Po mistrovství světa v Liberci zbylly dluhy ve výši desítek milionů korun.

Po mistrovství světa v Liberci zbylly dluhy ve výši desítek milionů korun. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Soud o dluhy za MS 2009 v Liberci se zasekl na překladu smlouvy

  • 6
V Praze začal soud, kde se věřitelé libereckého šampionátu v lyžování domáhají 37 milionů po Liberci a svazu lyžařů. Tvrdí, že tyto organizace ručily za závazky organizátora. Právníci města i svazu lyžařů to odmítají. Líčení bylo přerušeno pro chybějící úřední překlad klíčové smlouvy.

Sdružení "Oprávnění věřitelé MS v klasickém lyžování v Liberci 2009" odpovědnost magistrátu a lyžařského svazu opřely především o takzvanou hostitelskou smlouvu. Tu uzavřel Liberec a Český svaz lyžařů s mezinárodní lyžařskou organizací FIS.

Jejich advokát Miroslav Šianský uvedl, že o nárocích věřitelů je už rozhodnuto v insolvenčním řízení, které je vedeno se pořadatelem mistrovství, sdružení OC Fis Nordic WSC 2009, v jeho čele stála bývalá lyžařka Kateřina Neumannová. Otázkou, o které musí soud rozhodnout je, zda za závazky pořadatele nese odpovědnost i město a lyžařský svaz.

Podle advokáta ano. Ukazuje na to právě hostitelská smlouva. "V případě žalovaného dvě je věc komplikovanější tím, že je to město," řekl Šianský. Ze zákona o obcích ale podle něj nevyplývá pro tento případ povinnost, že by smlouvu museli schvalovat zastupitelé.

Advokáti města i svazu navrhovali zamítnutí žaloby

Advokát zastupující lyžařský svaz Marek Hejduk navrhl soudu, aby žalobu zamítl. Uvedl, že jeho klient nepodepsal s věřiteli žádnou smlouvu, "ani neučinil žádné ručitelské prohlášení." Řekl také, že když se věřitelé nezahojili na primárním dlužníkovi, hledají někoho "dostatečně bonitního," aby pohledávky uhradil. 

Podobně argumentoval i právník Liberce Jakub Svoboda. Ten dodal, že zákon o obcích vyžaduje souhlas zastupitelů při uzavírání smluv a navíc ručit městu v tomto případě vůbec neumožňuje. Tvrdil také, že žaloba není natolik konkrétní, aby se na ní dalo kvalitně reagovat.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Irena Voštová  Svobodovy námitky na kvalitu žaloby odmítla. "Shledávám důvody uvedené v žalobě za dostačující," řekla. Poté oznámila, že nejprve chce řešit, zda magistrát a svaz lyžařů skutečně odpovídají za závazky pořadatele mistrovství, a teprve pak se bude případně zabývat konkrétními pohledávkami.

Jako první důkaz přečetla soudkyně českou verzi hostitelské smlouvy, kterou za českou stranu podepsali bývalý primátor Liberce Jiří Kittner a bývalý prezident svazu Lyžařů Roman Kumpošt v roce 2004.

Originál smlouvy je v angličtině. Českou verzi předložil žalobce. Na dotaz soudkyně advokát Šianský řekl, že ho získali detektivní prací. Originál soudu dodal lyžařský svaz. Zástupce Liberce Jakub Svoboda se musel omluvit, protože úředníkům magistrátu se v archivu nikde smlouvu nepodařilo dohledat.

Irena Voštová se snažila číst jen důležité části hostitelské smlouvy. Vynechala tak například pasáž o prospěšnosti lyžování. Věnovala se odstavcům, které se týkaly dohod o zajištění požadavku FIS na ubytování, kvalitu sportovišť a na vytvoření organizačního výboru, tedy budoucího pořadatele šampionátu. V textu tak často zní, že "město a národní svaz společně a nerozlučně" něco zajistí, zaručí, zavazují se k nějakému kroku.

Marek Hejduk namítl, že smlouva byla uzavřena s mezinárodní lyžařskou federací FIS, a nikoli s věřiteli.

Větším problémem se ukázalo, že čtený text není úředně potvrzeným překladem. Soudkyně uvedla, že ho může použít jako podklad jen tehdy, pokud by s tím souhlasily všechny strany sporu. Žalovaní si však v tomto případě ponechali lhůtu pro vyjádření.

Soudkyně navíc požádala lyžařský svaz o dokumenty, kterými byla mezinárodní federace informována o založení sdružení OC Fis Nordic WSC 2009 a díky nimž se dodatečně pořadatel stal jednou ze stran hostitelské smlouvy. Liberec pak má dohledat, co se  stalo s jedenácti miliony švýcarských franků, které mělo od FIS podle smlouvy obdržet. Líčení bylo odročeno 3. října.