MS lyžování Liberec 2009

MS lyžování Liberec 2009 | foto: Michal Sváček, MAFRA

Liberec dostal pokutu 6,5 milionu za dělení zakázek při MS v lyžování

  • 20
Liberec dostal pokutu 6,55 milionu korun za chyby v tendrech při lyžařském šampionátu. Udělil mu ji Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Město podle něj nezákonně dělilo zakázky.

Liberec podle antimonopolního úřadu (ÚOHS) porušil zákon o veřejných zakázkách při zadávání celkem 72 zakázek souvisejících s lyžařským mistrovstvím v roce 2009.

Dluhy po mistrovství

Dluhy po loňském mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci se nyní pohybují okolo 111 milionů korun.

Pořadatelé neuhradili svým obchodním partnerům více než 81 milionů, dalších asi 30 milionů jsou smluvní pokuty za opožděné platby a úroky z prodlení.

Více čtěte zde.

"Ve všech případech se zadavatel dopustil nezákonného rozdělení zakázky, čímž snížil jejich hodnotu pod stanovené finanční limity a následně je zadal v neodpovídajících typech zadávacích řízení," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Rozhodnutí nejsou dosud pravomocná, město může podat k předsedovi ÚOHS rozklad.

Největší část pokuty, pět milionů korun, dostal Liberec za zadávání zakázek v hodnotě téměř 700 milionů spojených s budováním sportovního areálu Ještěd. Na stavbě areálu se podílely firmy Strabag, Syner, Oaza-net, Eurovia, Regionální stavební a Elproinvest.

Úřad zde dospěl k závěru, že u 23 zadávacích řízení se zakázky na stavební práce na Ještědu zadávaly nezákonně. V pěti případech ÚOHS zjistil, že město přidělilo zakázky na dodatečné stavební práce v jednacím řízení bez uveřejnění. Ve dvou zakázkách chyby nenašel.

Jednu zakázku město rozdělilo na šestnáct menších

U dvanácti ze třinácti tendrů spojených s budováním sportovního areálu ve Vesci v hodnotě 260 milionů antimonopolní úřad konstatoval, že se při nich jejich hodnota snížila pod finanční limity dané zákonem.

Další pokuta pro Liberec

Liberec nedávno zaplatil třímilionovou pokutu od ÚOHS za chyby v miliardovém tendru na svoz a nakládání s odpadem.

Město podle úřadu porušilo zásadu diskriminace, protože požadovalo souhlas Libereckého kraje s provozováním sběrného dvora.

Liberec z tendru předem vyřadil ty, kdo v době zahájení výběru tento souhlas neměli. Výherce zakázky ale měl zahájit svou práci až více než rok po vypsání tendru, a mohl by si tedy příslušné povolení zajistit. (více čtěte zde)

"Jedna ze zakázek byla navíc přidělena uchazeči, který nesplnil kvalifikační předpoklady," uvedl Rafaj. V souladu se zákonem zadalo město pouze jednu zakázku. Za chybný postup úřad uložil milionovou pokutu.

Stejné schéma bylo i v případě v zadávání projektové dokumentace. V celkem šestnácti zakázkách za 16,5 milionu Kč prokázal ÚOHS věcnou, místní i časovou souvislost. "Jednalo se tedy opět o jedinou zakázku, jejíž předmět byl zadavatelem nezákonně rozdělen," uvedl Rafaj. Pokuta byla v tomto případě stotisícikorunová.

Za podobná pochybení v rozdělování zakázek na vybudování metropolitní internetové sítě úřad stanovil pokutu na tři sta tisíc. Totožný problém nalezl ÚOHS u dodávky sněžných pásových vozidel a v šesti smlouvách na výkon technického dozoru.

Město na zaplacení pokuty nemá

Úřad zahájil správní řízení s městem na základě výsledku kontroly v březnu 2009. Kvůli pochybnostem o zakázkách zahájil ÚOHS jedenáct správních řízení, která posléze spojil do sedmi. Chyby našel úřad v šesti z nich.

"Jednalo se o nejnáročnější sérii správních řízení, jakou kdy ÚOHS řešil, zejména vzhledem k neobvykle vysokému počtu zakázek," podotkl Rafaj.

Dodal, že při ukládání sankcí bral ÚOHS v potaz zejména značný rozsah a závažnost pochybení, na straně druhé pak organizační i finanční náročnost ojedinělé akce, jakou je mistrovství světa.

Pokuta město citelně zasáhla. "Před nedávnem muselo město zaplatit 3 miliony korun za zakázku na odpady, a nyní další pokuta. O tom, že je správní řízení vedeno, samozřejmě víme, doufal jsem jen v jiné vyústění. Vedení města se poradí nad textem rozhodnutí i jeho odůvodněním a uvidíme, jaké kroky následně podnikneme," reagoval ekonomický náměstek Jiří Šolc.

Náměstek dodal, že chce využít všech možností k tomu, aby pokutu město odvrátilo, snížilo či alespoň oddálilo její zaplacení. "Na zaplacení takto vysoké částky samozřejmě v momentálně napjatém městském rozpočtu peníze nejsou a budeme muset hledat cesty, jak to řešit," dodal Šolc.

,