V liberecké zoo uhynula lvíčata, radost chovatelům dělají malí takini

  16:15aktualizováno  16:15
Smutek i radost přinesly letošní přírůstky zvířat do liberecké zoologické zahrady. Nově se tu mohou chlubit mláďaty takinů čínských nebo surikat, zároveň ale o své potomky přišla dvojice lvů berberských. Mladá samice rodila poprvé a i když se čtyři lvíčata narodila živá, nedokázala je nakrmit.

„O lvíčata jsme přišli. Bylo to pro nás moc smutné. Lvice ale rodila příliš brzy a my jsme neměli šanci to nijak ovlivnit, nechtěli jsme ji od kocoura oddělovat, protože jsou na sebe zvyklí a vycházejí spolu. Nicméně koťata lvice donosila, porodila a perfektně se o ně starala. I kocour se k nim choval dobře. Nedokázala si je ale zorganizovat tak, aby se dostala ke strukům a napila se. Je to bohužel daň za její nezkušenost,“ vysvětlil hlavní zoolog liberecké zahrady Luboš Melichar.

Návštěvnicky by sice lvíčata byla ideálním lákadlem, v zoologických zahradách se ale jen zřídkakdy přistupuje k umělých odchovům a krmení šelem z lahví.

„Navíc bychom si to ani nemohli dovolit prostorově, neměli bychom je v šelminci kam dát. I když se to může zdát kruté, tak tuhle cestu, nechat to na přírodě, považujeme za správnou a zdravou,“ dodal zoolog. Navíc taková zkušenost může samici pomoci do budoucna. Zahrada o mláďatech při jejich narození neinformovala, neboť je to běžný postup.

Takini vytvářejí malou školku

A i když u lvů si na další mláďata bude muset zoo počkat, tak o čtyři nové přírůstky je bohatší stádo takinů. „Všechna mláďata se narodila v jednom týdnu, vytvářejí spolu jakousi školku, hrají si a pozor na ně dává vždy jedna samice,“ přiblížil Melichar.

Fotogalerie

Zajímavostí také je, že jedno z mláďat přivedla na svět nejstarší samice ze stáda, dovezená původně z Číny, aby spolu s Adamem vytvořili v Liberci základ chovu. Raritou už je její věk, běžně se totiž takini dožívají přibližně patnácti let, Evě bude letos osmnáct.

„Po dvou předchozích porodech, kdy jedno z mláďat zemřelo a druhé jsme odchovali uměle, protože šlo o samičku, si dala dva roky pauzu a letos porodila samečka. Stará se o něj vzorně a není tam žádný problém. Evidentně jí ta pauza prospěla,“ pochválil zoolog Evu, která už v zoo přivedla na svět dohromady dvanáct mláďat.

Z Číny zamířili první takini jen do Liberce

Liberecká zoo zůstává jedinou zahradou, kam se mimo Čínu v roce 2002 takini dovezli. Chov se ale rozrostl a dnes už jsou potomci původního páru v zoologických zahradách ve čtyřech dalších státech. A poprvé se dostanou i do zámoří. Aktuálně jsou k transportu v berlínské zoo připravena čtyři odrostlá mláďata, která najdou nový domov v USA na Floridě.

V Liberci spatří návštěvníci mláďata ještě ve výběhu antilop koňských, kde se v polovině března narodil sameček, a pobavit se mohou i u expozice surikat, které patří mezi nejoblíbenější zvířata. Tady se zhruba před měsícem narodila tři mláďata a současnou skupinu tak nyní tvoří sedm členů.

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Čeští vojáci učili irácké kolegy, jak rozebírat chemickou zbraň

Češi cvičili nejen vojáky, ale i civilisty iráckého chemického vojska.

Z čeho jsou vyrobeny chemické bojové látky, jak se odebírají jejich vzorky a jak pak vypadá jejich rozbor? Liberečtí...

Nová silnice uleví libereckému náměstí, odstřelí kvůli ní kus skály

Liberec čelí exekuci.

Stříhání pásky na silnici Nová Pastýřská se má uskutečnit v prvním pololetí roku 2022. Alespoň tak si to zatím plánuje...

V Liberci vydali speciální znakoknihu, je určena pro čtení neslyšícím

Tlumočník Karel Redlich převedl knihu O zahradě do znakového jazyka.

Když knihu psal, zdály se mu sny o pokroucených uličkách a o tajemné zahradě, od které jen on vlastní klíč. Za jejími...

Najdete na iDNES.cz