Se třemi lisy v garáži začínala před 25 lety společnost Novoplast Liberec....

Se třemi lisy v garáži začínala před 25 lety společnost Novoplast Liberec. Krátce po revoluci ji založili otec a dědeček současného majitele Jiřího Vošousta (na snímku). | foto: Radek Petrášek, ČTK

Začínali se třemi lisy. Teď liberecká firma chrlí obaly do celého světa

  • 5
Až si do obchodu půjdete koupit kečup nebo majonézu, dobře si prohlédněte jejich obal. Téměř s jistotou vzešel z liberecké firmy Novoplast. Ta začínala před 25 lety v garáži se třemi lisy. Krátce po revoluci ji založili otec a dědeček současného majitele Jiřího Vošousta.

Oba byli z oboru, původně pracovali v libereckém Plastimatu (dnes Magna). Z malé firmy vyrostl postupně podnik, který dnes zaměstnává 120 lidí a ročně uskuteční zakázky za zhruba 155 milionů korun.

„Pamatuji doby, kdy Plastimat zaměstnával jen v Liberci tři tisíce lidí. Plastikářský průmysl tu měl své jméno. Pak přišla revoluce a všechno se zprivatizovalo a časem se všichni vrhli do automobilového průmyslu. To je velká škoda,“ zmínil Jiří Vošoust.

Novoplast cestou plastových dílů pro automobilky nešel. I přes velký tlak na ceny a silnou zahraniční konkurenci vyráběl plastové obaly pro potravinářství. To se mu vyplatilo. Díky smlouvám s firmami jako je Hamé dnes nemá o zakázky nouzi.

„V naší branži jsou velmi nízké marže na koncový výrobek, takže nám hodně pomohlo, že zlevnila vstupní surovina, plastový granulát. Ten odebíráme z Unipetrolu Litvínov. Ročně ho zpracujeme tři tisíce tun,“ upřesnil Vošoust.

Nejčastějšími výrobky Novoplastu jsou již zmíněné obaly na majonézy a kečupy, ale také přepravky, klece na zvířata, krmítka, dětské vaničky, prádelní koše, kbelíky a kanystry.

„Po různých krizích na trhu není dobré soustředit se jen na automobilový průmysl. Jíst se bude vždycky, auto si ale každý nekoupí,“ vysvětlil ředitel.

K obalům přibyla legendární tatrovka

Firma do svého portfolia nově zařadila také hračky - vyrábět nedávno začala třiceticentimetrové plastové Tatry T148. Jejich větší verze, s nimiž si hrály celé generace dětí, se prozatím dělají v Polsku. Plastimat si slibuje, že i ty by se mohly časem vyrábět v jeho závodě.

„Jednáme s firmou Dino Toys, že příští rok by se výroba přesunula k nám. Kapacity na to máme,“ podotkl Vošoust.

Výroba populárního náklaďáku z 80. let minulého století ale není jediný výrobek Novoplastu určený dětem. „Pro děti ještě děláme řiditelné boby s volantem, uvezou až 150 kilo. Prodáme jich ale jen kolem tisícovky ročně, nemůžeme konkurovat levnému dovozu z Číny,“ připustil Vošoust.

Vzhledem k nákladům na formy neuvažuje zatím firma o dalším rozšíření výroby dětského sortimentu. „Pro představu, forma na takový bob stojí kolem 12 milionů korun, a vyrobit se s ní dá zhruba milion kusů, pak potřebuje opravu, která stojí kolem půl milionu,“ dodal majitel.