Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitel libereckého dopravního podniku dal výpověď, odchází do Jablonce

  15:23aktualizováno  15:23
Po více než šesti letech opouští pozici generálního ředitele Dopravního podniku Liberce a Jablonce Luboš Wejnar. Podal výpověď, protože od května povede nově založený dopravní podnik v Jablonci nad Nisou.

Luboš Wejnar po více než šesti letech opouští pozici generálního ředitele DPMLJ. | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Čerstvě zrozená městská firma má zajistit hromadnou dopravu v Jablonci od 1. ledna 2019. Luboš Wejnar měl v úmyslu odejít z Dopravního podniku Liberce a Jablonce (DPMLJ) už loni na podzim, kdy se přihlásil do výběrového řízení na ředitele dopravního podniku v Hradci Králové. Tam ale skončil jako druhý.

„Nakonec jsem rád, že Hradec nedopadl a já jsem tak mohl uspět v Jablonci. Doufám, že tam budu moci zužitkovat své znalosti a zkušenosti v městské dopravě s nejlepším vědomím a svědomím,“ sdělil Wejnar.

Dopravnímu podniku končí smlouva s Busline

DPMLJ přitom Wejnar opouští v době, která je pro společnost klíčová. Na konci roku totiž končí smlouva DPMLJ s firmou Busline, která zajišťuje část dopravy především na Jablonecku. Jablonec si teď ale založil svůj vlastní dopravní podnik a jak bude od ledna 2019 fungovat DPMLJ, zatím není jasné.

Do toho se primátorovi Liberce Tiboru Batthyánymu nepodařilo prosadit odpolitizování představenstva DPMLJ. Návrh na nahrazení zástupců politických stran v představenstvu odborníky neprošel na libereckém ani na jabloneckém zastupitelstvu. Teď je v představenstvu devět lidí, návrh počítal se dvěma odborníky a jedním zástupcem vedení DPMLJ.

„Tímto materiálem by se odstavil Jablonec ze hry. V představenstvu už bychom neměli mít žádného zástupce a v dozorčí radě jen dva lidi z devíti. S tím nemůžeme souhlasit,“ řekl primátor Jablonce Petr Beitl.

V Liberci zase zastupitelům vadilo, že mají hlasovat pro odborníky, které vůbec neznají, a kteří nepředložili ani žádný životopis. Návrh rovněž neřešil kompetence mezi představenstvem a posílenou dozorčí radou.

„Zahráváme si tady s veřejnou službou, která je pro město klíčová. Dopravní podnik je naší největší společností a my máme o jeho osudu rozhodnout na základě naprosto nepřipraveného materiálu,“ řekl zastupitel Jan Mečl z ČSSD.

Liberec chce rozdělit tramvajovou trať do Jablonce

Dohady se točí rovněž kolem tramvajové tratě z Liberce do Jablonce. Ta teď celá patří DPMLJ. Jenže ji čeká výměna kolejí od Vratislavic do Jablonce, včetně výstavby nových zastávek a posunu konečné tramvaje v Jablonci víc do centra města. Aby se Liberec, který je většinovým vlastníkem DPMLJ, na akci za skoro miliardu korun nezruinoval, navrhuje trať rozdělit.

„Nechápu, kdo s takovým návrhem přišel. Jak chtějí tu trať rozdělit? Když tramvaj vyjede z Vratislavic, tak než dojede do Jablonce, sedmkrát přejede hranice obou měst? Kde ji chtějí půlit?“ rozčiluje se poslanec a náměstek primátora Jablonce Lukáš Pleticha.

Jablonec přitom deklaroval, že se na financování opravy tramvajové tratě chce podílet a s dělením tratě nesouhlasí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Kdepak chladná horská kotlina. Pod Ještědem dozrálo medově sladké víno

Ve Stráži nad Nisou dozrálo Heleně a Karlovi Lajnerovým červené víno, za které...

Novou vinařskou oblast vyčarovalo horké léto kousek od Ještědu, ve Stráži nad Nisou. Tamní viniční trať by se mohla...

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Najdete na iDNES.cz