Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Dohadování o pozemky na letišti nekončí. Liberec za ně chce dva miliony

  • 1
Dejte nám dva miliony a pozemky na letišti jsou vaše. Jenže menší, než jste chtěli. To je nabídka radních Liberce směrem ke krajským politikům. Parcelu kraj nutně potřebuje. Chce na ni postavit garáže pro další výjezdovou skupinu záchranné služby a zázemí pro posádku.

Zároveň má v plánu opustit vilu v Klostermannově ulici, z níž už odešlo operační středisko a kde jsou dnes jen garáže pro vozy lékařů záchranky.

Původně město nabízelo pozemky o rozloze přes čtyři tisíce metrů čtverečních za čtyři miliony korun. O takovou cenu ale kraj nestál, politici neviděli důvod platit radnici tržní cenu za pozemky pro záchranku, která slouží i lidem v Liberci.

Nakonec se dohodli na směně - za pozemky dostane město Klostermannovu vilu oceněnou na osm milionů korun. Aby ale kraj radnici nepřeplatil, měl získat ještě park U Jezu, za Domem kultury. Jenže teď je všechno zase jinak.

„Pan radní Tulpa prohlásil, že na pozemky má pouze dva miliony korun. Za tuto částku je tedy kraji nabídneme, ale vybrali jsme jen ty nejnutnější. Nebude to tedy ta původní rozloha, kterou požadovali,“ informoval Tibor Batthyány, primátor města. Změnu v rozhodnutí sehrál fakt, že radní nechtějí vilu po záchrance.

„Když jsme viděli, v jakém je stavu, navíc oddělená od pozemku pro parkování, tak do toho jít nechceme. Museli bychom do budovy investovat tak deset až patnáct milionů korun a stejně by byla využitelná jen v omezené míře, kvůli nemožnosti parkování,“ zdůvodnil primátor.

Hejtman: Budeme jednat dál, pozemek potřebujeme

Náhlý obrat města hejtman Martin Půta nechápe. „S nabídkou směny přišlo původně město Liberec. Nerozumím tedy tomu, proč najednou touto cestou jít nechce. Určitě se budeme snažit dál jednat. Pozemek u letiště pro záchrannou službu potřebujeme. Domnívám se, že tržní cena v průměru tisíc korun za metr za parcelu pod budovou na letišti je nepřiměřený požadavek,“ dodal hejtman.

Projekt na rozšíření základny na letišti vyjde řádově na miliony korun. Navazuje navíc na rekonstrukci budovy Neli v Klášterní ulici, kde dnes sídlí operační středisko. Tím, že se výjezdová skupina rychlé zdravotní pomoci přesune i na letiště, bude ve městě záchranka lépe rozložená, a to i v rámci dojezdových časů.

Prodej pozemků za jinou než tržní cenu podpořila i většina zastupitelů, jak koaličních, tak i z opozice. Straší je totiž případ z minulosti, kdy třiadvacet zastupitelů čelilo obvinění, že odhlasovali pro Liberec nevýhodný prodej dvou parcel a městu údajně způsobili škodu dva a půl milionu korun.

Loni na podzim za to odešli od soudu s tříměsíční podmínkou s roční zkušební dobou za porušování povinností při správě cizího majetku.

„Nemám tu odvahu zvednout ruku pro prodej za poloviční cenu,“ řekl na únorovém zastupitelstvu Ondřej Červinka z ODS. Ostatní politici, kteří do kauzy zapleteni nebyli, si naopak myslí, že chtít po kraji jakoukoli částku je krátkozraké a nevhodné.

„Mít k dispozici nemocnici, efektivní záchranku s moderními auty i vrtulníky zachraňujícími ve dne v noci, dělá z provinčního městečka rozvinuté město s vysokou kvalitou života,“ upozornil například Jan Marek, zastupitel za Starosty.