Šéf spolku Babybox pro odložené děti - Statim Ludvík Hess (vpravo) a dodavatel...

Šéf spolku Babybox pro odložené děti - Statim Ludvík Hess (vpravo) a dodavatel technologie Zdeněk Juřica (vlevo) při představení nového babyboxu. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Na odložená miminka čeká v Liberci nový babybox. Má klimatizaci i kameru

  • 3
V liberecké nemocnici mají babybox nové generace, oproti původnímu má řadu vymožeností. Miminko leží například v klimatizované a automaticky zavíratelné kóji.

„Když bych to srovnal, je to jako starý trabant proti nové Octavii. Je to úplně jiná třída,“ nešetřil chválou při slavnostním představení nového babyboxu zakladatel projektu a šéf spolku Babybox pro odložené děti - Statim Ludvík Hess.

Nový babybox v Liberci.

Babybox je opět zakomponován do zdi Pavilonu péče o matku a dítě u vjezdu do areálu. Už se neotvírá manuálně, ale elektricky po zmáčknutí tlačítka. Nově je celý z nerezu a není už jen vytápěný na 28 stupňů Celsia, ale má klimatizaci a náhradní elektrické zdroje.

„Má i mnohonásobně jištěnou signalizaci,“ připomněl Ludvík Hess. Zpráva o uložení dítěte přijde hned na několik mobilních telefonů. Zpráva se objeví na dětské JIP, u vrchní sestry nebo primáře. Stejné hlášení přijde příjemcům i po odebrání dítěte. Obnovený systém také sám hlásí případnou poruchu.

IP kamera posílá obraz i do mobilů

„Vevnitř je také IP kamera, která zobrazuje prostor na monitorovacím počítači na dětské Jednotce intenzivní péče. Zároveň odesílá snímek i na nastavené e-maily do počítačů nebo do mobilů,“ popsal dodavatel technologie Zdeněk Juřica.

V Liberci je babybox od roku 2008, první dítě zachránil v listopadu 2009. „Byla to holčička a dostala jméno Andrea. Jména dáváme podle dne, kdy byly uloženy do babyboxu. Měli jsme už ceklkem tři děti. Všechny byly zdravé,“ zmínila vrchní sestra dětského oddělení Petra Plašková.

V České republice dnes funguje 70 babyboxů. Více než polovina prošla výměnou a splňuje parametry druhé generace. V rámci celé země už bylo od 1. června 2005 do babyboxů odloženo 143 dětí. Poslednímu dítěti pomohl babybox před týdnem v nemocnici v Ústí nad Orlicí. „Předběžným opatřením byla holčička svěřena do náhradní rodinné péče,“ zmínil Ludvík Hess.

Na babybox přispěly firmy, obce i jednotlivci

Nový liberecký babybox přišel na zhruba 300 tisíc korun. Přispěly na něj nadace, firmy nebo obce. Pomohl třeba také důchodce z Hodkovic Oldřich Čepelka. Věnoval 1111 korun. V jeho případě se jedná o zhruba čtyři přídavky k důchodu, o kterých mluví vláda.

„Já víc nepotřebuji. Člověk v důchodu by už měl vědět, na co má peníze vynaložit a na co ne. Babyboxy mi přijdou jako smysluplný projekt, který pomáhá dětem přežít,“ řekl Oldřich Čepelka.

Deset tisíc korun věnoval městský úřad v Chrastavě. „Také nás se projekt týká. Může přijít matka s dítětem z Chrastavy. Proto jsme přispěli,“ zmínil zase starosta Chrastavy Michael Canov.