Krajské město pochybilo, když dalo do zástavy budovu bývalého Uranu, a porušilo tím smlouvu o bezúplatném převodu ze státu na město. (ilustrační snímek)

Krajské město pochybilo, když dalo do zástavy budovu bývalého Uranu, a porušilo tím smlouvu o bezúplatném převodu ze státu na město. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Liberec nechce platit pokutu 18 milionů, primátorka má vyjednat smír

  • 2
Liberec odmítá platit pokutu 18,6 milionu, kterou mu udělil stát za porušení smlouvy s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Zastupitelstvo města pověřilo primátorku Martinu Rosenbergovou, aby se pokusila o odvrácení sankce. Pokud neuspěje, chce se město s ministerstvem financí soudit.

"Když pokutu uznáme, půjde o nevratný krok," upozornil nezávislý zastupitel Petr Černý. Radnice sice udělala chybu, ale nevznikla kvůli ní žádná škoda. Podle Černého je výše pokuty v rozporu s dobrými mravy a ministerstvo financí ji nemůže u soudu obhájit.

Co se vlastně stalo? Liberec vydával před dvěma lety dluhopisy, aby měl na splátky dluhů a na rozvoj. České spořitelně poskytl do zástavy také budovu bývalého Uranu. V roce 2005 ji získal od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle smlouvy s ním město nesmělo Uran používat jako záruku na úvěry, což udělalo.

Sankce 18,6 milionu korun vychází z především ceny Uranu a patří do ní rovněž úroky. Opozice požadovala, ať vedení radnice zjistí, kdo z úředníků pokutu zavinil. "Jak můžeme hlasovat, když nevíme, jestli od nich dostáváme správně připravené podklady," prohlásila zastupitelka Zuzana Kocumová.

Vedoucí právního odboru z libereckého magistrátu Jan Audy si na problém s Uranem nepamatuje. "Kdyby o něm na našem útvaru někdo věděl, upozornil by na to," obhajoval se Audy.

David Václavík z koaličního hnutí Liberec občanům prohlásil, že zastupitelé jsou bez šance, aby odhalili chyby v podkladech, připravených úředníky ke schvalování. "Abych nenapáchal škody, musel bych celé čtyři roky mačkat tlačítko 'Zdržel se hlasování'," prohlásil.