Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberec oživí zchátralé Lesní koupaliště. Vybral nejlevnější řešení

  15:20aktualizováno  15:20
Zpustlé Lesní koupaliště ožije. Nové návštěvníky přivítá už v roce 2014. Takto před čtyřmi lety slibovali politici na liberecké radnici, že se místo, kam se chodily v minulosti koupat stovky lidí, dočká obnovy. Jenže, píše se rok 2016, liberecká vláda se sice vyměnila, ale koupaliště zůstává stále zarostlé a zchátralé.

Bývalé liberecké Lesní koupaliště v Lidových sadech | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Není zde žádný slibovaný nový bazén, ani travnatá plocha na slunění ani oddělené místo pro nudisty. Projekt, který vytvořilo před lety středisko ekologické výchovy Divizna, počítal i s naučnými stezkami, toaletami, informačním centrem, přednáškovým sálem a kanceláří Městských lesů.

Fotogalerie

Jeho realizaci ale zastavil nedostatek peněz v městské pokladně, a také fakt, že se radnici nepodařilo získat žádnou dotaci.

A tak současní radní přišli s dalším nápadem. Zpustlý bazén opraví a propojí ho s čistící lagunou, která bude osázená speciálními rostlinami a řasami.

„Jde o nejlevnější variantu, má jednoduché stavební řešení a není s ní spojená náročná legislativa. Navíc ji v dotazníku v roce 2012 upřednostnili i sami Liberečané. Na projekt, který by vyšel až na sedmdesát milionů korun, prostě nemá město peníze,“ přiblížil Jan Korytář, náměstek libereckého primátora.

Liberec shání firmu, která připraví projektovou dokumentaci

Teď chce Liberec vybrat firmu, která zpracuje projektovou dokumentaci. Pokud půjde vše dobře, oprava by mohla proběhnout už v příštím roce a alespoň na část sezony se bazén otevře veřejnosti. „Nám jde hlavně o to, aby se tam vrátilo funkční koupaliště,“ doplnil Korytář.

Rekonstrukce bazénové vany a napojení na přírodní, kořenovou čističku se vejde do osmi milionů korun. To byla i podmínka pro to, aby nápad posvětili také radní z ANO.

„Já osobně bych dal ty peníze do liberecké přehrady, protože ta má mnohem větší potenciál. Ale když mi pan Korytář slíbil, že investice nepřesáhnou osm milionů korun, zvedl jsem pro tento projekt ruku i já,“ přiblížil primátor města Tibor Batthyány.

Podle něj ale nelze mluvit o veřejném koupališti, protože takový statut mít nebude. Nese to s sebou totiž mnohem vyšší náklady a náročnou legislativu. „Bude to rekreační vodní plocha,“ dodal primátor.

A ač počítal původní projekt Divizny s vybudováním šaten a toalet, město je v této variantě zatím neplánuje. „Nějak minimálně to tam řešené bude, ale pro nás je zatím prioritou dostat tam vodu a obnovit bazénovou vanu. Pak se dá ten areál dál rozvíjet,“ upřesnil Korytář.

Vstup na koupaliště bude zdarma

O koupaliště se bude starat správce, vstup bude zdarma. „Projekt zaplatíme pravděpodobně z městského rozpočtu. I když jsme se snažili nějaké dotace najít, tak se nám to nepodařilo. Myslím ale, že jsme našli variantu, kterou si může město dovolit a věřím, že budou Liberečané spokojení,“ podotkl náměstek.

Historie Lesního koupaliště se datuje už do období druhé světové války, kdy jej rozestavěné získal i s pozemkem Národní tělovýchovný výbor v Liberci. V srpnu roku 1945 začaly stavební práce na příjezdové cestě, parkovišti i kabinách a restauraci.

Koupat se lidé chodili do padesátimetrového bazénu s šesti plaveckými drahami. Rozdělený byl pro plavce, kde byla maximální hloubka 4,8 metrů, a neplavce s 1,2 metry.

Bazénem protékala voda z Jizerského potoka, což mělo za následek, že byla sice ledová, zato ale čistá. Návštěvníkům byly k dispozici šatny, sprchy i kiosek s občerstvením. Rodiče zase uvítali dětský koutek, částečně zasazený do brouzdaliště. Součástí bylo i volejbalové hřiště.

Lesní koupaliště sloužilo veřejnosti do roku 2001, od roku 2007 je uzavřené. Před šesti lety zničil požár budovu šaten a sociálního zázemí. Na místě zbyl pouze betonový sokl.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

V Železném Brodě nechtějí dopadnout jako v Tróji, most přes Jizeru vymění

Lávka v Brodě, která spojuje Jiráskovo nábřeží s protilehlým nábřežím, má své...

Hojně využívaný most pro pěší přes řeku Jizeru v centru Železného Brodu čeká demolice. „Nechceme dopadnout jako v...

Škoda Octavia 1.2 TSI 2010 ·...
Škoda Octavia 1.2 TSI 2010 ·...

r.v. 2010, naj. 145 701 km, benzín
180 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz