V liberecké nemocnici nyní vyrůstá heliport, bez něho by nemocnice přišla o

V liberecké nemocnici nyní vyrůstá heliport, bez něho by nemocnice přišla o statut traumacentra. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec hledá místo pro novou nemocnici. Nabízí se letiště i Textilana

  • 4
Kvůli operaci k libereckému letišti, nebo Textilaně? Tým odborníků začíná hledat nejlepší místo pro plánovanou stavbu nové krajské nemocnice. Má odpovědět i na rýsující se problém - co s původním areálem, který by se po "vystěhování" lékařů a sester stal největším libereckým brownfields.

Zatím se to možná kvůli astronomické ceně stavby zdá jako bláznivý nápad, z krajské nemocnice zní jasně: "Vytloukáme klín klínem a nemáme se kam rozvíjet. Nový areál potřebujeme."

Nemocnice s ohledem na dopravní infrastrukturu počítá pro možnou stavbu s pozemkem po bývalé Textilaně i parcelou u letiště. Ve hře je i dostavba stávajícího areálu.

"Máme čas do května, kdy se rozhodneme pro konečnou variantu. Bude se tím zabývat pracovní skupina," řekl generální ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

Územní plán zatím pro stavbu nové nemocnice počítá jen s plochou u letiště, bývalá Textilana je soukromým pozemkem. "Případná změna územního plánu by ale v budoucnu byla jistě možná," řekla k vizím nemocnice mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová.

Součástí pracovní skupiny jsou jak odborníci z nemocnice, tak zástupci akcionářů. Zasednout by v ní měli i externí experti, například vedoucí katedry architektury liberecké univerzity profesor Jiří Suchomel nebo urbanista a vedoucí Ústavu prostorového plánování z ČVUT v Praze profesor Karel Maier. Nejvhodnější místo tým navrhne do konce března.

"Jsou to lidé, kteří budou řešení zasazovat i do širších kontextů, které mohou nastat. Volba jakéhokoli jiného místa, než je areál nemocnice, totiž automaticky vyvolává i otázku, co bude s areálem potom. Vnímáme to jako citlivou záležitost pro Liberec a musí být jasně řečeno, co se bude s areálem dělat," doplnil ředitel Nečesaný. Vize případného využití území ale zatím není.

"Obáváme se toho, že přímo v centru vznikne obrovský brownfield. Město nemá jasnou představu, co by s areálem chtělo dělat a mělo pro to i investora," domnívá se předseda dozorčí rady nemocnice Josef Šedlbauer. Podle jeho osobního názoru je proto lepší rozvoj nemocnice ve stávajícím areálu. Tím spíš, že je nejisté zajištění potřebných, odhadem asi tří miliard korun.

"Část areálu je už dnes minimálně využitá a některé budovy jsou ve špatném stavu. To je prostor, kde by se dalo rozšiřovat," míní Šedlbauer.

Zároveň chce, aby na práci týmu bylo od počátku "vidět". Navrhuje založení webu, kde by lidé našli aktuality a kam by mohli psát i své dotazy a podněty.

Reálnou hrozbu vzniku vybydleného komplexu připustil i urbanista Karel Maier. "Riziko vzniku brownfieldu tu zajisté existuje, proto by měla koncepce následného využití území nemocnice být součástí rozhodování o eventuálním přesunu," upozornil architekt.

Vedení Liberce strach z dalšího městského prostoru bez využití ale nemá. "Ještě je předčasné mluvit o tom, co bude, když se zatím vedení nemocnice nerozhodlo pro žádnou ze tří možných variant. Hlavní slovo bude mít v případě budování nové nemocnice většinový vlastník, kterým je kraj," řekla primátorka Martina Rosenbergová.

Vedení nemocnice připouští, že bez zajištěných peněz na výstavbu se nebude pouštět ani do nákladné projektové dokumentace. "Je možné, že vystřízlivíme a po zjištění reality se rozhodneme jen pro stavbu nového pavilonu v nemocnici. Musíme se ale dívat dopředu," uzavřel ředitel nemocnice Nečesaný.