Liberec dostal další pokutu, tentokrát za zrušení opravy náměstí

  9:17aktualizováno  9:17
Antimonopolní úřad udělil městu Liberec stotisícovou pokutu za zrušení přestavby Soukenného náměstí v centru. Po pokutě 6,5 milionu za lyžařské mistrovství světa je to další sankce, kterou má město zaplatit.

Takto vypadaly jedny z návrhů na přestavbu Soukenného náměstí v Liberci. | foto: Vizualizace: Siadesign

Sedmnáctimilionovou zakázku na rekonstrukci náměstí měla provést firma Syner. Jenže plány změnil Jan Korytář, který se loni stal na několik měsíců primátorem stotisícového města.

Oprava náměstí

Výběrové řízení na rekonstrukci Soukenného náměstí se táhlo celý rok 2010.

Město ho vyhlásilo dvakrát. První soutěž zrušilo, protože všechny nabídky překročily hranici 20 milionů.

Do nové soutěže se přihlásilo deset uchazečů, pět z nich komise vyloučila kvůli formálním pochybením. Ze zbylých firem nabídl Syner nejnižší cenu 17,1 milionu korun.

Vláda pod jeho vedením zakázku zrušila s tím, že na ni nemá v rozpočtu peníze a nejdříve si město musí ujasnit, jak vlastně budou liberecká náměstí v budoucnu vypadat. Ale podle rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže teď musí město v revitalizaci náměstí pokračovat.

"Potvrdilo se naše tvrzení, že předchozí vedení města Liberec v čele s Janem Korytářem jednalo v rozporu s platnými zákony. Zdravý rozum zvítězil a existuje naděje, že se snad Liberečané bez dalších tirád dočkají zrekonstruovaného náměstí," sdělil Ondřej Paclt, mluvčí firmy Syner.

Přestavba náměstí je ale nyní pro Liberec investicí, kterou si dovolit nemůže. V rozpočtu na ní peníze nejsou.

Na náměstí nejsou v rozpočtu peníze

"Pokuta je sice špatná zpráva, ale daleko větší malér je, že revitalizaci náměstí budeme muset udělat v původní vysoutěžené podobě a já pevně věřím, že se nám podaří s firmou Syner domluvit, aby to bylo až příští rok," prohlásil Jiří Šolc, ekonomický náměstek liberecké primátorky.

Kdyby se podle něj peníze na náměstí objevily v rozpočtu na letošní rok, tak by se město do akce pustilo. Jenže Korytář je do něj nezařadil.

Soukenné náměstí v Liberci

Soukenné náměstí v Liberci.

"Nedělalo by se něco jiného, třeba revitalizace schodů nebo protipovodňová opatření. Jenže tím, že v rozpočtu s touhle akcí nepočítáme, tak na ni prostě peníze nejsou, jsou už dávno utracené," přiblížil Šolc. Bývalý primátor Jan Korytář si ale stále stojí za svým rozhodnutím a tvrdí, že bylo správné.

"Na rekonstrukci náměstí nemělo peníze město tehdy a chybí mu i teď. A stále platí, že v případě, kdy město nemá hlavního architekta a ujasněnou koncepci, co chce s těmi náměstími dělat, tak rozjíždět tady jednu osamocenou akci by nebylo prozíravé," prohlásil Korytář.

Město uvažuje o odvolání

"Navíc šlo o projekt, který tu už byl rozjetý minulým vedením a my jsme pouze šlápli na záchrannou brzdu. Bohužel to bude stát sto tisíc, což mě samozřejmě mrzí," dodal.

Kromě stotisícové pokuty musí město zaplatit i dalších třicet tisíc za náklady řízení. Zda se radnice proti verdiktu antimonopolního úřadu odvolá, o tom rozhodnou radní.

"Ještě uvidíme. Je strašná škoda přijít o sto tisíc, rozpočet je napjatý. Navíc nám stále hrozí, že budeme muset zaplatit pokutu šest a půl milionů korun za mistrovství světa," zdůraznil Šolc (více čtěte zde).

Nejčtenější

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

V jedné z lahviček anestetika z frýdlantské nemocnice se našla bakterie

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Vyšetřování otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici ukázalo, že jedna z lahviček s anestetickou látkou byla...

Pacientům nezpůsobila otravu krve inhalační anestezie ani dezinfekce

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Sedm z devíti pacientů, kteří minulý týden po operacích v soukromé nemocnici ve Frýdlantu dostali otravu krve, zůstává...

Auto vjelo před vlak na přejezdu v České Lípě, zemřel tamní zastupitel

Smrtelná srážka auta s vlakem na přejezdu u České Lípy (5. prosince 2018)

Tragická nehoda zastavila po půl jedenácté provoz na rychlíkové trati u České Lípy. Na železniční přejezd se světly na...

Bakterie z lahvičky anestetika se našla i v krvi pacienta s otravou

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Ve zjišťování příčiny otravy krve, kterou utrpělo devět pacientů po operaci v soukromé frýdlantské nemocnici, je další...

Další z rubriky

Nad Libercem zavlají svastiky, filmaři ve městě natočí válečný seriál

V Liberci ve středu filmaři točili jednu ze scén snímku Tenkrát v ráji.

Liberec se pro potřeby filmařů vrátí na dva dny do období druhé světové války. Od neděle do pondělí budou natáčet...

Po dešti žízní lesy, sady i liberecká zoo. Sucho je horší než v létě

Od přítoku do jezírka liberecké zoo, které běžně obývá hejno pelikánů, se...

V Libereckém kraji je na začátku prosince ještě větší nedostatek vody než v létě. Jablonecká přehrada ve Mšeně je...

První pacient s otravou krve je doma. Chci odškodné, říká podnikatel

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Prvního z devíti pacientů postižených otravou krve po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant propustili lékaři Krajské...

Najdete na iDNES.cz