Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už žádný kolaps dopravy. Liberec chce uzavírky plánovat na léta dopředu

  14:33aktualizováno  14:33
Současný stav, kdy Liberec ochromila najednou řada uzavírek, by se už neměl opakovat. Město chce uzavírky plánovat dlouho dopředu s výhledem až na pět let. Lidé dostanou mapky s termíny uzavírek.
Velké dopravní komplikace přidělává v současnosti v Liberci uzavření Rumunské...

Velké dopravní komplikace přidělává v současnosti v Liberci uzavření Rumunské ulice. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Institut závazného plánování a koordinování uzavírek silnic ve městě Liberci na každý rok v předstihu připraví speciální dopravní plán.

„Uzavírky budeme plánovat dlouhodobě dopředu s výhledem až pěti let. Doprava ve městě tak bude plynulejší,“ uvedl náměstek primátora pro technickou správu majetku města Tomáš Kysela.

Do plánů se zapojí správci sítí

Své plány na nejbližší roky představí například správci sítí, kteří do letošních uzavírek významně promluvili a kopali na několika místech najednou. „Zatím to nefunguje tak ideálně, jak bychom si představovali,“ podotkl náměstek Kysela. 

V týmu institutu jsou už zástupci správců sítí nebo projektových kanceláří. Účast je předběžně domluvená i s Ředitelstvím silnic a dálnic, dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou a Libereckým krajem.

Závazně plánovat uzavírky ve městě bude určený specialista - externí dopravní inženýr. Podle náměstka Kysely také na každý rok vytvoří dopravní plán. „Bude reagovat na aktuální dopravní zátěž města a plánovaný rozsah uzavřených silnic,“ vysvětlil Tomáš Kysela. Dopravní plán dostanou k projednání radní Liberce i Libereckého kraje.

„Letošní koordinace uzavírek ve městě vázla. Myslím, že institut plynulosti dopravy pomůže. Měla by to být opravdu věc jednoho specialisty. Nemůže to hlídat jen státní správa a policie,“ domnívá se komunikační inženýr liberecké dopravní policie Vlastimil Malý.

Další uzavírky odložili

Řadu uzavírek, které by letos v Liberci ještě víc zkomplikovaly dopravu, policisté i odbor dopravy odvrátili. Týkalo se to například plánované opravy sítí pod kruhovým objezdem v Jungmannově ulici. Začne až příští rok.

„Od října se začnou opravovat i přechody v Lipové ulici u bývalého Plauditu. Firma chtěla zároveň opravovat kabeláž v křižovatce Jablonecká - Na Bídě. To jsme nepovolili. Dohodli jsme se s odborem dopravy, že nepustíme jednu uzavírku do druhé,“ řekl Vlastimil Malý.

Město si od institutu slibuje i to, že lidé získají s dostatečným předstihem mapu s termíny a vyobrazením chystaných uzavírek.

Institut bude také moci využít elektronické proměnné dopravní značení. Liberec ho příští rok s přispěním evropské dotace zřídí jako první krajské město v zemi (psali jsme zde).

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Najdete na iDNES.cz