Zadlužený Liberec zkusí prodat vilu po veletrzích v elektronické aukci

  8:20aktualizováno  8:20
Další pokus prodat bývalé sídlo Libereckých výstavních trhů, a tak snížit dluh města, zkrachoval. Radnice znovu pozvala zájemce o koupi, aby si vilu prohlédli, ale nikdo nepřišel. Proto bude dalším pokusem elektronická aukce, který se chystá na 29. listopadu.

Secesní vila z areálu Libereckých výstavních trhů je na prodej. | foto: MF DNES

"Zatímco běžně takto nakupujeme komodity, toto bude první elektronická aukce, v níž budeme nabízet nemovitost," uvedl náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

Secesní vila byla jako rodinný dům postavena na dnešní Masarykově třídě v roce 1900. Protože má ve třech poschodích téměř třicet místností plus byt domovníka, patřil zřejmě její původní majitel k bohaté třídě židovských průmyslníků a obchodníků, kteří v této lokalitě stavěli svá přepychová sídla.

Vila prošla v 70. letech minulého století kompletní rekonstrukcí a z jejích místností byly vytvořeny kanceláře. O tom, jak honosný objekt to byl, si lze udělat představu ze zachovaných krbů a původního dřevěného obložení stěn a stropů.

Po zániku Libereckých výstavních trhů a zrušení jejich ředitelství, využívala objekt radnice a jedna životní pojišťovna. Nyní je objekt prázdný a stává se pravidelně terčem zlodějů a bezdomovců.

"Prohlídku objektu jsem již dělala několikrát, ale vážnějších zájemců bylo jen pět. Všem se však zdála cena 16 milionů 507 tisíc korun vysoká," řekla referentka odboru majetku města Marie Hozová.

Cenu se pokusil snížit ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc, který podle zásad privatizace městského majetku navrhl, aby se cena snížila o dvacet procent. Tedy na 13,2 milionu.

"Rada města to odhlasovala, zastupitelstvo zamítlo. Takže počkáme, jak se situace vyvine po elektronické aukci," řekl Šolc. Jestli objekt ani po ní nikde nekoupí, navrhne náměstek znovu snížení ceny o dvacet procent.

Cena je údajně příliš vysoká

Také zástupci firmy Eurodražby Janu Vamberskému se zdá vyvolávací cena příliš vysoká: "Liberec, Praha, Brno jsou města, která docela prosperují, takže se cena nemovitostí nesnížila tak, jako jinde. Nicméně jsem přesvědčen, že šestnáct a půl milionů je podle mého názoru pro kupce málo motivující. Kdybych o tom měl rozhodovat, tak bych nabídl polovinu znaleckého posudku, tedy nějakých osm a půl milionu korun."

Dvěma miliardami zadlužený Liberec už příliš majetku k prodeji nemá. Mimo secesní vily, nabízí také objekt bývalé mateřské školky F.L.Věka v Ruprechticích.

"Když se nám podaří prodat obě vily, skončí rozpočet města za rok 2012 v mírném plusu, dva, tři miliony. Když ne, ocitneme se v mínusu kolem pětadvaceti milionů," dodal Šolc.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Škole, které se zřítila zeď, hrozí bourání. Auta musejí jezdit jinudy

Střední škola řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici

Část zdi v prvním a druhém patře Střední školy řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici se zřítila. Je to vážný...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Najdete na iDNES.cz