Krach po 100 letech - obchodní síť spotřebního družstva Jednota Liberec je na prodej.

Krach po 100 letech - obchodní síť spotřebního družstva Jednota Liberec je na prodej. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecká Jednota po sto letech končí, družstevníci ji chtějí prodat

  • 6
Obchodní síť družstva Jednota Liberec, které příští rok oslaví sto let od svého založení, je na prodej. Jde o 13 prodejen na Liberecku, cukrárnu a řeznictví, které by mohly odkoupit Jednoty Nymburk a Nová Paka. Zákazníci by tak nic nepoznali a změna by se odehrála v jednom dni.

"Na valné hromadě se většina družstevníků rozhodla, že se majetek, jenž má dnes hodnotu téměř třiceti milionů korun, prodá a peníze si mezi sebe rozdělí 138 členů. Mně se to nelíbí, ale nemohu s tím nic dělat," řekl František Hruša, předseda představenstva Jednoty.

Předchůdce družstva, ze kterého Jednota vznikla, by příští rok v Liberci oslavil sto let od svého založení. Podle Hruši se většina družstevníků, jichž je 85 % starších než 65 let, nechala k likvidaci přemluvit. Každý z nich dostane za svůj podíl 250 až 300 tisíc korun.

Okresní lidové spotřební družstvo Jednota v Liberci vzniklo v roce 1954 ze Severočeského konzumního družstva. To mělo v roce 1950 těžko uvěřitelných 1 232 prodejen a 77 tisíc členů, přičemž jejich produkty zásobovaly území s 280 tisíci obyvateli. Ještě v roce 1990 měla Jednota víc než 400 prodejen a restaurací, dva velkosklady a šest pojízdných prodejen.

"Dnes máme jen třináct prodejen, ale loňské tržby byly větší než sto šedesát milionů korun a dluhy nemáme," upozornil Hruša. Poněkud jinak vidí situaci v Jednotě Liberec její bývalý právník Josef Vondruška.

Jednota se nedokázala přizpůsobit, tvrdí její právník

"Hlavní důvody, proč Jednota Liberec příští rok skončí, bych viděl dva. Tím prvním je příchod mezinárodních obchodních řetězců, kterým současná Jednota konkurovat neuměla. Druhým, který s tím úzce souvisí, je neschopnost vedení družstva se odpovídajícím způsobem adaptovat na změny, které po roce 1990 přišly. Oni se za dvacet let nenaučili, jak kdysi dobře organizovaný podnik řídit v nových podmínkách," vysvětlil Vondruška, který připouští i další důvody.

Přišly restituce, v nichž se lidé hlásili především o jim kdysi zabrané hospody. Jinde musely být prodejny zrušeny, protože si nevydělaly ani na elektrický proud.

"V Jednotě se také po roce 1989 strašně kradlo. Hodně lidí si myslelo, že družstvo jako všechno staré skončí, a podle toho se chovali," dodal právník.

Jednota Liberec dnes zaměstnává 96 lidí, kteří by neměli podle Hruši o práci přijít: "Představenstvo jedná s Jednotou Nymburk a Jednotou Nová Paka, aby od nás všechno koupily. Tedy i s lidmi a zbožím. Když se to povede, změna se odehraje během jednoho dne a zákazník nic nepozná."