Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ODS oprašuje nápad na lanovku do Bedřichova. Vedla by z Lidových sadů

  6:19aktualizováno  6:19
Se značnými ambicemi se na komunální volby v Liberci chystá tamní ODS. Na její kandidátce je řada lidí, kteří nejsou spojeni s érou strany, která v Liberci vládla naposledy před osmi lety. Občanští demokraté sázejí na povětšinou nová jména a mladé kandidáty. V zastupitelstvu chtějí alespoň čtyři křesla.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Jsem rád, že se nám po čase rozrůstá členská základna. Máme dnes kolem stovky členů. Naše šance je v tom, že lidé vidí, jak za poslední roky Liberec šedne a nic nového tu nevzniklo. To za nás nebylo,“ tvrdí lídr kandidátky Petr Židek. Dvojkou je Petra Břeňová a trojkou Lumír Vadovský.

Jako hlavní tahák si ODS vybrala snížení daně z nemovitosti. Ta sice není v Liberci nejvyšší v České republice, podle Židka ale není třeba, aby Liberečané platili i tu část, kterou nařizuje městská vyhláška, stačí prý část nařízená státem.

„Daň z nemovitosti Liberec zvýšil v době ekonomické krize, kdy potřeboval každou korunu. Teď se ale ekonomice daří a příjmy města vzrostly v posledních letech zhruba o půl miliardy korun. Není důvod dál ty peníze z lidí tahat,“ argumentuje Židek.

Zatímco pro jednotlivce by šlo o snížení v řádech stokorun, pro městskou kasu by to byl výpadek několika milionů korun. Například loni vydělal Liberec na dani z nemovitosti 135 milionů korun.

Občanští demokraté ale nejsou jediní, kteří chtějí daň z nemovitosti v Liberci snížit. Se stejným tématem jde do komunálních voleb i sdružení PRO 2016 a také uskupení Liberec Plus.

Lanovka do Bedřichova i dva parkovací domy

Co naopak jiní ve svých volebních programech nemají, je oprášení nápadu na vedení lanovky z Lidových sadů do Bedřichova, o kterém se mluvilo v devadesátých letech.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

„Chceme nechat prověřit možnost výstavby lanovky na Bedřichov. Mohl by to být nový turistický cíl, který pomůže zvýšit atraktivitu Liberce jak pro jeho návštěvníky, tak i obyvatele města,“ uvedl Židek.

Lidových sadů se týká i další bod volebního programu ODS. Ta by v nich totiž chtěla nechat zbudovat hned dva parkovací domy. Jeden na otočce tramvaje a druhý na místě zarostlého amfiteátru pro návštěvníky liberecké zoo.

Zkulturnit chce i oblast Papírového náměstí a ještě před vydáním nového územního plánu nechat udělat studii, která by majitelům pozemků určila, co mohou a co nemohou na svých pozemcích stavět.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Liberecká spalovna je po explozi vyhaslá. Zraněného zachránil kolega

Kotel vybuchl v sobotu dopoledne v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára...

Nehodu v liberecké spalovně Termizo, při které v sobotu dopoledne utrpěl jeden zaměstnanec těžké zranění, zavinila...

Najdete na iDNES.cz