Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecký bazén na rok a půl zavřou. Plavce kompletní přestavba děsí

  15:34aktualizováno  15:34
Liberecký bazén, do něhož chodí ročně 350 tisíc lidí, se má na osmnáct měsíců uzavřít. Město ho potřebuje nutně opravit. Modernizace přijde na 350 milionů, způsobí ale velké komplikace školám i plaveckým oddílům.

Možná podoba opraveného bazénu. | foto: projekční kancelář CODE

Až na rok a půl chce zavřít liberecká radnice městský bazén. Potřebuje generální opravu, kterou za třicet své existence ještě nikdy neprošel. Sportovní oddíly, které tu trénují, se ale uzavírky děsí. Připraví je o členy i o peníze.

Rekonstrukce ovšem nezačne dříve než za dva roky. Do té doby na ni musí Liberec sehnat hlavně peníze. Studie, kterou si nechali politici vypracovat totiž mluví o částce 350 milionů korun.

Podle primátora Tibora Batthyányho je ale stav bazénu katastrofální.

„Pro člověka neznalého technologického podhoubí vypadá bazén v relativně dobrém stavu. Ale musíme si přiznat, že jsme před velkým průšvihem. Pokud se na rekonstrukci nepřipravíme a nebudeme intenzivně hledat peníze, tak se taky může stát, že bychom ho mohli do dvou, tří let zavřít úplně,“ upozornil primátor.

Celková oprava se odkládá již několik let. Ročně do oprav investuje město kolem tři čtvrtě milionu korun. „Důležitá technologická zařízení jsou absolutně dožitá. Náklady na provoz jsou vysoké, chybí například rekuperace, která by zajišťovala úsporu tepla,“ dodal Batthyány.

V havarijním stavu je i vzduchotechnika, střecha a obvodový plášť. Opravu potřebují i chátrající nosné konstrukce, elektroinstalace, rozvody vody a kanalizace.

Zavře se i nová přístavba

Jenže na to, aby mohla rekonstrukce proběhnout, je potřeba bazén zavřít celý, a to i včetně přístavby z roku 2012, kde je nová pětadvacetimetrová dráha a potápěčská věž. Celá technologie je totiž tak provázaná, že nejde z provozu vyřadit jen jednu část. A právě z toho mají strach sportovci.

Zdeněk Urban, předseda potápěčského Aqua Klubu Liberec tvrdí, že budou muset dojíždět do bazénů v okolí, především do Jablonce nad Nisou.

Možná podoba opraveného bazénu.

Možná podoba opraveného bazénu.

„Město přislíbilo, že nám finančně vypomůže, třeba zaplatí část cestovních nákladů. Pro nás to ale znamená, že musíme vydržet s omezeným počtem závodníků, snížíme počet tréninků a zřejmě nebudeme vozit všechny děti. Zatím to jsou ale jenom předběžné zprávy, uvidíme, kdy a jestli vůbec na opravu město sežene peníze,“ zmínil předseda potápěčského klubu.

To Ota Kunt, trenér Sportovního plaveckého klubu Liberec je směrem k městu kritičtější. Klub má přes dvě stě deset členů, sedmnáct plavců, kteří pravidelně jezdí na mistrovství republiky a trénují sedmkrát týdně a dva juniorské reprezentanty.

„Víte, jak to dopadne? Z těch dvou stovek členů zůstane čtyřicet nejlepších, které budeme vozit autobusem do Mladé Boleslavi nebo do Stráže, protože do Jablonce se nevejdeme. A za tu dobu rekonstrukce zůstane patnáct zoufalců, kteří to dojíždění vydrží. Je to stejné, jako kdyby město zavřelo hokejovým Bílým Tygrům ze dne na den stadion a řeklo jim, ať si jdou trénovat třeba do Prahy,“ řekl trenér.

Podle něj by měli radní investovat peníze do opravy a znovuotevření bazénu na základní škole ve Františkově. Alespoň částečně by tak vykryl po dobu uzavírky potřeby sportovců.

O trénink přijdou i potápěči

O možnost trénovat přijdou i potápěči, kteří využívají především potápěčskou věž. „Bude to pro nás problém, máme na tom založenou živnost. Můžeme chodit ještě do Babylonu, který využíváme přes léto, ale věž je tu hluboká 2,60 metrů, kdežto v bazénu osm a půl metru,“ podotkl Jaroslav Kočárek, jablonecký potápěč.

Rozsáhlé stavební úpravy zasáhnou suterén, kde je umístěna veškerá technologie úpravy vody. Modernizace se pak dočká i hlavní vstup a kompletní zázemí pro návštěvníky, kteří s hodinkovým čipem na ruce projdou do moderních, sloučených šaten kabinkového typu a sprch a stěhování nemine ani sauny. Nerezový tobogan zůstane zachovaný, starý červený zřejmě nahradí úplně nový.

„Zatím ještě nevíme, kde peníze na opravu seženeme. Jednou z možností jsou dotace, i když teď zatím žádné dostupné nejsou. Museli bychom žádat na ministerstvu, jestli nechtějí vyhlásit nějaký program, protože těch zastaralých bazénů je po republice celá řada. Druhou možností je v průběhu těch dvou následujících let šetřit,“ dodal primátor.

Podle něj je nesmyslné provést dílčí opravy a vyměnit třeba jen starou vzduchotechniku. Akce by přišla na čtyřicet milionů plus další náklady na opravu střechy. A bazén by musel být stejně zavřený minimálně osm měsíců.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Najdete na iDNES.cz