Liberecká radnice

Liberecká radnice | foto: MF DNES

Liberec po pádu Korytáře ruší protikorupční úředníky a mění tajemníka

  • 8
Nová liberecká koalice "uklízí" po primátorovi Janu Korytářovi. Zbavila se ho stejně jako jeho náměstka pro ekonomiku. Nové vedení magistrátu stihlo v prvních dnech jmenovat jiného tajemníka a zrušit výběrové řízení na obsazení protikorupčního úseku.

Spor o tajemníka byl jedním z důvodů, proč se liberecká koalice rozpadla. Výběrové řízení vyhrála Alena Dvořáčková, která Korytáře před volbami podporovala.

To se ovšem nelíbilo hlavně sdružení Liberec občanům a ČSSD kvůli tomu dokonce vyvolala smírčí řízení před vypovězením koaliční smlouvy.

Rozložení sil v Liberci

Původní koalice
Změna pro Liberec - 9
ČSSD - 7
Unie pro sport a zdraví - 3
Liberec občanům - 6

Opozice
ODS - 8
KSČM - 3
Věci veřejné - 3

Současná koalice
ČSSD, Unie pro sport a zdraví, Liberec občanům a Věci veřejné se dohodly na menšinové koalici. Podporu shání zatím u Korytářova sdružení Liberec občanům (více čtěte zde).

Dvořáčková kvůli místu tajemníka dala výpověď na Finančním úřadu, do funkce nakonec nastoupit nestihla. Magistrát sice dodal krajskému úřadu 11. dubna všechny podklady, její jmenování se však zdrželo až do Korytářova sesazení.

"Ředitel úřadu nebyl celý týden v Liberci, tak to nemohl podepsat," tvrdí vedoucí právního odboru kraje Karel Ulmann.

Ředitel úřadu Libereckého kraje René Havlík z ČSSD tvrdí, že nešlo o úmyslnou zdržovací taktiku. "Nic politického v tom nebylo. Nikdo na mě netlačil, s nikým jsem nešel na pivo, abych to s ním upekl. Postupoval jsem přísně podle zákona," řekl.

Když Korytářovy pravomoci převzala statutární zástupkyně primátora Martina Rosenbergová z ČSSD, nové vedení města okamžitě souhlas s jmenováním Dvořáčkové stáhlo.

"Odmítáme spojovat tajemníka s jakoukoliv stranou. Pro nás je nepřijatelné spojení primátor-tajemník, stejně jako obyčejný zastupitel-tajemník," říká Jiří Šolc, který změnou v koalici povýšil na náměstka pro ekonomiku za odvolaného Jaromíra Baxu.

Dvořáčková podala stížnost ministerstvu vnitra

Novým tajemníkem Liberce se stal Jindřich Fadrhonc, který dělal tajemníka již na radnici v Chrastavě, pak v Českém Krumlově a od května měl na stejnou pozici nastoupit do Železného Brodu.

"Do Liberce jsem se hlásil dřív a jako Chrastavák se chci kvůli rodině vrátit do Liberce. Navíc být tajemníkem v krajském městě je prestižnější záležitost," říká Fadrhonc.

Dvořáčková zůstala bez práce. Na postup krajského úřadu a na jeho ředitele už poslala stížnost ministerstvu vnitra. Právní kroky připravuje i proti novému vedení města.

"Nikdo mě o tomto rozhodnutí neinformoval a ani ho nezdůvodnil. Do výběrového řízení jsem se přihlásila jako dlouholetá státní úřednice, nejsem v žádné straně, ani se politicky neangažuji," poznamenala Dvořáčková.

Protikorupční oddělení bude. Někdy

Nové vedení města také okamžitě zrušilo výběrové řízení na obsazení osmi míst připravovaného protikorupčního úseku, které Korytář vyhlásil 1. dubna.

"Žádné protikorupční úseky na radnici neexistují. Nejdřív je potřeba je zřídit a teprve potom udělat výběrová řízení na jejich obsazení," zdůvodnila to Rosenbergová.

Vypsané pozice protikorupčního oddělení podle ní nebyly zahrnuty v organizaci magistrátu. "To je pravda, ale zřízení těchto postů bylo plně v mé kompetenci a spadalo do mého odboru kanceláře primátora," oponuje exprimátor Korytář.

Nové vedení Liberce tvrdí, že protikorupční oddělení zřídí. Předpokládá, že to bude otázkou několika týdnů nebo měsíců. "Chceme tím pokračovat v naplňování programového prohlášení," dodala Rosenbergová.

Od května například lidé najdou na internetu veřejné zakázky, včetně nabídek uchazečů, hodnocení komise i smluv s dodavateli.

, ,