Ruprechtice zůstanou samá díra, Liberec s jejich opravou nepočítá

  16:06aktualizováno  16:06
Už několik dlouhých let škádlí liberečtí politici svými sliby obyvatele jednoho z nejstarších sídlišť ve městě – toho ruprechtického. Ti zavolali poprvé o pomoc přesně před pěti lety. Chybí jim parkovací místa nebo lepší silnice. S opravami se však zatím nepočítá.
V Ruprechticích řeší obyvatelé i nedostatek parkovacích míst.

V Ruprechticích řeší obyvatelé i nedostatek parkovacích míst. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Zaparkovat tu večer není kde, silnice z panelů přežily svou smrt už před lety a mezi vráskami v asfaltovém povrchu chodníků přibývají denně další.

„Realizace projektu Rozšíření parkovacích stání Konopná, Rychtářská, Třešňová nebyla zatím podpořena v rozpočtu města. V letošním roce jsou finanční prostředky opětovně nárokovány v rámci rozpočtového opatření. V případě přidělení finančních prostředků předpokládáme, že by první etapa mohla být zahájena ještě v letošním roce,“ uvedl vedoucí odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu David Novotný.

V překladu do srozumitelné češtiny úředník říká zhruba toto: Zatím se v rozpočtu peníze nenašly, revitalizace by mohla začít, pokud se tak stane.

To však vzhledem k dlouhodobě napjatému rozpočtu Liberce není příliš pravděpodobné.

Současné vedení města se Ruprechticemi nezabývá

Potíže dlouhodobě pálí právě ty, jež bydlí v panelových domech soustředěných v trojúhelníku vymezeném ulicemi Konopnou, Rychtářskou a Třešňovou.

Na nedostatek parkovacích míst upozornili už v roce 2013 místní obyvatelé dopisem vedení města. Tehdejší radní proto zadali vypracování projektu, který měl problémy v této části města vyřešit. Aby dopadl výsledek co nejlépe, jednali přímo s obyvateli sídliště.

Krom parkování projekt řešil také umístění kontejnerových stání, chodníky a z části i zeleň a ostatní doplňky. Některá místa, kde se nyní také parkuje, se měla stát právoplatnými parkovacími plochami a zároveň mělo přibýt několik desítek nových míst.

Záhy ale následovala studená sprcha. Přišly volby, vedení města se změnilo a všemu byl konec. „Tyto plány z roku 2014 byly prezentované předchozím vedením města, tudíž to současné se jimi nezabývá,“ prohlásil David Novotný.

Letos ani příští rok se opravovat nezačne

K nespokojencům z dolní části sídliště se navíc připojují i obyvatelé největšího libereckého paneláku Hokejka. I oni řeší problémy s parkováním. „V lednu jsem psala na město, že situace je neúnosná,“ uvedla na facebookové stránce Ruprechtice/Ruppersdorf Karolína Jirsáková.

Odpověď přišla. Zamítavá. „Situace je nám známa. V současné době není na vámi uvedenou lokalitu zpracována projektová dokumentace a nelze tak předpokládat, že by k realizaci mohlo dojít v letošním či příštím roce,“ napsal Jiří Kovačičin, vedoucí oddělení technické správy odboru správy veřejného majetku.

Lidé si podle něj často pořizují motorová vozidla a neřeší, kde s nimi budou parkovat.

„Často se mylně domnívají, že je povinností obce tato místa zajistit. Není povinností, a často ani v možnostech obce, tato místa neustále zajišťovat,“ uvedl.

Situace v Ruprechticích se tak zřejmě v dohledné době nezmění. Ani po pěti letech od doby, kdy se místní lidé v dobré víře obrátili na politiky, jimž dali ve volbách hlasy.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Řidič luxusního vozu boural při honičce s policií. Škoda jde do milionů

Záběr z místa nehody.

Řidič luxusního bílého vozu značky Bentley ujížděl vysokou rychlostí po libereckých ulicích hlídce dopravních...Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

Přemnožené vosy letos pobodaly třikrát více lidí než v loňském roce.

Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy....

Primátor Liberce se nedostal do zastupitelstva. Jsem zdevastovaný, říká

Poslední liberecký primátor Tibor Batthyány se svojí kandidátkou PRO 2016...

Dosluhující primátor Tibor Batthyány je jediným porevolučním představitelem Liberce, který se znovu neprobojoval ani do...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

U Raspenavy na Liberecku hořel les, s hašením pomáhal i vrtulník

U Raspenavy hoří les.

U Raspenavy na Liberecku hořel les. Zasaženo bylo území o rozloze pěti až šesti hektarů. Hasiči na pomoc povolali i...

Nad kinem Varšava kdysi parkovala auta, po 110 letech čeká na rekonstrukci

Bývalé kino Varšava v Liberci

Jen krůček od rekonstrukce je napůl zdevastovaný liberecký biograf Varšava, i když není jasné, jak dlouho to ještě bude...

Jablonecká koalice kritizuje městskou policii, chystá v ní změny

Novým primátorem Jablonce nad Nisou se má stát lídr ANO Milan Kroupa.

Kandidát na nového primátora Jablonce Milan Kroupa z ANO není spokojen s prací městské policie. Naznačil dokonce, že...

Najdete na iDNES.cz