmout prostory v Liebiegově vile, přemístí úředníky tam a dům na Masarykově ulici prodá. Letošní rozpočet už to ale podle Šolce stejně nezachrání.

O dani z nemovitosti rozhodne zastupitelstvo

Jedním z řešení, jak rozpočtu v příštích letech pomoci, je zvýšit daň z nemovitosti. Takový návrh chce předložit Šolc na zastupitelstvu. "Patříme mezi nejlevnější města co se týče daně z nemovitosti. Rád bych zvýšil koeficient dvojnásobně, to by mohlo znamenat pro rozpočet až o šedesát milionů korun ročně," poznamenal Šolc.

Otázka je, jestli se při současném rozložení sil v Liberci podaří menšinové koalici návrh prosadit. Podle Jiřího Kittnera z ODS by zvýšení daně žádnou spásou pro Liberec nebylo.

Nadšením z návrhu nejsou ani další opoziční strany. "Pro nás je nezbytné stanovit, jak by se peníze ze zvýšené daně využily. Chceme, aby se rozdělily efektivně a ne na aktivity jen pro několik vyvolených," uvedl Jaromír Baxa ze Změny pro Liberec.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Negramotný muž přišel o peníze a hrozilo mu umrznutí, pomohli strážníci

Strážník František Pittner a zachráněný Srb Demi se i přes jazykovou bariéru...

Mimořádnou empatii prokázali strážníci v České Lípě, kteří pomohli cizinci v nouzi. Negramotnému muži ze Srbska, který...

Brzký sníh potěšil lyžaře, do stopy mohou vklouznout na dohled paneláků

Pohodový běžecký okruh ve Vratislavicích si vyzkoušel i redaktor MF DNES Adam...

Nervní hledání místa na parkování ani mačkání ve stopě tu běžkaře nečeká. Na běžkařských okruzích ve městech nebo mimo...

Hercům ani divákům už nebude horko, v libereckém divadle vymění topení

Poslední rekonstrukce divadla proběhla v 80. letech.

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci čekají perné chvilky. Nepůjde však o zkoušení žádné náročné hry, baletu ani opery....

Najdete na iDNES.cz