Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Liberec bojuje s dluhy, na odměny pro členy komisí ale dal dvojnásobek

  • 1
Nové vedení liberecké radnice zvýšilo částku na odměny pro zastupitele, členy výborů a komisí. Měsíčně na ně vydá 330 tisíc korun, což je dvakrát víc, než dávalo předchozí vedení ODS Jiřího Kittnera. Magistrát změnu hájí tím, že odměny nebyly spravedlivé.

"Existoval velký rozdíl mezi odměnami členů komisí a výborů, kteří nebyli zastupiteli, a tím, co dostávalo za stejnou práci třicet devět zastupitelů. Zatímco ti první měli měsíční odměnu sto padesát korun, zastupitelé za tu stejnou práci tisícikorunu. To bylo diskriminující," říká náměstek primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc.

Odměny v Liberci

člen zastupitelstva - 910 korun měsíčně

členové komisí a výborů, mimo uvolněných členů rady, primátorky a náměstků - 1 000 korun měsíčně

předsedové deseti komisí a čtyř výborů - 2 700 korun měsíčně

odměny se sčítají

Peníze navíc ale zatíží už tak napnutý liberecký rozpočet. Město dluží dvě miliardy korun a dalších půl miliardy potřebuje na opravu zanedbaných silnic a domů (o dluhu čtěte více zde).

"Že všichni budou dostávat stejně, pro nás byla jedna z priorit. Proto jsme usnesení přijali. Bohužel jsme už neměli čas dotáhnout systém tak, aby byl ještě spravedlivější. Aby členové komisí dostávali peníze podle počtu odpracovaných hodin," popsala dnes už bývalá náměstkyně primátora Zuzana Kocumová.

Od ledna 2011 proto dostávají všichni členové komisí a výborů, mimo uvolněných členů rady, primátorky a náměstků tisíc korun měsíčně. Každý z předsedů deseti komisí a čtyř výborů bere 2 700 Kč, přičemž členové zastupitelstva dostávají měsíčně 910 korun.

Jsou to vyhozené peníze, tvrdí oponenti

V praxi to vypadá tak, že například Ondřej Červinka z ODS bere jako zastupitel 910 Kč, jako předseda školské komise 2 700 Kč a jako člen finančního výboru další tisícikorunu. Dohromady 4 700 Kč. Stejně je na tom například Petr Černý z Věcí veřejných a další zastupitelé.

"Já si myslím, že to jsou vyhozené peníze. A nejen proto, že má město takový dluh. Už delší dobu upozorňuji, že je komisí, výborů a fondů zbytečně moc. Některé se totiž dublují. Jejich práci by zvládl podstatně menší počet lidí," upozornila předsedkyně klubu zastupitelů KSČM Dana Lysáková.

Minulý systém podle ní měl větší logiku, protože zastupitelé měli jako zvolení funkcionáři oproti členům dosazeným stranami větší odpovědnost. Namítá také, že výstupy z jednání komisí a výborů ve skutečnosti vedení města často přehlíží.

"Bylo by zajímavé udělat průzkum, kolikrát se rada města podle komisí a výborů řídila. Asi by to moc slavně nedopadlo. To je další důvod, proč říkám, že to jsou vzhledem k výsledkům vyhozené peníze," dodala Lysáková.