Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberec jde proti „šmejdům“. Pomůžou letáky i internetové stránky

  10:30aktualizováno  10:30
Liberec se pustil do bitvy s nepoctivými obchodníky, kteří podvádějí především seniory. Varování nyní lidé najdou na letácích v čekárnách a lékárnách.
Podle České obchodní inspekce se boj proti podvodným prodejcům vyplácí (ilustrační snímek).

Podle České obchodní inspekce se boj proti podvodným prodejcům vyplácí (ilustrační snímek). | foto: Archiv MAFRA

Začalo to nevinnou návštěvou v bytě osmdesátileté paní z Liberce. Obchodní zástupkyně telekomunikačního operátora s ní uzavřela smlouvu o provozu pevné linky včetně pronájmu telefonu, vše za výhodných dvě stě korun.

Jenže, ačkoli první vyúčtování bylo ještě v pořádku, další faktury už přesahovaly sedm set korun. Reklamace nepomohla, naopak, seniorka zjistila, že uzavřela hned několik smluv a má i více SIM karet, i když to nebyla pravda.

Podobných příběhů slyší městští strážníci v Liberci, ale i pracovníci poraden a České obchodní inspekce celou řadu. „Šmejdi“ navíc mají stále nové taktiky. Město se proti nim rozhodlo bojovat. Už před rokem jim vyhlásilo nulovou toleranci, teď spustilo i speciální web www.liberecprotismejdum.cz. A v plánu je i rozdávání letáků, které budou mít senioři k dispozici v čekárnách ordinací, v lékárnách či v klubech.

Předváděcích akcí ubývá

Podle České obchodní inspekce se boj proti podvodným prodejcům vyplácí. Předváděcích akcí ubývá. V první polovině letošního roku je nahlásilo jen sedm společností, což je o devět méně, než loni ve stejném období.

„Nesmíme ale podléhat přehnanému optimismu, pro podvodné prodejce je velkým lákadlem rychlý a snadný zisk a jsou kvůli tomu ochotni riskovat i pokutu nebo trestní stíhání,“ sdělila Radka Linhartová, ředitelka inspektorátu ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj.

Za první pololetí zahájila inspekce správní řízení v deseti případech. Nejčastěji uvádějí prodejci neúplné informace v pozvánkách, neuvádějí ceny ani možnost odstoupit od smlouvy nebo vrátit zboží. Mezi nové praktiky navíc patří, že vybírají peníze od hostů přímo na akcích. Inspektoři rozdali pokuty za 340 tisíc korun, které už nabyly právní moci.

Prodejci se snaží dostat do bytů

„Novým trendem je, že se prodejci snaží dostat přímo do bytů. A to buď telefonicky nebo tím, že dotyčného osloví na ulici. Snaží se mu namluvit třeba, že něco vyhrál. Je to velmi nebezpečné, protože ti lidé jsou vystaveni nátlaku ze strany školených prodejců,“ doplnila Linhartová. Nový web města se snaží popsat nejpoužívanější taktiky „šmejdů“ a zároveň radí, co dělat.

„Čtenáři najdou na webu skutečné příběhy podvedených Liberečanů, stejně jako tam je i kompletní soupis firem, které inspektoři v letech 2014 a 2015 za nekalé praktiky pokutovali, stejně jako rady, co dělat, pokud se senioři stanou jejich obětí, a také návody, jak odstoupit od již uzavřené smlouvy,“ popsal náměstek libereckého primátora Ivan Langr.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Rtuť zamořila půdu v Železném Brodě. Průmyslový areál půjde k zemi

Černá skládka stavební suti u Rádla na Jablonecku.

V Železném Brodě začaly přípravné práce na demolici areálu bývalé firmy Exatherm nedaleko autobusového nádraží....

Krajského exradního Bursu viní žaloba z toho, že v roce 2010 chtěl úplatek

Zleva dva manažeři společnosti Silnice LK, dále bývalí radní  Bursa, Petráček a...

Obžalobě z korupce s nejpřísnější trestní sazbou čelí bývalý krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa. Jako tehdejší...

Najdete na iDNES.cz