Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z liberecké zoo číhali na pytláky, zachránili stovky želvích vajec

  16:14aktualizováno  16:14
Přes dvanáct set vajec ohrožených želv objevili terénní pracovníci z liberecké zoologické zahrady spolu se slovenskými ochranáři přírody a jednotkou indonéského námořnictva. V souostroví Derawan se jim podařilo zadržet šestičlennou posádku lodi, která pravidelně vykrádala želví snůšky.

Terénní pracovníci liberecké zoo pomohli se zadržením pytláků, kteří převáželi stovky vajec ohrožených želv. Pytláci kromě vajec loví i samotné želvy, jak pro maso, tak hlavně pro jejich krunýř. | foto: Zoo Liberec

Kromě vajec kriticky ohrožené karety pravé a ohrožené karety obrovské měli s sebou pytláci i pět kilogramů výbušniny pro rybolov dynamitem.

A přestože je tento způsob rybaření v Indonésii nelegální, stále častěji ho místní lidé používají.

Výbuchy otřásaly celým ostrovem

„Výbuchy trhaviny otřásaly celým ostrovem Blambangan, kde se ukrývali dva členové našeho týmu. Ti zde několik dní čekali a připravovali se na příjezd pytláků želvích vajec, kteří se na ostrov pravidelně vraceli pro nové úlovky. Informace o nich nám kolegové průběžně odesílali na základnu pomocí satelitního telefonu a my je pak dál předávali pracovníkům indonéského námořnictva,“ přiblížil průběh akce Tomáš Ouhel, terénní pracovník liberecké zoologické zahrady.

Námořníci tak společně s libereckými ochranáři zadrželi pytláky, když se vraceli s úlovkem zpět z ostrova. Šestice pak putovala na výslech do města Tarakan, v oblasti Berau. Tam jako odborný poradce působí dlouhodobě Hana Svobodová, česká zakladatelka organizace Chráníme mořské želvy a terénní zooložka ze Zoo Hodonín.

Pytláci kromě vajec loví i samotné želvy, a to jak pro maso, tak hlavně pro jejich krunýř, z něhož se pak vyrábějí šperky.

„Oblast Berau je nejdůležitějším místem v celé jihovýchodní Asii, kde karety kladou vejce. Trpí tu proto neustálými nájezdy pytláků, kteří s vidinou lupu želvích vajec dokonce napadají mačetami i naše rangery na ostrovech. Pokud v oblasti nebude probíhat systematická ochrana, může to mít fatální následky na celkovou populaci mořských želv na světě,“ vysvětluje Hana Svobodová.

Jedno vejce stojí kolem dvanácti korun

Vejce mořských želv se na souostroví Derawan kradou celkem na pěti ostrovech, přičemž dva z toho jsou chráněné právě díky organizaci Konservasi Biota Laut Berau, kde Svobodová působí jako poradce. Každoročně je z ostrovů upytlačeno několik set tisíc želvích vajec, za něž pak na černém trhu pytláci vydělají miliony korun.

„Každé želví hnízdo obsahuje osmdesát až sto vajec, přičemž výkupní cena jednoho vejce na černém trhu se pohybuje kolem dvanácti korun,“ přiblížil Ouhel.

Celou zatýkací akci dlouho připravovala nově vzniklá československá skupina Wildlife Guards, do níž patří i dva zaměstnanci liberecké zoo. Skupina se specializuje na ochranu ohrožených druhů zvířat tím, že pomáhá rozkrývat organizovaný zločin na přírodním bohatství. Součástí týmu je i slovenský dokumentarista Michal Gálik, který celou akci natáčel a o zatčení gangu pytláků připravuje dokumentární film.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Najdete na iDNES.cz