Z křižovatek se táhnou kolony, pomoci mají chytré semafory

  16:15aktualizováno  16:15
Křižovatka ucpaná tak, že řidiči neprojedou ani na čtvrtou zelenou. To je typický obrázek například na jednom z nejzatíženějších křížení libereckých ulic Košická a Dr. Milady Horákové. Problém se v tomto uzlu přitom stále zhoršuje. Za poslední rok přibyly v Liberci čtyři tisíce nových aut.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Situace je tu ve špičkách už zcela neúnosná. Před časem jsme dokonce museli dopravu řídit, jinak by úplně zkolabovala. Vše ještě zhorší výstavba domů na Rybníčku. Zhorší se situace v Nitranské u Babylonu. Bohužel se s křižovatkou stále nic nedělá,“ uvedl Vlastimil Malý z liberecké dopravní policie.

Město chce průjezd zmíněným problematickým místem, stejně jako jinými křižovatkami ve městě, řešit „chytrými semafory“.

Kvůli nehodě už světla neřídí provoz. Chodci musí zpozornět

Už třetí týden nefungují semafory před libereckým úřadem práce a za parkovacím domem obchodního centra Fórum v Náchodské ulici. Přechody jsou přitom velmi frekventované.

„Za policii jsme už na nebezpečnou situaci upozorňovali. Doufáme, že k nápravě dojde co nejdříve,“ zmínil Vlastimil Malý z liberecké dopravní policie.

Podle Davida Novotného z libereckého magistrátu jsou semafory mimo provoz kvůli dopravní nehodě z 8. srpna.

„Nehoda fatálně zdemolovala řadič včetně přívodních kabelů. Nový stojí zhruba okolo milionu korun. Musí se vyrobit nový. Může to trvat ještě řadu týdnů,“ přiblížil David Novotný.

Frekventovanou silnicí projede denně téměř deset tisíc vozidel. Přes přechod míří značný počet chodců. Jsou zvyklí na to, že auta zastavuje semafor. Teď se musejí spoléhat na to, že jim řidiči dají přednost. Auta tudy navíc jezdí rychle.

Na projekt za zhruba 30 milionů korun bude žádat o peníze z Operačního programu doprava. Pokud se dotaci podaří získat, kolabující doprava se zlepší až za nové liberecké vlády, jež vzejde z letošních voleb.

Křižovatka si sama určí, kde bude zelená

„Projekt zelené vlny by pomohl křižovatky mezi sebou lépe zkoordinovat. Podstata spočívá v tom, že by se tahy osadily detektory, které by sčítaly provoz na všech větvích křižovatky. Daná křižovatka by pak automaticky určila prioritní směr, který by měl zelenou. Křižovatky by se rychleji vyklízely,“ nastínil David Novotný, vedoucí odboru správy veřejného majetku liberecké radnice.

„Chtěli bychom takto řešit ulici Milady Horákové, spodní i horní centrum,“ vypočítal Novotný.

Podle něj by nové semafory mohly pomoci zkrátit i kolony, které se u Babylonu tvoří na sjezdu z průtahu městem od Turnova. Většina semaforů v Liberci dnes svítí od 5 hodin ráno do 21 hodin večer. Každá křižovatka má ale vlastní nastavení intervalů mezi jednotlivými barvami.

Některé křižovatky jsou pod trvalým dohledem kamer

Krok ke zlepšení zhoršující se situace v křižovatkách učinil Liberec už letos. Osmnáct vybraných světelných křižovatek napojil na optické kabely metropolitní sítě. Díky tomu jsou křižovatky pod trvalým kamerovým dohledem. Kamery jsou napojeny na dispečink města. Sledují hustotu provozu v křižovatkách. Systém pomáhá identifikovat to, jestli křižovatka funguje správně podle programu.

„Doposud jsme to, jestli křižovatky správně pracují, z kamerového záznamu neviděli. Díky novým kamerám teď víme, že fungují, ale jsou přetížené,“ poznamenal Novotný. „Díky kamerám jsme opravili osm smyček, které nesprávně fungovaly. Mohly mít vliv na propustnost křižovatek.“

Semafor blikne na poslední chvíli

„Neřekl bych, že se něco v dopravě změnilo. Ve špičkách je jízda městem pořád hrozná. Některé semafory ani nesvítí. U bývalého Plauditu často blikne červená na poslední chvíli nebo naopak červená svítí moc dlouho a zdržuje. Některé semafory teď ani nefungují,“ posteskl si řidič Miroslav Koucký.

„Pokud se podaří projekt zelené vlny dotáhnout, bude řízení dopravy v Liberci konečně odpovídat jedenadvacátému století. Kromě toho, že by se zlepšil průjezd městem, zlepšila by se i ekologie,“ doplnil Novotný.

Město bude žádat o peníze ze stejného programu, z něhož dokončuje projekt meteohlásek. Díky němu začne na podzim na silnicích krajského města varovat řidiče třináct proměnných značek před náledím, námrazou nebo nebezpečím smyku, ale i ucpanou silnicí. Objeví se například v ulicích Kunratická, Husova, Sokolská nebo Ještědská.

Informace bude získávat a dál posílat sedm meteohlásek. Čidla umístěná na semaforech zaznamenají kupříkladu srážky, jakého jsou druhu nebo sílu větru. Další senzor zase řekne, jestli je silnice namrzlá nebo namrzat v nejbližších chvílích začne.

Autor:

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Lesníci obnaží zříceninu hradu Trosky. Skály bez stromů chtějí ekologové

Rekonstrukce silnice z Borku do Troskovic přišla Liberecký kraj na 42 milonů...

Hradní věže Panna a Baba vystoupí ze zajetí stromů a dají najevo ještě důrazněji svůj majestát. Stejně jako celé...

V Liberci dojezdily jako poslední na světě tramvaje T2

Tramvaj ČKD T2 č. 133 z roku 1958

Konec slavné éry. Tak mluví celý svět, jehož zrak se na jeden den upřel k Liberci. V sobotu 17. listopadu zde dojezdily...

Výroba v autoprůmyslu se zmenšila, firmy v Libereckém kraji propouštějí

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Několik firem, které vyrábějí komponenty do aut v Libereckém kraji, snížilo výrobu, zastavilo nábor nových pracovníků...

Další z rubriky

Psychiatrie liberecké nemocnice se stěhuje, otevře poradnu pro psychotiky

Pro potřeby psychiatrie se nyní přestavuje budova naproti liberecké porodnici....

Někdy jsou na pokojích i po pěti a sociální zařízení mají na chodbě. Kvůli nedostatku prostor musejí být někdy pacienti...

Státní zástupce podal obžalobu na tři obviněné v kauze zabíjení tygrů

Celní správa a policisté našli při razii našli mrtvého tygra a další zvířata....

V kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl podal státní zástupce Michael Dostál obžalobu k...

Nejstarší skokanský můstek v Liberci je na prodej, zřejmě ale padne

Skokanské můstky v areálu LVT v Liberci jsou dnes v zoufalém stavu.

Svého času tam skákali závodníci z celého Československa, i když jen v kategorii žáci a mládež. Dnes je historicky...

Najdete na iDNES.cz