Fügnerova ulice je zamořena nedopalky. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

  • 28
Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním uzlem a nese název Fügnerova. Kuřáci tam totiž odhazují na zem tisíce nedopalků denně. Občas letí na zem také prázdná cigaretová krabička.

„V celém centru Liberce došlo k výraznému posílení čet, které už druhý týden pracují na dvě směny od sedmi hodin ráno do osmi hodin hodin večer,“ říká náměstek primátora Ivan Langr (exZměna).

„Jejich práce je kontrolována třikrát za den. Každý den sesbírají zhruba dvacet pytlů odpadků a nově je ještě večer odvážíme pryč. Až dosud zůstávaly do rána například před McDonaldem.“

Ručně nedopalky vybírat nejdou

Čety na úklid odpadků v centru krajského města patří pod Komunitní práce Liberec. „Nedopalky ale nejdou vysbírat ručně,“ upozorňuje Langr.

„Proto jsem minulý pátek požádal Tomáše Kratochvíla, ředitele komunitních prací, aby provedl průzkum trhu kvůli pořízení dvou vysavačů na nedopalky. Předpokládám, že je nakoupíme a nasadíme do terénu.“

Právě nepořádek ve Fügnerově ulici vedl na liberecké radnici k dalšímu rozkolu mezi bývalými kolegy ze Změny – náměstkem primátora Ivanem Langrem a dvojicí Jan Korytář a Karolína Hrbková. Langr prosadil, aby radní odvolali ze správní rady městských Komunitních prací Liberec (KPL) Korytáře a Hrbkovou a sám tam dosedl s dalším náměstkem primátora Tomášem Kyselou (exANO).

Město připravuje webový formulář

Nepořádek ve Fügnerově ulici označil Langr na konci srpna za neskutečný. Nedopalky ale centrum města hyzdily dál a minulý týden ležely dvě stejné plechovky na kanálu ve Fügnerově ulici dva dny.

Langr požádal ředitele městské policie, aby vymáhala dodržování městské vyhlášky o veřejném pořádku a zabránila kouření na zastávkách MHD.

„Postupujeme vpřed, výsledky jsou nepochybně viditelné, ale zároveň pravidelně vyhodnocujeme zbývající mezery,“ dodává Langr.

„V současné době pracujeme na webovém formuláři, který umožní jednoduše nahlásit problémy s nepořádkem. Obyvatelé města uvidí, kdo jejich podnět na magistrátu převzal a jak ho vyřídil. Web by měl být hotov do jednoho měsíce,“ informoval Ivan Langr.