Lidé z liberecké zoo číhali na pytláky, zachránili stovky želvích vajec

  16:14aktualizováno  16:14
Přes dvanáct set vajec ohrožených želv objevili terénní pracovníci z liberecké zoologické zahrady spolu se slovenskými ochranáři přírody a jednotkou indonéského námořnictva. V souostroví Derawan se jim podařilo zadržet šestičlennou posádku lodi, která pravidelně vykrádala želví snůšky.

Terénní pracovníci liberecké zoo pomohli se zadržením pytláků, kteří převáželi stovky vajec ohrožených želv. Pytláci kromě vajec loví i samotné želvy, jak pro maso, tak hlavně pro jejich krunýř. | foto: Zoo Liberec

Kromě vajec kriticky ohrožené karety pravé a ohrožené karety obrovské měli s sebou pytláci i pět kilogramů výbušniny pro rybolov dynamitem.

A přestože je tento způsob rybaření v Indonésii nelegální, stále častěji ho místní lidé používají.

Výbuchy otřásaly celým ostrovem

„Výbuchy trhaviny otřásaly celým ostrovem Blambangan, kde se ukrývali dva členové našeho týmu. Ti zde několik dní čekali a připravovali se na příjezd pytláků želvích vajec, kteří se na ostrov pravidelně vraceli pro nové úlovky. Informace o nich nám kolegové průběžně odesílali na základnu pomocí satelitního telefonu a my je pak dál předávali pracovníkům indonéského námořnictva,“ přiblížil průběh akce Tomáš Ouhel, terénní pracovník liberecké zoologické zahrady.

Námořníci tak společně s libereckými ochranáři zadrželi pytláky, když se vraceli s úlovkem zpět z ostrova. Šestice pak putovala na výslech do města Tarakan, v oblasti Berau. Tam jako odborný poradce působí dlouhodobě Hana Svobodová, česká zakladatelka organizace Chráníme mořské želvy a terénní zooložka ze Zoo Hodonín.

Pytláci kromě vajec loví i samotné želvy, a to jak pro maso, tak hlavně pro jejich krunýř, z něhož se pak vyrábějí šperky.

„Oblast Berau je nejdůležitějším místem v celé jihovýchodní Asii, kde karety kladou vejce. Trpí tu proto neustálými nájezdy pytláků, kteří s vidinou lupu želvích vajec dokonce napadají mačetami i naše rangery na ostrovech. Pokud v oblasti nebude probíhat systematická ochrana, může to mít fatální následky na celkovou populaci mořských želv na světě,“ vysvětluje Hana Svobodová.

Jedno vejce stojí kolem dvanácti korun

Vejce mořských želv se na souostroví Derawan kradou celkem na pěti ostrovech, přičemž dva z toho jsou chráněné právě díky organizaci Konservasi Biota Laut Berau, kde Svobodová působí jako poradce. Každoročně je z ostrovů upytlačeno několik set tisíc želvích vajec, za něž pak na černém trhu pytláci vydělají miliony korun.

„Každé želví hnízdo obsahuje osmdesát až sto vajec, přičemž výkupní cena jednoho vejce na černém trhu se pohybuje kolem dvanácti korun,“ přiblížil Ouhel.

Celou zatýkací akci dlouho připravovala nově vzniklá československá skupina Wildlife Guards, do níž patří i dva zaměstnanci liberecké zoo. Skupina se specializuje na ochranu ohrožených druhů zvířat tím, že pomáhá rozkrývat organizovaný zločin na přírodním bohatství. Součástí týmu je i slovenský dokumentarista Michal Gálik, který celou akci natáčel a o zatčení gangu pytláků připravuje dokumentární film.

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Výroba v autoprůmyslu se zmenšila, firmy v Libereckém kraji propouštějí

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Několik firem, které vyrábějí komponenty do aut v Libereckém kraji, snížilo výrobu, zastavilo nábor nových pracovníků...

Další z rubriky

Chodci nejsou za tmy vidět, jejich střetů s auty neustále přibývá

Výroba reflexních prvků v chráněné dílně v Hradci Králové

Červená nebo modrá jsou na nic. Ani oranžová není to pravé. Nejlepší je svítivá žlutozelená. Policisté a dopravní...

Přemnožená zvěř decimuje stromky v kraji, bez plotů by nepřežily

Jan Duda ukazuje stromek s deformovaným vzrůstem. Zvěř opakovaně okusuje...

Přemnožená zvěř decimuje mladé stromky a narušuje stabilitu a ekosystém lesů. Někde by sazenice a semenáčky bez pomoci...

Za dvě výjimečně brutální vraždy dostal bezdomovec 28 let vězení

Obžalovaný František Havel (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Liberci,...

Za dvě vraždy lidí bez domova v České Lípě dnes potrestal soud v Liberci třiadvacetiletého bezdomovce úhrnným...

Najdete na iDNES.cz