Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor o liberecké letiště pokračuje. Manžel političky chce od města miliony

  10:27aktualizováno  10:27
Jako kdyby byly pozemky na libereckém letišti zakleté. Nejdříve se radnice nemohla dohodnout s Libereckým krajem, za kolik mu čtyři tisíce metrů čtverečních prodá. Nakonec, když i krajští radní souhlasili s cenou čtyř milionů, musí město vyřešit další zádrhel. Na pozemcích totiž leží věcné břemeno.

Letiště v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jeho vlastníkem je Tomáš Absolon. Kraj chce parcely, které potřebuje k rozšíření záchranky, čisté, bez břemen. Pokud je tedy chce město prodat, musí skoro stejnou částkou vyplatit libereckého podnikatele.

„Pan Absolon má těch břemen na pozemcích na letišti vícero a chce prodat všechna, nejen ta, která leží na pozemcích pro záchranku. A chce za ně přes tři a půl milionu korun,“ uvedl Tibor Batthyány (ANO), primátor města.

Radní ale s takovou sumou nesouhlasí a zastupitelům předložili hned několik variant, jak se s Absolonem vyrovnat. Ta, kterou radní prosazovali, počítala pouze s odkupem břemene, který leží na pozemcích pro záchranku, a to za 242 tisíc korun.

Jenže zastupitelé nakonec neodsouhlasili žádný z pěti návrhů. Většina z nich se při hlasování zdržela, někteří nehlasovali vůbec.

S Absolonovou nehlasovali ani její straničtí kolegové

Patřila mezi ně i Kateřina Absolonová ze Změny, manželka podnikatele. Ta ale dopředu řekla, že kvůli možnému střetu zájmů hlasovat nebude.

A „basu“ s ní pak při rozhodování drželi i její straničtí kolegové. „Nemůžeme hlasovat, protože se jedná o manžela naší kolegyně,“ upozornil Jan Korytář, náměstek libereckého primátora.

Navíc je to prý muž, kterého soud před dvěma lety potrestal podmínkou za uplácení komunistického poslance a bývalého ředitele liberecké záchranky Stanislava Mackovíka.

Nabízel mu úplatek, když zajistí, aby záchranka koupila jeho nemovitosti na letišti za 25 milionů korun. A Korytářovi přijde i nemorální platit Absolonovi za něco, co získal zadarmo.

Kraj potřebuje postavit garáže

Jeho kolega Josef Šedlbauer si navíc myslí, že jakékoli hlasování by bylo v budoucnu použito proti Změně. Podle Absolonové ale její manžel nebude bránit rozvoji záchranky, nicméně věcná břemena zřejmě na město bezúplatně nepřevede.

„Mám trochu obavu, že pokud teď schválíme, že vykoupíme jen část věcných břemen, tak se může stát, že pan Absolon na to stejně nepřistoupí a my si tím tak vůbec nijak nepomůžeme,“ zmínil Michal Hron, zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj.

„Tím, že zastupitelé nezvedli ruku ani pro jednu z variant, musí radnice vymyslet nějaký jiný způsob, jak to vyřešit,“ zdůraznil primátor.

Liberecký kraj má pozemky pro záchrannou službu zatím od města pronajaté, je tam letecká základna a výjezdové stanoviště. V rámci transakce s městem by měl získat nejen pozemky pod základnou, ale i v jejím sousedství. To umožní rozvoj základny.

Kraj potřebuje postavit hlavně garáže pro další výjezdovou skupinu. Záchranáři se totiž chystají opustit vilu v Klostermannově ulici v centru Liberce, která je ve špatném stavu.



Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...



Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Najdete na iDNES.cz