Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Machnín, nebo Vesec? Hledá se hřiště pro liberecký fotbalgolf

  6:30aktualizováno  6:30
Kde v Liberci najdou útočiště fotbalgolfisté? Průkopníci rozmáhajícího se sportu hledají pozemky, na kterých by chtěli ještě tento rok postavit hřiště pro fenomén, který spojuje technické prvky fotbalu a pohodu golfu. Ve hře nyní zůstaly dva - Vesec a Machnín.

Mezi prosazovatele fotbalgolfu patří i známý hudebník Jakub Děkan. V Liberci chtějí vybudovat dvě osmnáctijamková hřiště se zázemím a klubovnou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Machnínské pozemky, které by nabízely fotbalgolfistům ideální přírodní podmínky, se ještě před nedávnem jevily jako hotová věc. „V územním plánu však byly zaneseny jako orná půda, případné přepsání na sportoviště by mohlo trvat i rok,“ říká jeden z autorů myšlenky Martin Bartoš.

Co je fotbalgolf

  • Mladý rychle se rozvíjející sport, pro všechny věkové kategorie, od dětí, přes dospělé, až po seniory.
  • Hraje se na hřišti podobném golfovému o rozloze 2,5 ha - 5 ha.
  • Hřiště má 18 jamek se vzdáleností od 25 m do 200 m. Jamky zahrnují přírodní, ale i umělé překážky, podobné například minigolfu.
  • Hraje se fotbalovým míčem č.5 a hráči se snaží na co nejméně kopů (dotyků) dostat míč do jamky. Jamka má rozměr od 55 cm do 65 cm. Počty kopů za jednotlivé jamky si hráči zapisují do "scorekarty", kde po absolvování 18. jamky určí vítěze.

Fotbalgolfisté ale chtějí začít ještě letos. Společně s městem tak hledali další místo, které by už v nynějším územním plánu bylo zaneseno jako sportoviště. A uspěli.

„Od samého začátku jsme chtěli působit ve Vesci. Napoprvé to nevyšlo, teď je šance, že bychom se přeci jen mohli usadit tam,“ přibližuje Bartoš.

Nejednalo by se ale o sportovní areál, který je dějištěm mnoha sportovních akcí nebo festivalu Benátská! Městské pozemky vhodné na fotbalgolf se rozprostírají mezi bývalou fabrikou Colora a právě sportovním areálem.

„Podél silnice do areálu jsou stavební pozemky, ale pod nimi už leží volné městské plochy ke sportování,“ vysvětluje Bartoš.

Hřiště by mohlo vyrůst už letos

Ten teď se svými kolegy městu upřesnil, jak by měl areál, ve kterém kromě dvou osmnáctijamkových hřišť vyroste i klubovna se zázemím, vypadat. Pokud by město rozhodlo kladně, ještě letos by s fotbalgolfisty podepsalo nájemní smlouvu.

V opačném případě by na řadu přišel zase Machnín. „Zkusili bychom zažádat o výjimku, abychom provizorní hřiště mohli mít tam. A až by došlo k přepsání územního plánu, jenom bychom ho doladili,“ upřesňuje Bartoš.

V jednání byly i travnaté plochy nad hřišti Základní školy Dobiášova směrem k Broumovské. Ty jsou ale oblíbené mezi pejskaři, blízkost domů by navíc znesnadňovala pořádání velkých turnajů.

Udržení fotbalgolfu v Liberci si dal za cíl i liberecký primátor Tibor Batthyány. „Několikrát jsem si to zkusil zahrát a myslím, že to u nás má velký potenciál - kopnout do míče tu umí každý. V Liberci by to určitě mělo být,“ říká.

Autor:


Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Najdete na iDNES.cz