Liberecká přehrada Harcov

Liberecká přehrada Harcov | foto: MF DNES

Liberec se chce stát zeleným městem, inspirací mu je Hamburk

  • 3
Chci, aby se Liberec v budoucnu stal Evropským zeleným městem. Oznámil to primátor Jan Korytář na první veřejné debatě o městském architektovi. První muž krajské metropole chce, aby se Liberec dostal na úroveň "zelených" měst jako je francouzský Nantes či německý Hamburg.

"Chci, aby se nám to v budoucnu podařilo, ale je to zatím asi jen moje přání, nevím, jak se k tomu postaví další členové koalice," uvedl na debatě o funkci městského architekta v libereckém knihkupectví Fryč primátor Jan Korytář. Podle něj je to zatím jen jeho vize a neví, zda se mu tohoto cíle podaří dosáhnout ještě za jeho vedení.

Evropské zelené město

Toto ocenění může obdržet město, jež ve svém nitru obsahuje řadu zelených ploch, má ekologickou a čistou hromadnou dopravu či kreativně nakládá s odpadem. To jsou jen některé z podmínek soutěže Evropské unie.

"Není to jen o stromečkách. Mým přáním je, aby se město stalo vlídným městem pro lidi, aby tu chtěli bydlet," dodal Korytář. U členů koalice vyvolala slova nejvyššího muže Liberce zatím jen úsměv. Náměstkyně primátora Zuzana Kocumová však určité vize cítí stejně.

"Je důležité, aby lidi neprchali do krásné přírody a okolí Liberce a tak ho potom zničili. Jde o to věnovat se centru města. Dnes lidé spíše v centru pracují a pak mizí do svých domovů na okraji. To by se mělo změnit," sdělila náměstkyně.

Předtím, stejně jako ve svých předvolebních slibech, si dala vládnoucí koalice za úkol najít městského architekta. Politici však příliš nevědí, co s sebou jeho funkce přináší nebo jaké má mít pravomoci. Odpovědi hledali právě na první veřejné besedě, kterou pořádali liberečtí architekti z ateliéru Mjölk.

Městský architekt by měl být osobnost

Kromě nich a zástupců radnice se debaty zúčastnil třeba Jiří Plos z fakulty architektury z ČVUT v Praze či známý teoretik architektury Adam Gebrian. Nechyběl ani městský architekt Jičína Radek Jiránek.

"Je třeba si uvědomit, že roli městského architekta Liberec dlouhá léta neměl a v posledních deseti letech bych libereckou architekturu nazval nic moc," netajil se Adam Gebrian. Podle něj je však liberecká vláda na dobré cestě, protože si nechává poradit.

Podle Plose je nejlepším architektem poučený starosta nebo primátor. "Špatné by bylo, kdyby se Liberec ubíral cestou Prahy, kde architekta vybírali na základě toho, jestli umí stavební zákon. Také by to neměl být ten druhý pól, jen jakýsi posuzovatel krásna," informoval architekt.

Nevětší diskuse se pak strhla nad tématem, jaké by měl mít městský architekt vlastně pravomoci. "Určitě by měl mít podporu politiků. Vědět, že mu věří a že to nedělá zbytečně. Nesmí ho za čtyři roky odvolat a říci, že to teď bude jinak. Musí to být osobnost, člověk, který chce v Liberci dále žít," shrnul Gebrian.