Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z křižovatek se táhnou kolony, pomoci mají chytré semafory

  16:15aktualizováno  16:15
Křižovatka ucpaná tak, že řidiči neprojedou ani na čtvrtou zelenou. To je typický obrázek například na jednom z nejzatíženějších křížení libereckých ulic Košická a Dr. Milady Horákové. Problém se v tomto uzlu přitom stále zhoršuje. Za poslední rok přibyly v Liberci čtyři tisíce nových aut.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Situace je tu ve špičkách už zcela neúnosná. Před časem jsme dokonce museli dopravu řídit, jinak by úplně zkolabovala. Vše ještě zhorší výstavba domů na Rybníčku. Zhorší se situace v Nitranské u Babylonu. Bohužel se s křižovatkou stále nic nedělá,“ uvedl Vlastimil Malý z liberecké dopravní policie.

Město chce průjezd zmíněným problematickým místem, stejně jako jinými křižovatkami ve městě, řešit „chytrými semafory“.

Kvůli nehodě už světla neřídí provoz. Chodci musí zpozornět

Už třetí týden nefungují semafory před libereckým úřadem práce a za parkovacím domem obchodního centra Fórum v Náchodské ulici. Přechody jsou přitom velmi frekventované.

„Za policii jsme už na nebezpečnou situaci upozorňovali. Doufáme, že k nápravě dojde co nejdříve,“ zmínil Vlastimil Malý z liberecké dopravní policie.

Podle Davida Novotného z libereckého magistrátu jsou semafory mimo provoz kvůli dopravní nehodě z 8. srpna.

„Nehoda fatálně zdemolovala řadič včetně přívodních kabelů. Nový stojí zhruba okolo milionu korun. Musí se vyrobit nový. Může to trvat ještě řadu týdnů,“ přiblížil David Novotný.

Frekventovanou silnicí projede denně téměř deset tisíc vozidel. Přes přechod míří značný počet chodců. Jsou zvyklí na to, že auta zastavuje semafor. Teď se musejí spoléhat na to, že jim řidiči dají přednost. Auta tudy navíc jezdí rychle.

Na projekt za zhruba 30 milionů korun bude žádat o peníze z Operačního programu doprava. Pokud se dotaci podaří získat, kolabující doprava se zlepší až za nové liberecké vlády, jež vzejde z letošních voleb.

Křižovatka si sama určí, kde bude zelená

„Projekt zelené vlny by pomohl křižovatky mezi sebou lépe zkoordinovat. Podstata spočívá v tom, že by se tahy osadily detektory, které by sčítaly provoz na všech větvích křižovatky. Daná křižovatka by pak automaticky určila prioritní směr, který by měl zelenou. Křižovatky by se rychleji vyklízely,“ nastínil David Novotný, vedoucí odboru správy veřejného majetku liberecké radnice.

„Chtěli bychom takto řešit ulici Milady Horákové, spodní i horní centrum,“ vypočítal Novotný.

Podle něj by nové semafory mohly pomoci zkrátit i kolony, které se u Babylonu tvoří na sjezdu z průtahu městem od Turnova. Většina semaforů v Liberci dnes svítí od 5 hodin ráno do 21 hodin večer. Každá křižovatka má ale vlastní nastavení intervalů mezi jednotlivými barvami.

Některé křižovatky jsou pod trvalým dohledem kamer

Krok ke zlepšení zhoršující se situace v křižovatkách učinil Liberec už letos. Osmnáct vybraných světelných křižovatek napojil na optické kabely metropolitní sítě. Díky tomu jsou křižovatky pod trvalým kamerovým dohledem. Kamery jsou napojeny na dispečink města. Sledují hustotu provozu v křižovatkách. Systém pomáhá identifikovat to, jestli křižovatka funguje správně podle programu.

„Doposud jsme to, jestli křižovatky správně pracují, z kamerového záznamu neviděli. Díky novým kamerám teď víme, že fungují, ale jsou přetížené,“ poznamenal Novotný. „Díky kamerám jsme opravili osm smyček, které nesprávně fungovaly. Mohly mít vliv na propustnost křižovatek.“

Semafor blikne na poslední chvíli

„Neřekl bych, že se něco v dopravě změnilo. Ve špičkách je jízda městem pořád hrozná. Některé semafory ani nesvítí. U bývalého Plauditu často blikne červená na poslední chvíli nebo naopak červená svítí moc dlouho a zdržuje. Některé semafory teď ani nefungují,“ posteskl si řidič Miroslav Koucký.

„Pokud se podaří projekt zelené vlny dotáhnout, bude řízení dopravy v Liberci konečně odpovídat jedenadvacátému století. Kromě toho, že by se zlepšil průjezd městem, zlepšila by se i ekologie,“ doplnil Novotný.

Město bude žádat o peníze ze stejného programu, z něhož dokončuje projekt meteohlásek. Díky němu začne na podzim na silnicích krajského města varovat řidiče třináct proměnných značek před náledím, námrazou nebo nebezpečím smyku, ale i ucpanou silnicí. Objeví se například v ulicích Kunratická, Husova, Sokolská nebo Ještědská.

Informace bude získávat a dál posílat sedm meteohlásek. Čidla umístěná na semaforech zaznamenají kupříkladu srážky, jakého jsou druhu nebo sílu větru. Další senzor zase řekne, jestli je silnice namrzlá nebo namrzat v nejbližších chvílích začne.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.



Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...



Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Do Jizerských hor se vracejí původní ryby, pstruhům pomůže inkubátor

Muškaření - pstruh v psutrohovém revíru na řece Svratce.

Sto tisíc plůdků ryb už vysadili za deset let do potoků a tůní v Jizerských horách ochranáři. V tocích se tak díky nim...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Najdete na iDNES.cz