Areál na Javorníku se topí v dluzích, banka chce vrátit 73 milionů korun

  11:47aktualizováno  11:47
Oblíbenému rodinnému středisku Obří sud Javorník nedaleko Liberce hrozí, že skončí v konkurzu. Topí se totiž v obrovských dluzích.

K hotelu Obří sud se lze dopravit lanovkou. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Všesportovní areál dluží bance desítky milionů korun a je v insolvenci. Areálu hrozí, že na něj bude vypsán konkurz. Jedná se o další projekt, který na svůj rozvoj získal dotace z Regionálního operačního programu Severovýchod (ROP) a teď krachuje.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení podala Equa bank, jíž areál nesplácel úvěr a úroky. Dohromady jí dluží přes 73 milionů korun. Liberecký soud zahájil insolvenci 21. září. Zatím areál zůstává v provozu, otázkou ale je, jak to bude se zimní sezonou.

Menšinovým vlastníkem areálu s 27 procentním podílem je obec Jeřmanice. Starostka Helena Fiebigerová nedokázala říct, co bude insolvenční řízení znamenat pro blížící se zimní sezonu.

„Informaci mám od pondělí. Rozhodnutí o úpadku zatím nepadlo, zatím bylo jen zahájeno insolvenční řízení. Schůzku s vedením společnosti máme v pátek. Zatím k tomu nemůžu víc říct,“ řekla starostka Helena Fiebigerová.

Většinovým vlastníkem areálu je bývalý fotbalový reprezentant a vicemistr Evropy z roku 1996 Václav Němeček. Má sedmdesátiprocentní podíl.

„Sezona ohrožená není. Zatím je to jen návrh, to je jedna věc. Zadruhé, jak už víte, nedávám rozhovory pro vaše noviny,“ řekl jen Václav Němeček bez bližšího vysvětlení.

Třetím vlastníkem s tříprocentním podílem je Jan Petrásek. „Zimní sezona ohrožená není. Všechno probíhá, připravuje se. Ale nechci se vyjadřovat,“ řekl Jan Petrásek.

Dotace z Evropské unie byla přes 99 milionů korun

Všesportovní areál Obří sud je určen zejména pro rodiny s dětmi. Součástí je restaurace ve tvaru obrovského sudu, 900 metrů dlouhá modrá sjezdovka, snowpark pro lyžaře a snowboardisty s 800 metrů dlouhou lanovou dráhou. Tratě mají umělé osvětlení a zasněžování. Nejmenší mohou trénovat lyžování na provázkovém vleku. K areálu patří i trubková bobová dráha. Se svou délkou 1 100 m se stala jednou z nejdelších bobových drah v České republice.

Stavba areálu Obří sud probíhala v letech 2009 až 2011 a přišla na 194 milionů korun. Dotace z Evropské unie byla přes 99 milionů korun, šestnáct milionů přidal stát. Areál otevřel roku 2011 tehdejší prezident Václav Klaus.

Problémy se objevily už dříve. Hlavní jistič a část zatáčky bobové dráhy si odvezl dodavatel technologie a tvrdil, že mu areál dlužil přes deset milionů korun. Na areál podal i žalobu k Okresnímu soudu v Liberci. Událost vyšetřovala i policie. Václav Němeček ale u soudu poukázal na to, že společnost proplatila všechny faktury.

V exekuci je dolní stanice sedačkové lanovky

Podle agentury ČTK se loni na podzim exekucí domáhala pražská firma Obermeyer Helika zaplacení bezmála 580 tisíc korun za své služby. Podle dostupných dokumentů je areál zadlužený. V exekuci je například dolní stanice sedačkové lanovky.

Skutečnost, že by areál byl v problémech, Václav Němeček odmítl už před dvěma lety: „Areál řádně funguje. Má normální úvěry v bance, které jsou všeobecné pro každé podnikání. To je vše.“

Všesportovní areál Javorník patří společně s termálními lázněmi Chrastava k projektům, které v kraji získaly od Evropské unie nejvíce peněz. Chrastavské lázně s relaxačním centrem se ale dostaly ještě do mnohem větších problémů než nyní Všesportovní areálJavorník.

Projekt termálních lázní vymyslela firma Dům pohody, jejímž majitelem byla společnost Jana Imlaufa Imstav. Dům pohody dostal z operačního programu Severovýchod dotaci 113 milionů korun. Skupina lidí, jež za nákladným projektem stála, však čelí nyní trestnímu stíhání kvůli podezření z podvodů s evropskými dotacemi. Policie spustila vyšetřování už v roce 2014 a obvinila jedenáct lidí.

Původní majitel lázní zkrachoval a termální lázně vydražila za 30 milionů korun firma Elektra Praha.

Autor:


Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Manželé koupili zámek Návarov jako ruinu, teď sklízí ceny za obnovu

Zámek v Návarově obdržel ocenění Památka roku Libereckého kraje za rok 2017....

Z dlouho chřadnoucího návarovského zámku je znovu obdivuhodná památka. Soukromí majitelé dostali za její obnovu ceny od...

Další z rubriky

Nad kinem Varšava kdysi parkovala auta, po 110 letech čeká na rekonstrukci

Bývalé kino Varšava v Liberci

Jen krůček od rekonstrukce je napůl zdevastovaný liberecký biograf Varšava, i když není jasné, jak dlouho to ještě bude...

V Libereckém kraji dochází pitná voda už i obcím v „Nočníku Evropy“

Jablonecká přehrada (15. října 2018).

Zhoubné sucho neochabuje v Libereckém kraji ani na podzim. Někde už netekla lidem z kohoutku pitná voda. Na polích...

Na Ještědu padne sedm hektarů lesa, stromy musejí ustoupit lyžařům

Nový provozovatel ještědského skiareálu firma TMR připravuje pro lyžaře velké...

Masivní kácení je v plánu na Ještědu, jehož svahy mají být v budoucnu bezpečnější a přívětivější zejména pro rodiny s...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz