Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bílí tygři zatím v liberecké zoo zůstanou, podpořila je i petice

  6:24aktualizováno  6:24
Úvahy, že by liberecká zoo mohla přestat s chovem výjimečných bílých tygrů, vzbudily velký ohlas u veřejnosti. Ačkoli definitivní rozhodnutí zatím nepadlo, za jejich záchranu se postavily stovky lidí.

Bílí tygři v Liberci zatím zůstanou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Velkou vlnu nevole a téměř až hysterickou reakci vyvolala u řady lidí zpráva, že v liberecké zoologické zahradě uvažují o ukončení chovu bílých tygrů. Na internetu se již objevila petice za jeho zachování. Podepsalo se pod ni dosud přes tisíc lidí.

Jako důvody uvádějí, že bílí tygři jsou unikát, který láká návštěvníky nejen z České republiky, a jsou rovněž symbolem hokeje i součástí identity Liberce.

Navíc prý podle petičníků patří mezi ohrožené druhy. To ovšem odborníci označují za omyl.

„Bílý tygr není živočišným druhem ani poddruhem. Vznikl křížením. V přírodě se nevyskytuje a není tedy ohrožen vyhynutím. V džungli by navíc nepřežil, svítil by tam jak lampička,“ sdělil Luboš Melichar, hlavní zoolog zahrady.

Libercem prošlo za čtyřiadvacet let dvaadvacet bílých tygrů. Rozmnožit se je podařilo pouze třikrát. Poslední mláďata se narodila v Liberci v únoru 2016 a odchoval se jeden samec a jedna samice.

Ti ale v Liberci zůstat nemohli, stejně jako předchozí mláďata. Na rozdíl od lvů jsou tygři samotáři, zvířata se setkávají pouze v období páření.

Jenže najít jim nový domov bylo značně problematické. „Devatenáct měsíců byla obě zvířata marně v nabídkové listině zoo, v žádné jiné zahradě o ně nebyl zájem. Ten projevovali pouze obchodníci se zvířaty a cirkusy,“ přiblížil zoolog.

Podle něj ubývá zahrad, v nichž ještě bílé tygry chovají. Zbývá posledních osm zařízení v Evropě a Izraeli. „Dohromady mají jen čtyřiadvacet bílých tygrů, z toho osm samců. A za poslední rok se nenarodilo žádné mládě,“ zmínil Melichar.

Stávající tygři v Liberci zůstanou

Jak ale upozornil ředitel liberecké zoo David Nejedlo, zatím žádné definitivní rozhodnutí o tom, že by bílí tygři v dohledné době ze zahrady zmizeli, nepadlo. A nepočítá s tím ani zoolog Luboš Melichar.

Fotogalerie

„Parisovi je třináct let, průměrně se tygři dožívají patnácti let. Neumím si představit, že bychom ho odsud nyní odvezli,“ poznamenal. Ani osmiletá samice Surya Bára se nemusí obávat, že by měnila bydliště.

A i když budoucnost chovu bílých tygrů zůstává stále otevřená, tak v jenom má vedení zahrady jasno.

„Momentálně padlo rozhodnutí, že nebudeme náš pár množit ani shánět nová zvířata, protože pavilon šelem to zkrátka neumožňuje,“ vysvětlil Nejedlo.

Současný pavilon technicky nevyhovuje

Ostatně právě prostory jsou jedním z důvodů, proč zoo o ukončení chovu bílých tygrů vůbec uvažuje. Současný pavilon šelem, který kromě tygrů obývají i mladí lvi berberští, totiž už kapacitně ani technicky nevyhovuje. Množit je v něm možné jen jeden druh a přednost dostali právě lvi.

Do čtyř let chce zoo objekt zrekonstruovat a právě při té příležitosti měla podle ředitele proběhnout i širší diskuse s veřejností, zda chov bílých tygrů v zoo zachovat. Pro by byl mimo jiné i Martin Kadlec, mluvčí hokejového klubu Bílí Tygři Liberec, který nese po šelmách jméno.

„O přejmenování bychom samozřejmě neuvažovali. Věříme tomu, že značka klubu už je natolik silná, že jako hokejisti jsme jedním ze symbolů města a tím druhým jsou bílí tygři. A bylo by smutné, kdyby zůstal jen jeden symbol. Ale rozhodnutí samozřejmě necháváme na odbornících,“ informoval Kadlec.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Semily koupí Riegrovu stezku. Chtějí pokácet nebezpečné stromy

Riegrovu stezku otevřeli v roce 1909. Takto vypadá v současnosti.

Semily chtějí koupit Riegrovu stezku. Město ji chce získat do majetku u příležitosti 200 let od narození semilského...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Do Jizerských hor se vracejí původní ryby, pstruhům pomůže inkubátor

Muškaření - pstruh v psutrohovém revíru na řece Svratce.

Sto tisíc plůdků ryb už vysadili za deset let do potoků a tůní v Jizerských horách ochranáři. V tocích se tak díky nim...

Najdete na iDNES.cz