Liberec mohl čerpat teplo z polské elektrárny v Turówě (na snímku). Stavba horkovodu by ale podle radních byla příliš nákladná.

Liberec mohl čerpat teplo z polské elektrárny v Turówě (na snímku). Stavba horkovodu by ale podle radních byla příliš nákladná. | foto: Roman Čejka

Liberečtí za topení neušetří. Radní odmítli levné teplo z Polska

  • 12
Cena tepla v Liberci je jedna z nejvyšších v Česku. Když město dostalo nabídku na odběr tepla z polské elektrárny v Turówě, svitla libereckým naděje na změnu k lepšímu. Nyní však radní nabídku definitivně smetli ze stolu. Podle nich by přišla příliš draho stavba horkovodního potrubí.

Liberečané dnes platí za gigajoul tepla 752 korun. Energetická agentura Trojzemí nabídla městu, že zprostředkuje jednání o možném vytápění krajského města horkou vodou z polské tepelné elektrárny v Turówě. Její zástupci v roce 2010 hovořili o ceně 130 korun za gigajoul. Levné teplo ale nakonec nebude.

"Není to reálné kvůli vysokým nákladům na vybudování horkovodního potrubí z Polska," uvedl náměstek liberecké primátorky Lukáš Martin. Podle něj by stavba přivaděče dlouhého 35 kilometrů stála 2,2 až 3,5 miliardy korun a další miliardy by se musely investovat do nových rozvodů v Liberci.

Náměstek Martin se však podle pracovníka Energetické agentury Vladimíra Pochla zřejmě s "Konceptem zásobování teplou vodou české části ERN z polské elektrárny v Turówě" neseznámil příliš podrobně. V Konceptu se nikde nepíše o tom, že by se měl Liberec na stavbě horkovodu z Turówa na hranici města finančně podílet. Také částky, které náměstek uvádí, nejsou správné.

"Podle Koncepce z roku 2010 by horkovod z Turówa stál maximálně 1,5 miliardy, což byla cena potrubí položených až do Jablonce nad Nisou," vysvětlil Pochl.

"Miliardu na rozvody? To by nikdy nikdo nesplatil"

V roce 2010, kdy intenzivní jednání s polskou stranou v Turówě probíhala, nabízel Čechům tehdejší ekonomický náměstek elektrárny Zdislaw Wneka cenu tepla odebraného u paty elektrárny za 130 korun za gigajoulu. Což by znamenalo, že by maximální cena byla v Liberci jen dvakrát vyšší.

Tehdy se v krajském městě platilo 600 Kč/GJ, přičemž by odběratelé dávali za teplo z Polska o 200 korun méně. Dnes, kdy je liberecká cena jednou z nejvyšších v ČR, by byl rozdíl ještě vyšší.

Náměstek Lukáš Martin a předseda komise Teplo Petr Černý i přes zamítavé stanovisko tvrdí, že si nechali pro další vyjednávání otevřená zadní vrátka. "Nicméně je jisté, že miliardu, která by byla potřeba na rozvody v Liberci, by nikdo ani za tak nízkou cenu polského tepla, nikdy nesplatil," dodal Petr Černý.

O teple z Polska se uvažuje od 80. let

O možnosti vytápění Liberce teplem z polské elektrárny se hovořilo již v osmdesátých letech minulého století, kdy to měla být jakási kompenzace za zničené Jizerské hory imisemi z elektráren. Dvě konkrétní studie vypracovala poradenská dánská firma po roce 1990, ale projekt brzy usnul.

O jeho dalším pokračovaní se v roce 2010 rozhodla Energetická agentura Trojzemí, kterou založil Euroregion Nisa. Nápad se líbil polské straně, s níž agentura od začátku spolupracovala. Turówská elektrárna totiž buduje podobný horkovod do Zhořelce, který je od ní stejně daleko jako Liberec.

"Ten projekt by mohl žít jen v případě, že by o něj měl Liberec zájem. Bez něj je to mrtvá záležitost," uvedl tajemník Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.