Liberecká radnice začne využívat sokolníka Alexandra Vrágu. Jeho dravci už...

Liberecká radnice začne využívat sokolníka Alexandra Vrágu. Jeho dravci už střeží heliport v nemocnici. | foto: Jan Král, MML

Liberec nechce zabíjet holuby plynem, posílá na ně dravce

  • 0
Do boje proti přemnoženým holubům vyrazí v Liberci sokol, káně a jestřáb. Mají je prohnat, vystresovat a vytlačit na okraj města.

Přenášejí salmonelózu nebo virus klíšťové encefalitidy. V jejich peří žijí parazité. Pro Liberec se stávají holubi stále větší hrozbou. Jsou přemnožení a kromě zdraví lidí znečišťují i památky a ulice. Radnice se proto rozhodla najít účinný způsob, jak jejich počty snížit. A nepůjde na to plynem, ale přirozenou cestou.

„Jediný zákonný způsob likvidace holubů je odchyt do klecí a následné usmrcení plynem. Jenže my jsme chtěli najít ještě jinou možnost, ekologičtější,“ uvedla Karolína Hrbková (Změna), náměstkyně libereckého primátora.

Vystresovaní holubi nezahnízdí tak často

V boji proti přemnoženým holubům tak pomohou dravci. Jejich úkolem nebude ptáky přímo lovit, ale začnou je plašit a stresovat. „Díky tomu budou jejich snůšky menší a nezahnízdí tak dvakrát až třikrát do roka, jako se to děje nyní, ale jednou až dvakrát, jak je to běžné v přírodě,“ přiblížila náměstkyně.

Radnice tak začne využívat sokolníka Alexandra Vrágu. Ostatně jeho svěřenci - sokol, káně a jestřáb - už proti holubům střeží i heliport v liberecké nemocnici. Sokolník také pomůže s monitoringem holubí populace.

„Cílem je vyhnat holuby z centra města a ze sídlišť na okraj Liberce. Tam už se o ně postarají volně žijící dravci,“ upozornila Hrbková. Ta zároveň připustila, že největší problém s opeřenci je na sídlišti Dobiášova v Rochlici.

Podle průzkumu, který provedla během jarních měsíců v roce 2015 specializovaná firma, se jen tady vyskytovalo kolem dvou set holubů. „V Rochlici byl pak následně proveden odchyt asi 150 kusů holubů do klecí, kam se vlákají pomocí návnady,“ upřesnila Jana Kodymová, mluvčí libereckého magistrátu.

S přemnoženými holuby nemají ale problém pouze v Liberci. Alexandr Vrága se svými dravci pomáhá například také v Hrádku nad Nisou. Město s ním uzavřelo smlouvu zatím na rok. Přítomnost dravců působí na holuby hlavně stresově.

„Už jen svou přítomností vytlačují holuby z jejich teritoria. Primárně by je dravec ale neměl lovit, protože s úlovkem vždy někam odlétne nebo spadne. To je v městské aglomeraci docela problém. Je pak složité dravce dohledat, navíc se může zranit, spadnout pod auto,“ přiblížil sokolník.

Jeho dravci jsou proto cvičeni i jinak než jen k lovu. Svou oběť by měli především prohnat. Musí být vycvičení a vylítaní, někteří jsou schopni létat i velmi nízko nad zemí. „Já mám samozřejmě neustále s dravcem alespoň vizuální kontakt. Používám především sokoly i jestřába, a také káně Harrisovo, to teď jde ale na jinou práci,“ zmínil sokolník.

Za krmení holubů hrozí pokuta

Zdůraznil také, že efekt se nedostaví hned. Důležité je, aby holubi vídali dravce často, v nepravidelnou dobu. Nabudou pak dojmu, že se v jejich blízkosti uhnízdil a postupně se přesunou jinam. „Když je dravec prohání, tak jsou neustále stresovaní a pomalu se začínají stěhovat na jiné lokality. Ale je to potřeba dělat celoročně,“ prohlásil Vrága.

Do boje s holuby se ale musí zapojit i lidé. Podle Hrbkové postačí, když je nebudou krmit. Za to jim ostatně hrozí i pokuta. „V Liberci platí zákaz krmení holubů ve městě, strážníci tento nešvar hlídají,“ dodala náměstkyně.