Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Libercem se šíří virová nákaza, zavřela i mateřskou školku

  • 0
Hygienici v Liberci jsou v pohotovosti. Hledají původce virového onemocnění, které trápí především děti a projevuje se rozsáhlým zvracením. Jedna z libereckých školek musela kvůli dezinfekci na jeden den zavřít.

„Nikdy jsme nic takového nezažili a to je mi už dost let,“ přiblížila ředitelka liberecké Mateřské školy Sídliště Hana Šimková pocit z důsledků nákazy, která minulý týden postihla ve školce 50 dětí a osm dospělých.

Byla tak masivní, že ji začala řešit krajská hygienická stanice. Nemocná byla zhruba polovina dětí a přibližně stejný podíl zaměstnanců. A mateřská škola v pondělí zavřela, aby mohla projít důkladnou dezinfekcí. Podle hygieniků se patrně jedná o noroviry, které způsobují zvracení.

Zaměstnankyně skončila na umělé výživě

Podle oslovených dětských lékařů ale nejde jen o problém zmíněné školky. Viry způsobující nevolnosti řádí v rámci celého Libereckého kraje.

Projevy nákazy ve školce byly vesměs podobné - děti zvracely, některé měly i teplotu. Jedna ze zaměstnankyň měla ale těžší průběh a skončila v nemocnici na umělé výživě aplikované do žil.

Školka nechala vydezinfikovat všechny prostory. Od úterý už bude znovu otevřená.

„Od hygieny jsme dostali doporučení, že by byl potřeba sanitární úklid celé školky. Museli jsme si najít firmu, teď čekáme na fakturu. Věřím, že zavření školky není příjemné pro rodiče, ale bylo to nezbytné. Hlavně ale doufáme, že se už nebude opakovat druhá vlna a že dezinfekce pomůže,“ řekla ředitelka Šimková.

Dotazník pomůže určit příčinu

Školka také žádá rodiče, aby vyplnili dotazník, který má umístěný na svých webových stránkách. Protiepidemiologickému oddělení krajské hygieny pomůže určit příčinu potíží.

„Není to problém jen vratislavické školky. Na pohotovost chodí rodiče s dětmi z různých oblastí z Frýdlantska, Podještědí, měli jsme ale i třeba pacienty z Mladoboleslavska. Úvodními příznaky bývají bolesti hlavy spojené s teplotou, následuje opakované zvracení, u některých dětí přejde i do průjmovité stolice,“ popsal příznaky nemoci dětský lékař Pavel Hanka, který ordinuje v libereckých Vratislavicích a pracuje také v krajské nemocnici.

„Posledních čtrnáct dní je výskyt zvracení spojeného často s teplotou nebo průjmem výrazně vyšší. Převažují děti, co chodí do školky, v menším procentu i školáci. Často to pak chytnou i rodiče,“ sdělil ke zvýšenému počtu virových nákaz liberecký dětský lékař Martin Zítek.

Lékaři prováděli odběry stolice

Krajská hygienická stanice už vyzvala obvodní lékaře z Liberce k odběru vzorků stolice. Má se tak určit vyvolavatel onemocnění. V pondělí lékaři prováděli první odběry.

„Zatím máme podezření na noroviry, k potvrzení ještě nemáme dostatek vzorků,“ zmínil Jaroslav Harman z protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

„Začátek je velice hrozivý a dramatický. Naštěstí onemocnění trvá krátce,“ uvedl Jaroslav Harman. Onemocnění se vyznačuje velkou infekčností. Šíří se kontaktem s nemocným, kontaminovanou vodou a jídlem. Inkubační doba je krátká, v řádu 12 až 48 hodin.

Antibiotika účinná nejsou

Lékaři nasazují medikamenty proti zvracení, teplotě a ordinují dietu, antibiotika proti virům účinná nejsou. Drtivá většina pacientů překoná potíže doma nebo jen při ambulantním ošetření. K hospitalizaci podle lékařů dojde až při těžším průběhů nebo horší spolupráci rodičů.

Nemocného je potřeba izolovat po dobu minimálně 48 hodin i po odeznění příznaků onemocnění. Nemocný by také měl mít vlastní ručník, osobní a ložní prádlo by se mělo vyvařovat. Toaleta nebo přebalovací pult by se měly uklízet desinfekčním přípravkem s účinkem na viry.

„Potíž spočívá v tom, že onemocnění zanechává jen krátkou imunitu v řádu několika týdnu. V populaci tak mohou viry opakovaně cirkulovat a postihnout tytéž lidi,“ upozornil Jaroslav Harman z krajské hygienické stanice.