Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průlom: občan se soudil s Libercem o informaci a vyhrál

  8:30aktualizováno  8:30
Liberečan porazil město. Po roce vyhrál spor o informaci, kterou mu magistrát odmítal poskytnout. Rozhodnutí soudu zřejmě prolomí i mlčení města u dalších dosud utajovaných smluv.

Liberečan vyhrál soud s městem Libercem kvůli neposkytnuté informaci. Jde o průlomové rozhodnutí, město příště bude muset zveřejňovat i detaily z obchodních smluv. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Petr Červa je spolupracovníkem Změny pro Liberec a porovnával náklady, která města vydávají za IT služby. Od městské akciové společnosti Liberecké IS (LIS) chtěl vědět, jaké konkrétní služby poskytuje a kolik za ně platí svým dodavatelům.

Společnost to ale odmítla, protože prý nespadá pod zákon o svobodném přístupu k informacím.

"Přišlo mi to absurdní a naštvalo mě to. Za celou dobu neuvedli jediný důvod, proč by neměli informaci dát. Proto jsem podal žalobu," zmínil Petr Červa.

Podstoupit soudní anabázi se prý rozhodl i proto, že podobně tajemné bylo město i dříve.

"Pikantní je, že důvod, proč by LIS neměla spadat pod zákon o svobodném přístupu k informacím, neuvedli nejen mně, ale ani u soudu. Většinu peněz má přitom LIS ze smlouvy s městem a nepodniká. Nebyl důvod mi informaci nedat," zhodnotil Petr Červa. Za mlčení bude muset město zaplatit ještě desítky tisíc za soudní výlohy.

O tom, že společnost musí odpovědět, rozhodl krajský soud už loni v září. I když už bylo rozhodnutí pravomocné, podala ještě LIS kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Soud ji letos v březnu, tedy rok po zahájení soudní tahanice, zamítl.

V Liberci je získávání informací problém

LIS poukázala na to, že se těžiště její činnosti posunula "k soukromoprávní oblasti, a to k poskytování služeb elektronických komunikací za účelem zisku". To ale Nejvyšší správní soud svým verdiktem označil za obecné a zcela nepodstatné. Podle soudu by činnost obcí měla být především spojena s uspokojováním veřejných zájmů.

"V Liberci je získávání informací z městských společností problémem dlouhodobě. Nikdy nebyl zveřejněn například audit dopravního podniku, vyhlašovaný jako důkaz výhodnosti spolupráce s BusLine. I přesto, že to bylo několikrát přislíbeno předsedou představenstva a o zveřejnění jsme opakovaně žádali, dopravní podnik zveřejnění nakonec odmítnul," upozornil Josef Šedlbauer, zastupitel za Změnu pro Liberec.

Liberecká opozice útočila například i na městskou společnost Sportovní areál Ještěd kvůli tajemné smlouvě na Benátskou noc. Uzavřelo ji město se soukromým podnikatelem. Přitom ani sami zastupitelé nevědí, kolik město získá.

Ani v tomto případě nedalo město k dispozici nájemní smlouvu. Hájilo se tím, že jsou vázáni smlouvou, podle které jim za to hrozí pokuta. "Od toho je představenstvo a dozorčí rada, ti informace mají," komentoval to ředitel Sportovního areálu Svatoš.

Soud nám vlastně pomohl, tvrdí náměstek

Podle náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce (Liberec občanům) dosud město nevědělo, jestli může obchodní informace zveřejňovat.

"Byl tu rozpor mezi obchodním zákoníkem a informačním zákonem. Ten teď soud vyřešil. Už se nemusíme bát, že kvůli poskytnutí obchodních informací budeme komukoliv něco platit a rozhodnutí soudu vlastně vítám," komentoval "kauzu LIS" náměstek Jiří Šolc.

"Soud řekl všem obchodním organizacím vlastněných městem, že se musí svléknout donaha před kýmkoliv, kdo si o to požádá. Je úplně jedno, jestli to bude aktivní občan, nebo člověk zaplacený konkurencí, který se bude chtít podívat, jak to ta firma umí a dělá," zmínil Jiří Šolc a dodal: "Otázkou ale je, jestli má mít vůbec veřejná správa podnikající subjekty, protože ty jsou na volném trhu velmi znevýhodněné. Ale takto to zákonodárce chce."

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Umělci ryli do pískovcových skal, schytali kritiku za neúctu k přírodě

Výtvory ve skalách vyvolaly řadu kritických ohlasů, ale i chválu.

Značné rozpaky a nevoli vyvolala u geologů i historiků nová stezka v pískovcových skalách u obce Brniště na...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Konec nadějí na Euro. Fotbalová jedenadvacítka podlehla Řecku

Český fotbalista Aleš Matějů (vlevo) v souboji s Thanasisem Andrutsosem z Řecka.

Čeští fotbalisté už nemohou postoupit na mistrovství Evropy do 21 let, které se koná příští rok v Itálii a v San...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Zatím nerozhodně. Sluneční pavilon na přehradě v nejbližší době nevyroste

Vizualizace Slunečního pavilonu.

Zatím remíza je uhraná v dlouholetém zápase o podobu oblíbených Slunečních lázní na jablonecké přehradě. Těm, kdo by...

Geologické vrty odhalí, jestli polský důl bere českému příhraničí vodu

Mamutí důl v polském Turówě leží jen kousek od českých hranic.

Česká geologická služba rozmístí u česko-polské hranice na Liberecku průzkumné vrty. Mají prokázat vliv polského dolu...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Najdete na iDNES.cz