Liberečan vyhrál soud s městem Libercem kvůli neposkytnuté informaci. Jde o...

Liberečan vyhrál soud s městem Libercem kvůli neposkytnuté informaci. Jde o průlomové rozhodnutí, město příště bude muset zveřejňovat i detaily z obchodních smluv. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Průlom: občan se soudil s Libercem o informaci a vyhrál

  • 28
Liberečan porazil město. Po roce vyhrál spor o informaci, kterou mu magistrát odmítal poskytnout. Rozhodnutí soudu zřejmě prolomí i mlčení města u dalších dosud utajovaných smluv.

Petr Červa je spolupracovníkem Změny pro Liberec a porovnával náklady, která města vydávají za IT služby. Od městské akciové společnosti Liberecké IS (LIS) chtěl vědět, jaké konkrétní služby poskytuje a kolik za ně platí svým dodavatelům.

Společnost to ale odmítla, protože prý nespadá pod zákon o svobodném přístupu k informacím.

"Přišlo mi to absurdní a naštvalo mě to. Za celou dobu neuvedli jediný důvod, proč by neměli informaci dát. Proto jsem podal žalobu," zmínil Petr Červa.

Podstoupit soudní anabázi se prý rozhodl i proto, že podobně tajemné bylo město i dříve.

"Pikantní je, že důvod, proč by LIS neměla spadat pod zákon o svobodném přístupu k informacím, neuvedli nejen mně, ale ani u soudu. Většinu peněz má přitom LIS ze smlouvy s městem a nepodniká. Nebyl důvod mi informaci nedat," zhodnotil Petr Červa. Za mlčení bude muset město zaplatit ještě desítky tisíc za soudní výlohy.

O tom, že společnost musí odpovědět, rozhodl krajský soud už loni v září. I když už bylo rozhodnutí pravomocné, podala ještě LIS kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Soud ji letos v březnu, tedy rok po zahájení soudní tahanice, zamítl.

V Liberci je získávání informací problém

LIS poukázala na to, že se těžiště její činnosti posunula "k soukromoprávní oblasti, a to k poskytování služeb elektronických komunikací za účelem zisku". To ale Nejvyšší správní soud svým verdiktem označil za obecné a zcela nepodstatné. Podle soudu by činnost obcí měla být především spojena s uspokojováním veřejných zájmů.

"V Liberci je získávání informací z městských společností problémem dlouhodobě. Nikdy nebyl zveřejněn například audit dopravního podniku, vyhlašovaný jako důkaz výhodnosti spolupráce s BusLine. I přesto, že to bylo několikrát přislíbeno předsedou představenstva a o zveřejnění jsme opakovaně žádali, dopravní podnik zveřejnění nakonec odmítnul," upozornil Josef Šedlbauer, zastupitel za Změnu pro Liberec.

Liberecká opozice útočila například i na městskou společnost Sportovní areál Ještěd kvůli tajemné smlouvě na Benátskou noc. Uzavřelo ji město se soukromým podnikatelem. Přitom ani sami zastupitelé nevědí, kolik město získá.

Ani v tomto případě nedalo město k dispozici nájemní smlouvu. Hájilo se tím, že jsou vázáni smlouvou, podle které jim za to hrozí pokuta. "Od toho je představenstvo a dozorčí rada, ti informace mají," komentoval to ředitel Sportovního areálu Svatoš.

Soud nám vlastně pomohl, tvrdí náměstek

Podle náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce (Liberec občanům) dosud město nevědělo, jestli může obchodní informace zveřejňovat.

"Byl tu rozpor mezi obchodním zákoníkem a informačním zákonem. Ten teď soud vyřešil. Už se nemusíme bát, že kvůli poskytnutí obchodních informací budeme komukoliv něco platit a rozhodnutí soudu vlastně vítám," komentoval "kauzu LIS" náměstek Jiří Šolc.

"Soud řekl všem obchodním organizacím vlastněných městem, že se musí svléknout donaha před kýmkoliv, kdo si o to požádá. Je úplně jedno, jestli to bude aktivní občan, nebo člověk zaplacený konkurencí, který se bude chtít podívat, jak to ta firma umí a dělá," zmínil Jiří Šolc a dodal: "Otázkou ale je, jestli má mít vůbec veřejná správa podnikající subjekty, protože ty jsou na volném trhu velmi znevýhodněné. Ale takto to zákonodárce chce."