Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozemky po Textilaně město nechce, může je koupit kdokoliv

  11:46aktualizováno  11:46
O devíti hektarech pozemků po bývalé továrně Textilana v Liberci bude zase rozhodovat soukromý vlastník. Město odmítlo strategickou plochu koupit.

Rumiště po Textilaně. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Mohou tam být byty, park, obchodní centrum, parkoviště, zahradní čtvrť, škola, zábavní centrum, nemocnice, prostě vše, co se skryje pod termín občanská vybavenost. Jenže Liberec na to bude mít jen pramalý vliv. Zastupitelé totiž odmítli návrh koupit pozemky po bývalé Textilaně.

Devět hektarů rozlehlé plochy kousek od centra města tak se vší pravděpodobností koupí další soukromá společnost. Ta předchozí z Nizozemska je prodává, protože je v insolvenci. Za dvanáct let přitom na pláni po Textilaně nic neudělala.

Je to kostlivec ve skříni, zní od některých zastupitelů

„Je tam ekologická zátěž, o jejímž rozsahu nikdo nic neví. Jsou tam skrytá koryta vodotečí s propadlými klenbami. To je kostlivec ve skříni. To území je vhodné pro soukromého investora, ne pro město. Jen by to generovalo další problémy,“ odmítl záměr zastupitel Martin Čulík (exANO).

„Nejsme tu od toho, abychom sanovali problémy soukromých vlastníků. Máme spravovat majetek nám svěřený a ne další pořizovat, když tu je vnitřní dluh na chodnících a silnicích dvě miliardy. Divadlo potřebuje na obnovu sto padesát milionů a tak dále. A vy chcete kupovat pozemky od někoho, komu to nevyšlo?“ apeloval na zastupitele náměstek primátora Tomáš Kysela (exANO).

S nápadem, aby se město pokusilo pozemky získat, přišli Starostové. V červenci je v tom podpořila i Změna, a tak se nechaly udělat dva posudky na odhadní cenu.

„Oba byly podobné, jeden na 69 a druhý na 71 milionů korun. To jsou částky, které si může město dovolit za tyto strategické pozemky vydat. Je to jedna z posledních volných ploch ve městě a bylo by dobré, kdyby město mělo vliv na to, co na nich vznikne,“ uvedl lídr Starostů Jaroslav Zámečník.

„Je to skvělá příležitost, kterou když promarníme, tak nás může mrzet. Dalo by se tam pracovat s pobídkami pro investory, vyhlásit architektonickou soutěž a podobně. Jsou to pozemky, které se dají jen zhodnocovat,“ přidal se jeho kolega Antonín Ferdan.

Změna obrátila a návrh odmítla

I přesto, že napříč zastupitelstvem zaznívalo, že jde o strategické pozemky, nakonec ruku pro nákup zvedlo jen deset zastupitelů. Starostové a Ondřej Červinka z ODS. Změna, která před měsícem pro návrh byla, ho odmítla.

„Není to tak, že nám o bývalou Textilanu nejde. Ale myslíme si, že na nákup už je pozdě. Realitní kancelář už jedná s jinými zájemci, kteří na to mají více peněz. Navíc nemohou Starostové myslet vážně, že jim podpoříme pozemky po Textilaně, když nám před tím několikrát shodili ze stolu nákup libereckého zámku,“ argumentoval náměstek primátora Jan Korytář.

Podle Zámečníka ale nejde o nic jiného než o pomstu, na kterou může město doplatit. „To je politická vendeta, protože jsme s Textilanou přišli my. Je to pokrytectví prvního řádu.“

Že by město přišlo o možnost kontroly, co na obří ploše vyroste, primátor Tibor Batthyány odmítá. „Máme územní plán, je tam povinnost územní studie, které nesmyslné plány zredukují. Kvůli tomu nemusíme ten pozemek vlastnit.“ Podle Starostů ale i tato varianta bude město něco stát.

„Je tam nevypořádané věcné břemeno v podobě tramvajové tratě. Zavázali jsme se tam za to udělat inženýrské sítě a protihluková opatření. Jde o dvacet milionů, které jsme si mohli ušetřit,“ dodal Zámečník.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Semily koupí Riegrovu stezku. Chtějí pokácet nebezpečné stromy

Riegrovu stezku otevřeli v roce 1909. Takto vypadá v současnosti.

Semily chtějí koupit Riegrovu stezku. Město ji chce získat do majetku u příležitosti 200 let od narození semilského...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Najdete na iDNES.cz