Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Liberec trápí nedostatek strážníků. V okrajových čtvrtích je nepotkáte

  • 8
Nezájem, nevhodní uchazeči i málo peněz. Městské policii v Liberci scházejí strážníci. Jejich nedostatek je pak vidět i v ulicích města. Do některých čtvrtí se dostanou jen zřídka.

„Tady u nás jsem strážníka snad nikdy neviděla. Přitom tu stále dělají nepořádek studenti z místních vysokoškolských kolejí a návštěvníci zdejší hospody. Každý víkend se tu v noci toulají opilci, shazují popelnice, hulákají a dělají nepořádek,“ postěžovala si obyvatelka ze čtvrti Starý Harcov.

V Liberci se ve službách střídá přes osmdesát městských policistů. Jejich ředitel Ladislav Krajčík připouští, že aby pokryli dostatečně celé město, bylo by jich potřeba o dvacet více. Existuje totiž nepsané pravidlo, že obecní policie má mít na tisíc lidí jednoho strážníka. To je ale v Liberci zatím jen nesplněný sen.

„Ve chvíli, kdy budeme mít dost lidí, obsadíme celé město okrskáři. V centru posílíme hlídkovou službu a strážníky budeme moci dostat do okrajových oblastí, kde dnes vidíte policistu opravdu jen sporadicky,“ řekl Krajčík.

Jenže v tom, aby počet strážníků dosáhl stovky, brání výše rozpočtu i nechuť oblékat si policejní uniformu. Letos navýšila radnice městské policii rozpočet na 56 milionů korun, jeden strážník vyjde ročně na 600 tisíc, z toho 480 tisíc tvoří mzdové náklady včetně odvodů, zbytek padne na výstroj a výzbroj. Plat strážníků se odvíjí podle odpracovaných let. Po roce služby mají kolem dvaceti tisíc hrubého.

„Teď se nám podařilo čtyři nové strážníky k 1. červenci přijmout. Musejí ještě získat profesní osvědčení a pokud uspějí, do služby nastoupí v polovině září,“ podotkl šéf městských strážníků.

Uchazeči musejí nejdříve projít přijímacím řízením, které se skládá z pohovoru, psychotestů a fyzických testů. Musí jim být 21 let a podmínkou je bezúhonnost a čistý trestní rejstřík. Teprve poté nastoupí do kurzu, který zakončí zkouškou na policejní akademii, aby se z nich stali strážníci.

Policisté se učí ublížit pachateli co nejméně

„Není to nic jednoduchého, musejí znát zákon o obecní policii, o přestupcích, o dopravě, o obcích, odpadech, k tomu si ještě musejí udělat zbrojní průkaz, plus proškolení v používání donucovacích prostředků. Učíme je totiž, aby při zásahu ublížili pachateli co nejméně,“ přiblížil Krajčík.

Nejvíce zaměstnávají strážníky neukáznění řidiči. V přestupcích, které řeší, převažuje hlavně špatné parkování. Takzvanou dopravu v klidu totiž nikdo jiný než městská policie podle Krajčíka neřeší.

„Sám z toho velkou radost nemám, aby se strážníci zabývali jen tím, že někdo zastaví tam, kde nemá. Jenže, když jde policista ulicí a vidí tam stát auto v zákazu, tak to prostě nemůže ignorovat. A bohužel, nekázeň řidičů v Liberci je opravdu velká,“ dodal ředitel.

Strážníka hledá i Chrastava

Zatím marně shánějí strážníka i v nedaleké Chrastavě. Dohromady by jich tu mělo sloužit pět, už rok jsou ale jen čtyři.

„Když už jsme jednoho uchazeče měli, tak odešel ještě před nástupem ke státní policii. Ta jim totiž na rozdíl od nás nabídne i různé výhody a výsluhy. A tím, že se nařídila povinná maturita i u strážníků, zmizela pro některé uchazeče jediná výhoda, proč se hlásili k nám, a ne k republikové policii,“ poznamenal starosta Chrastavy Michael Canov.

Čtyři strážníci jsou podle něj na město málo. Jenže najít toho vhodného je prý mnohdy složité. Nejen, že lidé o práci u městské policie příliš nestojí, ale když už nějaký uchazeč přijde, většinou není schopen splnit buď psychické, nebo fyzické testy.