Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberec chystá velké změny u přehrady. Její okolí se možná otevře chodcům

  16:13aktualizováno  16:13
Zásadní změnu pro návštěvníky přehrady v Harcově chystá liberecká radnice. Chce nejen vylepšit její zanedbané okolí a plovárnu, ale zprůchodnit ji dokola, aniž by lidé museli šlapat po silnici. Břehy nádrže totiž využívají běžci, cyklisté a rodiny k procházkám.

Břehy využívají běžci, cyklisté a rodiny k procházkám. Mohou vyrazit ale jen po promenádě na pravém břehu, přes pláž a k restauraci Bílý mlýn. Pak se musí vrátit zpět, nebo přejít na Zvolenskou ulici, která obtáčí nádrž těsně zleva, a plést se do cesty autům. To by se mělo změnit. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Lidé mohou vyrazit ale jen po promenádě na pravém břehu, přes pláž a k restauraci Bílý mlýn. Pak se musí vrátit zpět, nebo přejít na Zvolenskou ulici, která obtáčí nádrž těsně zleva, a plést se do cesty autům. „Máme čtyři varianty, jak Zvolenskou otevřít i pro chodce, ale rozhodnout si musí lidé,“ říká šéf správy majetku města David Novotný.

První varianta počítá s chodníkem z asfaltu nebo zámkové dlažby o šířce půldruhého metru. Vedl by těsně při svodidlech k přehradě s tím, že silnice bude dál průjezdná v obou směrech.

Druhá varianta navrhuje smíšenou stezku o šířce tří metrů oddělenou pro chodce a cyklisty. Pro auta zbude jen půlka silnice a jen v jednom směru - do Harcova. Zpátky by musela přes Husovu třídu. Na smíšenou stezku by mohli lidé v obou směrech a cyklisté jen v jednom. V druhém směru by se museli vydat po silnici spolu s auty.

Třetí varianta počítá s chodníkem od 1,5 do dvou metrů, s odděleným pruhem pro cyklisty a jednosměrkou pro řidiče.

Stopka řidičům ve čtvrté variantě

Čtvrtá varianta vystavuje řidičům stopku. Z cesty by se stala pouze stezka pro chodce, cyklisty nebo maminky s kočárky nebo bruslaře.

„Ať už vyhraje jakákoli varianta, je dobře, že kolem přehrady povede cesta. Chodím tam s nordic holemi, ale jen po jedné straně, po silnici se bojím. Takové kolečko se mi určitě bude líbit,“ těší se Renata Šmejkalová ze sídliště Králův Háj nad přehradou. „Já bych tu cestu zavřela pro auta úplně,“ dodává.

S možností zaslepit pro auta Zvolenskou počítal už v roce 2007 za vlády ODS na liberecké radnici velkolepý projekt Zelené srdce za zhruba 90 milionů. Lidé hlavně z Harcova a Lukášova se ale postavili proti. Po nástupu Změny v roce 2010 se Srdce nedostalo mezi evropské projekty a z desítek milionů zbyly 2,3 milionu na lesní pěšiny v kopci nad Zvolenskou a schody ke hrázi a k Bílému mlýnu.

Fakt, že chodci budou mít svoji bezpečnou cestu na Zvolenské, vítají policisté. Nelíbí se jim ale, že by měla být ulice zavřená úplně. „Chceme ji zachovat průjezdnou pro případ havárie nebo objížděk. Nevadí nám ale, když bude pouze jednosměrná,“ říká dopravní specialista liberecké policie Vlastimil Malý.

Zeď u promenády se rozpadá

Nynější studii zvelebení okolí přehrady odstartovalo Povodí Labe Hradec Králové, které připravuje obnovu rozpadající se opěrné zdi u promenády k pláži. Podle mluvčí Povodí Jany Burianové to ale bude nejdříve v roce 2016 až 2017, protože bude dost nákladná. „Přijde na dvacet milionů korun,“ upřesňuje Burianová.

„Město se na ní stejně musí podílet, protože zeď sousedí se starým Liebiegovým kanálem a ten patří Liberci a musí se opravit spolu s ní. Bylo by nerozumné této možnosti nevyužít. Naši lidé teď malují nejrůznější varianty. Chceme Liberečanům říct, co všechno by tam mohlo vzniknout, a ať si pak vyberou,“ konstatuje Novotný.

O tom, jak by okolí přehrady mohlo vypadat, se lidé dozvědí v úterý 2. září od 16:00 na veřejné prezentaci v krajské knihovně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Lidem stoupla šance, že elektřina poteče v podzemních kabelech

Ilustrační snímek

Možnost, že malebné výhledy na Lužické hory přetnou elektrické dráty, je zas o něco menší. Novoborské radnici se...

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Najdete na iDNES.cz