V počtu strážníků zaostává Liberec výrazně za ostatními krajskými městy. Ilustrační snímek

V počtu strážníků zaostává Liberec výrazně za ostatními krajskými městy. Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecká radnice neposílí městskou policii, i když to politici slibovali

  • 4
Sliby, chyby. Politici ze Změny a ANO, kteří ovládli libereckou radnici, měli před říjnovými volbami plná ústa toho, jak udělají z Liberce bezpečnější město. V roce 2015 však neposílí městskou policii ani o jednoho člověka.

V počtu strážníků zaostává Liberec výrazně za ostatní krajskými městy. Městská policie tady má 83 zaměstnanců, zatímco v Hradci Králové nebo v Českých Budějovicích okolo sto dvaceti.

„V letošním rozpočtu na rok s penězi na nové strážníky nepočítáme,“ řekl ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna). „Během roku se však situace může ještě změnit. Bezpečnost v Liberci je pro nás velmi důležitá.“

Úsloví „skutek utek“ padne také na ANO primátora Tibora Batthyányho. Před volbami mluvil o masivní podpoře městské policie.

„Při vytváření rozpočtu musíme myslet i na jiné priority než na bezpečnost,“ prohlásil náměstek primátora za ANO Tomáš Kysela. „Třeba na to, aby nám ve školách nevypadávala okna.“

Liberci, jehož přivedla do miliardových dluhů ODS a její spojenci, skutečně chybí peníze. Změna ale ve svém volebním programu prohlašovala: „Zvýšíme počty strážníků v terénu a podpoříme jejich spolupráci s osadními výbory či spolky v městských čtvrtích.“

Jedno z nejnebezpečnějších krajských měst

Podle Kysely patří Liberec k nejbezpečnějším krajským městům v Česku. Opírá se o statistiku, podle níž se v Liberci snížila kriminalita. Radnice uvádí, že ve srovnání s rokem 2013 ubylo loni trestných činů o sedm procent.

Změna pohlížela před říjnovými volbami na bezpečnost v Liberci zcela jinak než nyní Kysela. „Majetková kriminalita patří k nejvyšším v republice. Obdobné je to i u násilné trestné činnosti. Městská policie Liberec nemá dostatečné kapacity personální ani finanční,“ stojí ve volebním programu Změny.

V Liberci slouží v noci většinou šest strážníků - ve dvou motorizovaných a v jedné pěší hlídce. „Kdyby nás bylo sto dvacet jako v Českých Budějovicích nebo v Hradci Králové, připadali bychom si jako v pohádce,“ konstatoval ředitel městské policie Ladislav Krajčík.

„Do terénu bychom v noci poslali nejméně další dvě hlídky. Kromě nejvíce problémových míst bychom se mohli soustředit i na klidnější části Liberce, což by hrálo velkou roli v prevenci kriminality.“

Korytář tvrdí, že bezpečnost ve městě se nemusí rovnat počtu strážníků. „Kriminalita souvisí například i s hernami, které chceme radikálně omezit,“ dodal.

Chtěli přijmout pět nových strážníků ročně

Posílení městské policie si dala do volebního programu rovněž ČSSD. jež nakonec skončila v opozici. „Každý rok jsme chtěli přijmout pět nových strážníků,“ poznamenala bývalá primátorka Martina Rosenbergová. „Roční náklady na jednoho by s výstrojí a výzbrojí vyšly na šest set tisíc korun.“

V opozici skončili v Liberci i Starostové. „Nedostatek peněz není v Liberci nic nového, ale posílení bezpečnosti považujeme za jednu z hlavních priorit,“ řekl zastupitel za Starosty Jaroslav Zámečník.

„Čekali bychom, že Změna a ANO najdou vnitřní úspory, aby městská policie mohla přijmout další strážníky. Slyšeli jsme však, že místo toho přibudou další úředníci.“

Nedostatek strážníků vadí i zastupitelce za KSČM Daně Lysákové. „Bezpečnost se dotýká všech obyvatel města, peníze by se měly šetřit jinde,“ poznamenala Lysáková. „Od městské policie vím, že kvůli nízkému počtu strážníků musí omezovat prevenci kriminality.“