Možná budoucí podoba billboardu hnutí ANO v Liberci.

Možná budoucí podoba billboardu hnutí ANO v Liberci. | foto: Facebook ANO Liberec

Provokativní předvolební kampaň: Liberec nesmí být Synerov a město hříchu

  • 31
Liberec jako město hříchu? Hnutí ANO přichází s těžkým kalibrem provokativní předvolební agitace. Na billboard použije parafrázi amerického filmu Sin City, neboli Města hříchu, i s jeho temnou atmosférou. Anglické slovo Sin jen nahradí jméno liberecké stavební firmy Syner.

Tu řada kritiků libereckých poměrů tepala za údajné propojení s bývalou občanskodemokratickou vládou na radnici. Vedle je nekompromisní vzkaz: Hra skončila. Z grafiky se na lidi dívá lídr liberecké kandidátky ANO Tibor Batthyány s filmovým coming soon - brzy naviděnou.

ANO zatím poslalo budoucí podobu billboardu na sociální síť. Jedna z reakcí k obrázku říká: „To už je těžce ohraná písnička...“

Tibor Batthyány ale odmítá, že by šlo o lacinou vějičku na voliče, která má vzbudit zdání přetrvávající klientelistické sítě, díky níž jsou město a stavební firma těsně spjaty. Podle Batthyányho má chystaný billboard, který původně vznikl jako internetová legrácka, naopak vyvrátit zažitý mýtus, že je město „Synerovem“. Nálepka jej uráží.

Nekritizuje prý stavební firmu jako takovou, ale politiky, kteří za nelichotivou nálepku města jako Synerov a pokřivení trhu mohou. „Povolily tlaky na zastupitele a lidi v procesu rozhodování o stavebních zakázkách v Liberci. Teď se musíme snažit, abychom toto již nikdy nedopustili. Bude to těžké, protože na radnici sedí stále ti stejní zastupitelé, jsou ze zákulisí ovládáni stejnými lidmi,“ říká Tibor Batthyány.

Podle něj nastal čas, aby do vedení nastoupili lidé, za kterými nestojí lobby zájmových skupin. I když připouští, že pro Syner už není město tak atraktivní.

Žádné tlaky od Syneru tu nejsou

Radnice ale vzkazuje, že na městě žádné takové tlaky nejsou. „Role firmy Syner je přeceňována a v posledních čtyřech letech je úloha Syneru stejná jako každé jiné firmy na území města. Mohou se účastnit veřejných zakázek, žádnou velkou zakázku z městského rozpočtu ale nezískali,“ upozornil náměstek liberecké primátorky pro ekonomiku Jiří Šolc (Starostové).

Tvrdí dokonce, že Liberec už dnes může být v transparentnosti i vzorem pro ostatní města. „Na internetu zveřejňujeme všechny zakázky, zadávací dokumentace a smlouvy. Pro korupci tady není prostor. Jestli chce někdo vytlouct politický kapitál, je to jeho věc. Ale už to tady není téma,“ je přesvědčen náměstek Šolc.

Debatér na sociální síti mimo jiné upozorňuje, že „za tento paskvil lze očekávat žalobu na hnutí ANO pro hanobení dobrého jména společnosti a použití názvu společnosti ve volební kampani bez povolení vlastníka registrace.“

„Žaloby se nebojím. Původně jsme měli spíš obavu z problémů kvůli licenčním právům ze strany producentů filmu. Centrála nám ale řekla, že to je v pořádku. Font písma je volně dostupný. Žaloba ze strany Syneru by byla absolutní nesmysl. Nepoužili jsme jejich grafiku písma, registrovanou ochrannou známku. Ten slovní základ je i třeba v takovém slově synergie,“ zmínil Tibor Batthyány.

Zase jeden ctižádostivý kandidát na primátora, reaguje firma

„Zase jeden ctižádostivý kandidát na primátora. Profiluje se pod hlavičkou ambiciózního hnutí. Protože sám nemá žádný volební program, kterým by oslovil stotisícový Liberec, vzal si, byť to částečně Tibor Batthyány popírá, do pusy naši společnost,“  reagoval na předvolební kampaň Ondřej Paclt, mluvčí společnosti Syner.

„Možná proto, že firma Syner je již na trhu dvacet tři let a na trhu bude i za pár let, kdy po sebestředném politiku Batthyánym neštěkne ani pes.“

Předvolební sázka na jistotu může podle politologa Jana Kubáčka na některé voliče působit.

„ANO doufá v to, že se jim podaří rozehrát hru, že oni jsou ti alternativní a čistí. Jde o to, aby tento příběh dopovídali. Když městu řeknete, že jste zbytkem republiky vnímáni jako Synerov, Liberečané řeknou: ‚Dobře, ale co s tím uděláte?‘ Pro Liberečany to není populární téma, rozhodně jim to nezvedá sebedůvěru. Pokud nepřijde žádná reakce číslo dvě, ukáže se, že to byl jen provokativní výkop,“ míní politolog Jan Kubáček.

Upozornil na to, že podobná agitace může být i dvousečná. „Uškodit by jim naopak mohlo, kdyby se zjistilo, že někdo z kandidátů má k Syneru blíž, třeba že se na zakázkách podílel nějaký příbuzný. Pak se jim to může vrátit,“ domnívá se politolog Kubáček.