Problematická slévárna Ferex v Liberci.

Problematická slévárna Ferex v Liberci. | foto: Milada Prokopová, 5plus2.cz

Slévárna znečišťuje prostředí a hrozí jí zavření. Pomoci chce radnice

  • 0
Liberec by nerad přišel o slévárnu Ferex-ŽSO, i když s ní Česká inspekce životního prostředí začala řízení o zastavení provozu mokrého odlučování prachu. Bez něj se výroba neobejde. Ve firmě pracuje 170 lidí a náměstkyně primátora Karolína Hrbková (Změna) ji považuje za důležitého zaměstnavatele.

„Je jasné, že výroba má negativní dopad na životní prostředí ve městě,“ řekla Hrbková. „Není ale naším cílem slévárnu zničit. Vedení firmy se snaží současnou situaci změnit a chceme ji podpořit, aby splňovala zákonné normy.“

Česká inspekce životního prostředí udělila loni slévárně za úniky prachu a další nedostatky pokuty celkem za milion korun. Zároveň firmě uložila, aby zabránila dalšímu znečišťování ovzduší.

„Nestalo se, a tak jsme zahájili s Ferexem řízení o zastavení provozu mokrého odlučování prachu,“ upozornila liberecká ředitelka inspekce Hana Kolářová.

„Ferex má nejvyšší čas, aby se svou technologií něco udělal. Lidé z okolí slévárny si u nás stěžují každý druhý nebo třetí den. Slévárna musí vyměnit filtry. Pomohlo by také, pokud by se ve Ferexu lépe uklízel nepořádek.“

Firma vyrábí brzdové špalíky pro vagony

Firma vyrábí hlavně brzdové špalíky pro železniční vagony a lokomotivy a také závaží pro traktory. Před několika lety se ocitla v existenčních problémech, krach se však podařilo odvrátit.

„Hraje se tady o hodně. Vždyť slévárna patří ve svém oboru na špici a kromě českého trhu a několika kontinentálních evropských zemí zásobuje svými výrobky celou Skandinávii,“ prohlásil náměstek primátora Tomáš Kysela.

„Pokud se jí ovšem podaří odstranit záporný vliv na životní prostředí, může se stát v budoucnu ještě významnějším zaměstnavatelem.“

Podle Hrbkové Ferex skutečně plánuje obnovit zařízení pro zachycování a likvidaci prachu z výrobní linky. Ředitel slévárny Petr Kordík se sám obrátil na radnici s prosbou o schůzku. Zároveň vzal náměstkyni a náměstka primátora na exkurzi po továrně.

Dostane slévárná stopku?

„Náprava situace ve slévárně je bezpodmínečně nutná,“ svěřila se se svými zkušenostmi z Ferexu Hrbková. „Jinak by mohla dostat opravdu stopku.“

Kordík uvedl, že problémy na části výrobní linky se dotýkají nejen životního prostředí, ale škodí také slévárně. „Opotřebená linka je poruchová, a proto je celý výrobní proces je výrazně pomalejší, než by měl být,“ uvedl.

„Odpadový materiál, který z linky uniká a víří v hale, nedělá dobře ani zařízení slévárny. Prachové částice jej dlouhodobě poškozují. Nejsme hrdí, že jsme pravděpodobně největším znečišťovatelem ve městě, a chceme to změnit.“

Technologie, jež zamezí únikům prachu, však vyjde hodně draze. „Pouze na obnovu mokrého odlučování prachu potřebujeme asi jeden až jeden a půl milionu korun,“ konstatoval Kordík. „Náklady na další opatření zatím nedokážeme přesně odhadnout, jistě však půjde o miliony korun.“

Vše napravíme do konce října, slibuje ředitel

Kordík slibuje opatření proti únikům prachu do konce října letošního roku. „Žádné toxické látky v něm naštěstí nejsou,“ dodala Kolářová.

Komíny ze slévárny žádný prach a popílek nevypouštějí. Kvůli poruchám odsávání se ale někdy stane, že z firmy vyfoukne oblak prachu. Loňské pokuty ve výši milion korun korun už Ferex zaplatil, další menší pokuty obdržel i v několika předcházejících letech.

„Rádi Ferexu pomůžeme při hledání zdrojů peněz na opatření proti únikům prachu,“ prohlásila Hrbková. „Kromě obnovení dřívější spolupráce slévárny s univerzitou se chystáme oslovit se žádostí o pomoc CzechInvest nebo Agenturu pro regionální rozvoj.“